Nemecký súd v Kolíne nad Rýnom rozhodol, že spoločnosť Meta môže využívať verejné príspevky dospelých používateľov Facebooku a Instagramu na trénovanie svojich modelov umelej inteligencie (AI) bez nutnosti individuálneho súhlasu používateľov. Súd zamietol žiadosť spotrebiteľskej organizácie Verbraucherzentrale NRW o predbežné opatrenie, ktoré malo zabrániť tomuto postupu, informovala agentúra Reuters.
Dôležité rozhodnutie
Rozhodnutie súdu sa opiera o to, že Meta sleduje "legitímny účel" v súlade s článkom 6 ods. 1 písm. f) GDPR, a že tento cieľ nemožno dosiahnuť menej invazívnymi prostriedkami. Súd tiež konštatoval, že Meta prijala opatrenia na zmiernenie dopadu na používateľov, vrátane informovania o plánoch prostredníctvom svojich mobilných aplikácií a umožnenia používateľom v EÚ vyjadriť nesúhlas s použitím ich údajov.
Meta plánuje od 27. mája 2025 začať využívať verejne dostupný obsah, ako sú príspevky, komentáre a fotografie dospelých používateľov, na trénovanie svojich AI modelov. Spoločnosť uviedla, že obsah od maloletých používateľov nebude využívať a že v EÚ poskytne možnosť odmietnuť takéto použitie ich údajov prostredníctvom formulára na vyjadrenie nesúhlasu.
Obavy pretrvávajú
Napriek rozhodnutiu súdu pretrvávajú obavy zo strany ochrancov súkromia. Organizácia NOYB, vedená Maxom Schremsom, zaslala spoločnosti Meta výzvu na zastavenie plánovaného použitia údajov a naznačila možnosť ďalších právnych krokov. Podobne aj hamburský komisár pre ochranu údajov inicioval naliehavé konanie proti spoločnosti Meta, pričom požaduje odklad používania údajov nemeckých používateľov na trénovanie AI aspoň o tri mesiace.
Používatelia v EÚ, ktorí si neželajú, aby ich verejné príspevky boli použité na trénovanie AI, môžu využiť možnosť nesúhlasu prostredníctvom formulára, ktorý Meta sprístupnila. Tento krok je v súlade s požiadavkami GDPR, ktoré umožňujú spracovanie údajov na základe oprávneného záujmu, pokiaľ jednotlivci majú možnosť vzniesť námietku.
Mohlo by vás zaujímať:
- Xiaomi 15S Pro: Prvý smartfón s čipom Xring O1 prekvapí výkonom aj výbavou
- TCL NXTPAPER 11 Plus s dotykovým perom v balení prichádza na Slovensko
- Telekom rozšíril pokrytie. Aktuálne je 5G sieť dostupná pre 73 % populácie
Zvíťazí pokrok nad súkromím?
Rozhodnutie nemeckého súdu zrejme mnohých odporcov AI sklamalo a v budúcnosti môže mať významný vplyv na ďalšie postupy v oblasti ochrany údajov a vývoja umelej inteligencie nielen v Európe. Čo má väčšiu váhu? Ochrana súkromia alebo technologický pokrok?
Diskutovať o tomto článku môžete aj na našej stránke AndroidForum. Ak hľadáte odpoveď na problém so svojím mobilným zariadením, aplikáciou alebo príslušenstvom, opýtajte sa v našom novom AndroidFóre.