MojAndroid

Britská nadácia Raspberry Pi Foundation prišla v roku 2012 so svojím prvým lacným miniatúrnym počítačom Raspberry Pi, ktorého cieľom bolo podporiť výučbu informatiky v školách a to aj v najchudobnejších krajinách. Počítač bol bez krytu a v podstate sa jednalo len o jednodoskový počítač o veľkosti kreditnej karty, so 700Mhz ARM procesorom, 256 GB, respektíve 512 MB, RAM, slotom na karty, Ethernet portom, USB portom a video výstupom. Doba pokročila a britská spoločnosť predstavuje jeho 4. generáciu Raspberry Pi 4, ktorá je podstatne vybavenejšia a chce dokonca konkurovať lacným desktopovým počítačom.

Novinka využíva procesor Broadcom BCM2711 so štyrmi jadrami Cortex A72 s frekvenciou až 1,5 GHz. Oproti predchádzajúcej verzii Raspberry Pi 3 by malo ísť až o trikrát vyšší výkon. Kým predchádzajúca generácia bola limitovaná 1 GB RAM, nová môže podporovať 1, 2, alebo 4 GB v moduloch DDR4 SDRAM. Konektivitu zabezpečí gigabitový ethernet, štyri porty USB (z toho dva sú USB 3.0) a konektor pre pripojenie slúchadiel.

Zastaraný napájací port microUSB nahrádza aktuálne USB Type-C. Wi-Fi adaptér s podporou štandardov 802.11 b/g/n/ac funguje na frekvenciách 2,4 aj 5,0 GHz. Bluetooth povýšil na poslednú verziu 5.0. Rolu úložiska naďalej supluje pamäťová karta microSD, ktorá však nie je súčasťou balenia. 40-pin GPIO konektor podporuje 3 nové rozhrania; I2C, SPI a UART.

4K video a až dva pripojené monitory

Namiesto jedného portu HDMI obvyklej veľkosti sú teraz dva micro HDMI. To znamená, že Raspberry Pi bude podporovať pripojenie až dvoch monitorov s rozlíšením 4K. Raspberry Pi 4 by mal zvládnuť dekódovať videá vo formátoch H.265 v 4K pri 60 snímkach za sekundu, H.264 v rozlíšení 1080p v 60 fps a kódovanie v 1080p pri 30 snímkoch za sekundu. Plusom je podpora grafiky OpenGL ES 3.0. Zásluhu na tom má grafické jadro VideoCore VI s frekvenciou 500 Mhz.

Bezkonkurenčná cena

Najväčším plusom novinky je jej cena. Tá sa bude líšiť podľa veľkosti RAM.

  • Raspberry Pi 4 s 1 GB RAM – 35 dolárov
  • Raspberry Pi 4 s 2 GB RAM  – 45 dolárov
  • Raspberry Pi 4 s 4 GB RAM – 55 dolárov
26.6.2019
Zdroj: TheVerge

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+