MojAndroid

Ak ste si kúpili v poslednom polroku nejaké Android zariadenie, je vysoká šanca, že z vašej kúpy mal prospech Microsoft formou licenčných poplatkov za niektoré „jeho“ patenty implementované v Androide.  Microsoft totiž zažaloval niekoľko výrobcov medzi inými Samsung, HTC, LG a ďalších, ktorí používajú Android vo svojich zariadeniach a musia tak platiť licenčné poplatky Microsoftu. Microsoft pritom tvrdí, že až 70 % všetkých Android zariadení spadá pod licenciu od Microsoftu, čo je dosť znepokojujúce pre používateľov open-source operačného systému Android.

Spoločnosť Microsoft nezverejnila, aký podiel tvorí licenčný poplatok spoločnosti, aj keď odhaduje sa, že sú to stovky miliónov dolárov ročne. Svoju spokojnosť neskrýva Microsoft ani na Twitteri k spoločnej fúzii Google a Motoroly. Pomocou Twittera sa vyjadril stroho, no veľavravne: „Tvoríme 70%.“ Ďalej komentoval, že Android už dávno nie je zadarmo a taktiež ani open-source.

Ak sa pozrieme na výsledky Windows Phone 7 v smartfónoch a zariadeniach, jasne môžeme vidieť, kadiaľ sa musí Microsoft uberať, aby mal aspoň nejakú návratnosť investícií do tohto upadajúceho operačného systému. WP7 dosahuje podiel na trhu sotva 2% a jediným riešením, ako vyrovnať straty z tohto neúspešného pokusu je, obrátiť sa na tých, ktorým sa darí – formou licenčných poplatkov z patentov. Keď sa pozrieme na opačnú stranu „koláča trhu“, Android už dávno presiahol 50%-tnú hranicu, je jasné, že nemôže nechať konkurenciu chladnú a tá sa snaží všemocne získať čo najväčší podiel.

Zdroj: betanews.com, androidcommunity.com Foto: betanews.com

18.1.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+