Nie je žiadnym tajomstvom, že bežne dostupné GPS prijímače v dnešných mobilných telefónoch, konzumujú príliš veľa energie na to, aby ich mohli aplikácie využívať nepretržite. Mnohí užívatelia si zvykli aktivovať GPS vo svojich Android zariadeniach len v prípade potreby, ako napríklad pri navigácii alebo určovaní polohy v aplikáciách typu RunKeeper. Objavili sa informácie, že spoločnosť Microsoft sa tento prístup snaží zamedziť vo svojom novom projekte, ktorý prinesie úsporné určovanie polohy na mobilných zariadeniach.
Čo vlastne spôsobuje obrovskú spotrebu energie GPS prijímača? Na získanie polohy zariadenia prostredníctvom technológie GPS, je nutné získať údaje aspoň z troch satelitov, no zvyčajne je ich viac. GPS prijímač potrebuje napájať jeho anténu a neustále spracovávať signál z každého satelitu, ktoré vysielajú v rýchlostiach 50-bitov za sekundu. Zachytený signál z viacerých satelitov treba dekódovať, vykonať výpočty, vykresliť mapu alebo predať informácie iným aplikáciám. Toto všetko vyžaduje nepretržité využívanie GPS čipu a procesora mobilného zariadenia.
Výskumným pracovníkom v Microsofte sa podarilo dramaticky znížiť spotrebu energie tým, že časť týchto úkonov presunuli do Cloudu. Jie Liu, hlavný výskumník z Microsoft Research, vyvinul spolu s jeho tímom GPS systém, ktorý nazvali Cloud-Offloaded GPS (CO-GPS). Tento zbiera len tie najdôležitejšie informácie z družíc a to v priebehu niekoľkých milisekúnd. Tieto dáta sú potom v kombinácií s ďalšími informáciami z verejných on-line databáz, využité na výpočet predchádzajúceho umiestnenia zariadenia. Spojenie dát a výpočty polohy sú pritom vykonávané na vzdialenom serveri. Pre porovnanie, získanie základnej polohy smartfónu pri súčasnej technológii, spotrebujete jeden joule energie. Pri použití CO-GPS vám stačí len 0,4 milijoulov, čo je o 99,96 % menej.
Výskumníci veria, že táto technológia prinesie nové možnosti využitia GPS v aplikáciách, ako napríklad výsledky vyhľadávania na základe najčastejšie jazdených trás. V akej oblasti alebo aké iné využitie by mohol podľa vás mať CO-GPS ?
Zdroj: research.microsoft, technologyreview, the verge
To je sice pekne, ale mimo dosah datovych sluzieb “budeme v prdeli” :-)
co usetri na GPS minie na RAMke a datach
Ty budes nejaky vyskumnik :-D . Mysllim, ze by sa ani nenamahali s tym zaoberat, pokial by bola tvoja veta pravdiva. Ale typicky slovak, vo vsetkom sa snazit najst chybu. :-) .
Dalsi “typicky slovak” ktory nevie citat:
“…Spojenie dát a výpočty polohy sú pritom vykonávané na vzdialenom serveri…”
Ako sa mobil pripoji na ten vzdialeny server, ak nie prenosom dat cez siet??? Mimochodom, uz len samotne zapnutie datovych prenosov pekne zrazi vydrz baterie…
A len tak na okraj: mobil v ktorom nie je mozne vypnut gps by som si zo zasady nekupil. Nemam zaujem aby ma kdejaka aplikacia az tak podrobne sledovala. Staci ze moju polohu vie priblizne mobilny operator…
Ja som si to precital dobre, neboj nic. Spotreba energie moblinych dat je o mnoho nizsia ako GPS. Ja mam mobilne data zapnute nostop a nie je to nic hrozne. Urcite radovo mensi zrut energie ako GPS. Proste naco by sa tym vobec zaoberali pokial by si mal pravdu? :-)
No inak? :D GPS vyuzivam hlavne preto ,ze odmietam platit za data… Ale je mi jasne ,ze v Amerike si takyto stav nevedia predstavit :D
ty nechcees platit za data?
upalte ho!!!!!!
:D vtipny clovek. Za tie ceny nie :)
inak som zvedavy ci k tym ich joulom pripocitali aj jouly za datovy prenos lebo mne prenos dat zere viac joulou ako GPS