MojAndroid

Časy, kedy sa 25 Mbps pripojenie považovalo za vysokorýchlostné, sú dávno preč a budúcnosťou sa stáva streamovanie 4K videí, 5G či 10 Gbit/s optický internet. Všetci však poznáme ten pocit, keď sa webová stránka nenačíta ani po pol minúte alebo keď video prehrávané v HD kvalite seká každých pár sekúnd.

meranie rychlosti internetu
Foto: Redakcia

Mať nástroj určený na meranie rýchlosti vášho internetu poruke priamo v smartfóne preto nie je na škodu. Pomocou šikovných aplikácií môžete rýchlo a jednoducho skontrolovať rýchlosť vášho pripojenia a odhaliť prípadné problémy. V obchode Google Play existuje množstvo aplikácií na to určených. Nižšie nájdete výber tých najlepších, či už jednoduchých určených len na meranie alebo takých, čo ponúkajú aj pokročilejšie funkcie.

Speedtest by Ookla

Stará dobrá klasika, ktorá je medzi používateľmi veľmi obľúbená. Tak, ako všetky aplikácie spomenuté v tomto článku, aj táto vám samozrejme ponúka možnosť zmerať rýchlosť sťahovania, odosielania a pingu.

Tam to však nekončí. Ookla pravidelne do aplikácie pridáva funkcie, ktoré potešia aj náročnejších používateľov. Podľa portálu XDA Developers nedávno pridala možnosť otestovať to, akú najvyššiu kvalitu videa váš internet zvládne prehrať. Aplikácia pri testovaní spustí video a postupne bude zvyšovať jeho kvalitu, až kým nedosiahne 4K kvalitu. Následne vám povie, v akej kvalite môžete bez problémov streamovať videá.

Okrem toho môžete pri testovaní meniť server alebo nastaviť si preferovaný typ jednotiek, v ktorých sa výsledok testu bude zobrazovať. Ookla sa navyše snaží vybudovať mapu kvality pokrytia rôznych operátorov a do aplikácie zabudovala aj VPN.

Speedtest by Ookla
Speedtest by Ookla
Developer: Ookla
Price: Free
  • Speedtest by Ookla Screenshot
  • Speedtest by Ookla Screenshot
  • Speedtest by Ookla Screenshot
  • Speedtest by Ookla Screenshot
  • Speedtest by Ookla Screenshot
  • Speedtest by Ookla Screenshot
  • Speedtest by Ookla Screenshot

Meteor

Aplikácia Meteor od spoločnosti OpenSignal ponúka okrem základnej funkcie merania rýchlosti sťahovania a odosielania aj možnosť otestovať, či ostatné aplikácie vo vašom zariadení budú na vašom internete bežať bez problémov. Taktiež si v nej môžete uložiť výsledky merania z rôznych lokalít, napríklad z práce a domova, a porovnať ich medzi sebou.

FAST Speed Test

Pre nenáročných je tu aplikácia FAST Speed Test od spoločnosti Netflix. Jej jednoduché používateľské prostredie vám rýchlo zmeria vašu rýchlosť sťahovania a po kliknutí na tlačidlo Show more info sa vám zobrazia aj informácie o pingu a rýchlosti odosielania.

FAST Speed Test
FAST Speed Test
Developer: Netflix, Inc.
Price: Free
  • FAST Speed Test Screenshot
  • FAST Speed Test Screenshot
  • FAST Speed Test Screenshot

Speed Test WiFi Analyzer

Aplikáciu Speed Test WiFi Analyzer zas ocenia náročnejší používatelia. Okrem základných funkcií na testovanie rýchlosti pripojenia slúži aj ako nástroj na analyzovanie WiFi. V bezplatnej verzii vám povie napríklad prepúšťacie rýchlosti routera, na akých kanáloch beží alebo či podporuje technológiu WiFi 6. Za poplatok 1,99 dolárov si môžete odomknúť aj pokročilejšie funkcie a nechať si odstrániť reklamy.

SpeedTest Master Lite

Speed ​​Test Master Lite je jednoduchá aplikácia s minimalistickým dizajnom. Pri testovaní meria základné údaje vrátane rýchlosti sťahovania, rýchlosti odosielania a pingu. Výsledky jednotlivých meraní následne ukladá do histórie, kde si ich môžete kedykoľvek pozrieť. Ideálna je aj pre používateľov, ktorí majú málo voľného ukladacieho priestoru, pretože má len 3 MB.

Náš tip
Na Android Auto prichádza novinka. Zahráte si hry

15.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+