MojAndroid

Materská spoločnosť sociálnej siete Facebook, Meta, sa v poslednej dobe snaží preraziť na hardvérovom trhu rôznymi spôsobmi. Okrem populárneho príslušenstva k virtuálnej realite, Oculus VR, však spoločnosť podľa portálu Gizmochina nezažila extra veľký úspech.

Spoločnosť údajne začala vyvíjať nové zariadenie pre svojich používateľov, ktoré im poskytne vylepšenú verziu skutočného fyzického sveta. Nový produkt budú predstavovať AR okuliare, ktoré plánuje Meta predstaviť verejnosti ako súčasť projektu Nazare v roku 2024. Vyvinutejšia verzia tohto zariadenia by mala prísť na trh v rokoch 2026 a 2028.

The Verge taktiež uvádza fakt, že spoločnosť do vývoja svojej novinky v podobe AR okuliarov, investovala milióny dolárov. Tento produkt predpokladá Mark Zuckerberg ako jednu z vízií pre jeho virtuálny svet “metaverse”.

AR demo- hranie šachu s hologramom | Zdroj: Meta
AR demo- hranie šachu s hologramom | Zdroj: Meta

Cena zariadenia sa bude pohybovať vo vyšších cenových líniách. Predpokladaná je aj vyššia cena v porovnaní s Oculus Quest 2 VR headset, z dôvodu zvyšovania cien materiálov, ktoré sú použité na výrobu týchto AR okuliarov.

Čo môžeme od zariadenia očakávať?

Na poskytnutie pravého zážitku z vylepšenej reality, pripravuje spoločnosť množstvo funkcií, ktoré budú nové okuliare obsahovať. Funkcie, ako napríklad kamery, ktoré sledujú pohyb vašich očí, vylepšené vlnovody a tiež aj microLED projektory, stáli spoločnosť tisícky dolárov. Keďže sa jedná o takúto investíciu, je možné, že prvá generácia AR okuliarov by mohla spôsobiť medzeru na trhu.

Zariadenie by malo podľa uniknutých informácií vážiť okolo 100 gramov, čo je asi štyrikrát viac ako váha normálnych okuliarov. Spolu s veľkou váhou by mali prísť aj hrubé čierne rámy. Výdrž batérie bude zrejme predstavovať len 4 hodiny a bude sa napájať prostredníctvom bezdrôtového puku. Tento puk bude vo veľkosti, ktorá je kompaktná, a zmestí aj do vrecka.

Ako zdroj uvádza, spoločnosť ešte nemá funkčný prototyp nových okuliarov. To znamená, že aj napriek tomu, že chce firma uviesť svoju novinku na trh v roku 2024, môže sa tento plánovaný dátum ešte zmeniť.

Náš tip
Poznáme príčinu prehrievania procesorov. Môže za všetko ich architektúra?
14.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+