MojAndroid

Keď sa rozprávame o elektromobiloch, emisiách, znečistení a budúcnosti automobilového priemyslu, často zabúdame na nákladnú dopravu. Práve kamióny sú tými dopravnými prostriedkami, ktoré výrazne znečisťujú ovzdušie a po našich cestách ich jazdí skutočne veľké množstvo. Aj preto sa začali spoločnosti predbiehať v tom, kto prinesie elektrické motory aj do tohto odvetvia cestnej prepravy. Zdá sa, že aktuálnym lídrom je Mercedes.

Náš tip
Tesla pripravuje vlastné autonómne nákladné auto aj autobus

Hoci spoločnosť Tesla pred niekoľkými dňami priniesla informácie o tom, že pripravuje autonómne elektrické nákladné auto, ide ešte iba o plán, ktorý má od reality pomerne ďaleko. Na druhej strane, nemecká automobilka Mercedes už svoj prvý elektro-kamión má. Novinka nesie označenie Mercedes-Benz Urban eTruck a ide o vôbec prvý kamión s čisto elektrickým motorom, ktorý má už aj reálnu podobu.

Ťahač sa radí do kategórie stredne veľkých s hmotnostnou kapacitou 26 metrických ton. Aktuálne je veľkou prekážkou dojazd tohto kamiónu, ktorý je na úrovni iba 200 kilometrov. Vzhľadom na to, aké vzdialenosti kamióny pravidelne prekonávajú, ide o veľmi nízke číslo. Tiež je otázne, ako dlho sa bude nabíjať batéria, ktorá poháňa motor takto veľkého vozidla. Samozrejme, prínos pre životné prostredie je tiež nepopierateľný. Napriek tomu, že kamión bol už oficiálne predstavený, na komerčnú výrobu si budeme musieť ešte počkať do začiatku budúcej dekády. Výrobca predpokladá, že dovtedy by sa náklady na batériu mali znížiť 2,5-násobne a rovnakým faktorom by sa mala zvýšiť efektivita týchto akumulátorov.

Zdroj: Daimler Trucks via engadget

28.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+