MojAndroid

Na základe posledných prieskumov spoločnosti Nielsen vieme, ako sa darilo najpopulárnejším aplikáciám v roku 2015. Bez väčších prekvapení sa na prvom mieste nachádza mobilný klient najväčšej sociálnej siete Facebook. Tento konkrétny rebríček je postavený na základe priemerného počtu jedinečných užívateľov v období od januára do októbra 2015 a hoci samotné hodnoty nehovoria nič o počte stiahnutí, pre porovnanie s ostatnými aplikáciami je to ideálne.

us-smartphone-apps

Napriek tomu, že aplikácia Facebook kraľuje tejto tabuľke s výrazným náskokom pred konkurenciou, jedno prvenstvo jej ušlo. Mark Zuckerberg ale nemusí zúfať, pretože aj v rebríčku najrýchlejšie rastúcich aplikácií patrí prvé miesto “modrej” aplikácii Messenger. To ale tiež nie je žiadne prekvapenie vzhľadom na to, že Facebook tento rok úplne zrušil možnosť chatovať priamo z mobilného klienta sociálnej siete a Messenger je tak povinnou výbavou každého, kto využíva Facebook aj na písanie správ. Medziročný nárast priemerného počtu jedinečných užívateľov je na úrovni 31 %, čo je síce veľmi pekné, no vlani to bolo až 242 %, čo ešte viac odzrkadľovalo snahu Facebooku osamostatniť túto aplikáciu od mobilného klienta siete.

Najzaujímavejším nováčikom v oboch rebríčkoch je aplikácia Apple Music, ktorá zažila debut na platforme iOS a neskôr sa dostala aj na Android. Aplikácia sa umiestnila na 9. mieste medzi najpoužívanejšími aplikáciami a iba tesne zaostala za sociálnou sieťou Instagram. Samozrejme, veľká časť rebríčka patrí aj aplikáciám od spoločnosti Google, ktoré nájdeme na prakticky každom novom Android smartfóne s podporou Google služieb.

us-mobile-marketshare

Porovnanie popularity operačných systémov je značne skreslené, keďže sa jedná iba o americký trh, kde má iOS oveľa vyššie zastúpenie ako vo väčšine ostatných častí sveta. Napriek tomu tu ale naďalej kraľuje Android s 52,6% trhovým podielom a platforme iOS patrí 42,7 %. Microsoft, BlackBerry a ostatné OS dopĺňajú zvyšných necelých 5 %.

Zdroj: Nielsen via TechCrunch

21.12.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+