MojAndroid

Nie je žiadnym tajomstvom, že bežne dostupné GPS prijímače v dnešných mobilných telefónoch, konzumujú príliš veľa energie na to, aby ich mohli aplikácie využívať nepretržite. Mnohí užívatelia si zvykli aktivovať GPS vo svojich Android zariadeniach len v prípade potreby, ako napríklad pri navigácii alebo určovaní polohy v aplikáciách typu RunKeeper. Objavili sa informácie, že spoločnosť Microsoft sa tento prístup snaží zamedziť vo svojom novom projekte, ktorý prinesie úsporné určovanie polohy na mobilných zariadeniach.

Čo vlastne spôsobuje obrovskú spotrebu energie GPS prijímača? Na získanie polohy zariadenia prostredníctvom technológie GPS, je nutné získať údaje aspoň z troch satelitov, no zvyčajne je ich viac. GPS prijímač potrebuje napájať jeho anténu a neustále spracovávať signál z každého satelitu, ktoré vysielajú v rýchlostiach 50-bitov za sekundu. Zachytený signál z viacerých satelitov treba dekódovať, vykonať výpočty, vykresliť mapu alebo predať informácie iným aplikáciám. Toto všetko vyžaduje nepretržité využívanie GPS čipu a procesora mobilného zariadenia.

Výskumným pracovníkom v Microsofte sa podarilo dramaticky znížiť spotrebu energie tým, že časť týchto úkonov presunuli do Cloudu. Jie Liu, hlavný výskumník z Microsoft Research, vyvinul spolu s jeho tímom GPS systém, ktorý nazvali Cloud-Offloaded GPS (CO-GPS). Tento zbiera len tie najdôležitejšie informácie z družíc a to v priebehu niekoľkých milisekúnd. Tieto dáta sú potom v kombinácií s ďalšími informáciami z verejných on-line databáz, využité na výpočet predchádzajúceho umiestnenia zariadenia. Spojenie dát a výpočty polohy sú pritom vykonávané na vzdialenom serveri. Pre porovnanie, získanie základnej polohy smartfónu pri súčasnej technológii, spotrebujete jeden joule energie. Pri použití CO-GPS vám stačí len 0,4 milijoulov, čo je o 99,96 % menej.

Výskumníci veria, že táto technológia prinesie nové možnosti využitia GPS v aplikáciách, ako napríklad výsledky vyhľadávania na základe najčastejšie jazdených trás. V akej oblasti alebo aké iné využitie by mohol podľa vás mať CO-GPS ?

Zdroj: research.microsoft, technologyreview, the verge

27.12.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+