MojAndroid

Október je už tradične Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti. Ide o obdobie, ktoré sa snaží pozdvihnúť povedomie o celkovej problematike a venuje sa rôznym nástrahám, problémom a pridruženým skutočnostiach. 

Pasce v online priestore na nás však číhajú prakticky každodenne a upozorňovať na to len počas jedného mesiaca v roku by rozhodne nebolo ideálne. 

Problematike sa treba venovať pravidelne a systematicky, aby sme si mohli vypestovať aspoň základné povedomie a návyky, vďaka ktorým sa rapídne zvyšujú šance odolať rôznorodým typom útokov. Od tých jednoduchších ako sú falošné súťaže bez výhier cez podvodné e-shopy až po sofistikovanejšie veci využívajúce sociálne inžinierstvo.

Október ako Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti je, na druhej strane, ideálnym obdobím, kedy si môžeme pripomenúť niektoré z vecí, ktorým sme sa venovali a neustále si zaslúžia pozornosť. Kybernetická bezpečnosť totiž nie je niečím, čo by postupom času strácalo na význame, práve naopak.

Čas, ktorý strávime používaním zariadení pripojených na internet nie je ani náhodou zanedbateľný, a napriek tomu, že sa pravidelne objavujú rôzne varovania, množstvo ľudí stále naletí aj na jednoduchšie podvody. 

Podceňujú sa úplné základy a vidina aj toho najmenšieho zisku dokáže poriadne zatemniť úsudok. Opakovane podceňujeme riziká a často sa poučíme až vtedy, keď už je neskoro.  Na sociálnych sieťach zdieľame príliš veľa a pri pohybe v online prostredí myslíme príliš málo. 

Bezpečnostný softvér na všetko nestačí

Hoci je pravda, že komplexné bezpečnostné riešenia toho dnes v oblasti ochrany zariadenia dokážu skutočne veľa, ich potenciál ochrániť voči sofistikovaným útokom a sociálnemu inžinierstvu je veľmi limitovaný. 

Vôbec tomu nepomáha ani správanie samotných používateľov, ktorým chýbajú úplné základy. Pud sebazáchovy v online svete bohužiaľ akosi neplatí, pretože riziká nie sú vždy úplne nápadné. Podvodníci to dobre vedia, preto sa im neustále darí nájsť nové obete. 

Kybernetická bezpečnosť preto nekončí tým, že si do zariadenia nainštalujeme bezpečnostné riešenie. Je to dobrý začiatok, no v praxi je potrebné o niečo viac – lepší prístup zo strany nás, používateľov. Niekedy by pritom stačilo tak málo, poriadne sa nad všetkým zamyslieť a pripojiť k tomu zdravú dávku skepticizmu. 

Foto: Pixabay

Návrat k dobrým základom

Svet nie je ideálnym miestom, preto si rôzne základy pre bezpečnejší pohyb v online priestore neustále opakujeme a aktuálny Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti k tomu využijeme zas a znova. Tentokrát trochu zo širšia. 

Na začiatok by bolo dobré pozrieť sa aspoň trochu na problematiku škodlivých kódov ako sú malvér, advér a ransomvér. Hoci si môžete myslieť, že o tejto oblasti viete všetko, venujte tomu aspoň trochu času a osviežte si vedomosti. Keď už sme pri tom, tak si rovno môžete skontrolovať dostupnosť aktualizácií pre bezpečnostné riešenie a vykonať kontrolu počítača. Zabijete tak dve muchy jednou ranou.

Bezpečnostný softvér je akousi ochrannou baštou voči škodlivému kódu rôzneho druhu, no kriminálne živly to na potenciálne obete skúšajú z rôznych uhlov. Zapájajú do toho city, pravdepodobnosť, manipuláciu a rôzne ďalšie techniky tak, aby vás nakoniec donútili k tomu, že im poskytnete presne to, po čom idú. Či už ide o prístup k zariadeniu alebo osobné údaje, sociálne inžinierstvo je extrémne nebezpečnou vecou. S tým súvisia aj podvodné e-maily, ktorým by ste sa taktiež mali pozrieť na zúbok.

Aby ste zo seba nerobili príliš ľahkú obeť, je dobré pozornosť venovať aj tomu aké heslá používate pre rôzne služby a účty. Áno, heslá. Jedným z úplných základov je totiž používanie unikátneho hesla pre každý účet. To určite viete a máte v malíčku. Viete však ako vytvoriť dobré heslo? A ako vám môže v ochrane vašich údajov či peňazí pomôcť dvojfaktorové overenie?

Foto: Pixabay

Nové nástrahy a ochrana detí

V týchto časoch to už ani náhodou nie je o tom, že nástrahy prichádzajú práve cez počítač. Technika sa posunula vpred a z našich jednoduchých telefónov sa stali smartfóny s neustálym pripojením na internet. Používame tam e-maily, surfujeme po internete, sťahujeme aplikácie či prehliadame sociálne siete. Prakticky všetky nástrahy, ktoré poznáme z počítača dnes na nás číhajú aj priamo v našom vrecku. Našťastie stačí dodržiavať veľmi podobné základné bezpečnostné tipy, ktoré vám pomôžu ochrániť vaše chytré zariadenia.

K ochrane svojich údajov a zariadení by sme mali pristupovať obozretne, no obzvlášť pozorní by sme mali byť pri ochrane tých najmenších a najzraniteľnejších – našich detí. S tým úzko súvisí aj pomerne nový fenomén sociálnych sietí, ktorý so sebou priniesol úplne nové nástrahy a problémy. Napríklad prílišné zdieľanie informácií, dezinformácie, slabo zabezpečený profil či sexuálni predátori. To všetko nanešťastie predstavuje bežné problémy.

Tým to ale nekončí, pri ochrane detí je potrebné vysvetľovať, komunikovať, a tak trochu aj kontrolovať. Poznáte najväčšie riziká, ktoré na deti číhajú online? Vedia o nich vaše deti? Skutočne to nepodceňujte, dnešné deti už s technológiami žijú omnoho prirodzenejšie ako staršie ročníky. Naučte ich základy bezpečného pohybu v online priestore. Spávať sa vám bude omnoho jednoduchšie a deti sa budú mať bezpečne na nete. Ešte viac praktických rád o digitálnom zabezpečení nájdete práve na tejto stránke. 

Náš tip
Október ako Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti je ideálnym obdobím, kedy si môžeme pripomenúť niektoré zo základných vecí.

27.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+