MojAndroid

Microsoft na konferencii Code v Rancho Palos Verdes v Kalifornii predstavil svoju víziu budúcnosti bez komunikačných bariér. Podľa toho, čo predviedol CEO redmondskej spoločnosti Satya Nadella a Gurdeep Pall, korporátny viceprezident skupiny pre zjednotenú komunikáciu spoločnosti Microsoft, sa máme skutočne na čo tešiť. Technológie, ktoré na konferencii predstavili, totižto umožňujú ľuďom preklenúť geografické a jazykové bariéry, “pre pripojenie mysle k mysli a srdca k srdcu” spôsobom, ktorým doteraz nebolo možné. Na scénu prichádza Skype Translator.

Skype Translator je výsledkom dlhoročného vývoja a výskumu, na ktorom pracovali celé tímy vedcov. Teraz sa jeho vedenia ujal Skype a Microsoft. Na konferencii bola funkcionalita prekladača demonštrovaná na komunikácii účastníkov hovoriacich v anglickom a nemeckom jazyku. Zvukový preklad je takmer okamžitý a funguje v obidvoch smeroch. Zakladá si na hlasových a IM technológiách Skypu, či na rozpoznávaní reči založenej na neurónových sieťach.

Samozrejme na technológiu real-time prekladača podobnému tomu zo Star Treku je ešte priskoro, no ako sa zdá, vôbec nie je nereálna. V budúcnosti by sme sa tak mohli dočkať univerzálneho prekladača, ktorý by zbúral všetky obmedzenia pri komunikácií ľudí hovoriacich rôznymi jazykmi. Podotýkame, že podobnú funkcionalitu ponúka aj Google vo svojej aplikácii Translate. Táto dokáže hovorené slovo rozpoznať a preložiť do niekoľkých jazykov a to v obidvoch smeroch.

Skype Translator bude ako beta dostupný už od konca roku 2014, kedy by mal prísť na zariadenia s operačným systémom Windows 8. Je však viac než pravdepodobné, že Microsoft rozšíri jeho podporu na ďalšie platformy a doplní aj ďalšie jazyky. V budúcnosti sa tak máme od Microsoftu a Skypu ešte na čo tešiť.

Zdroj: microsoft blog

28.5.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+