MojAndroid

Zatiaľ čo meranie tepu srdca a SpO2 senzor majú už dnes každé lacné smart hodinky, tak meranie krvného tlaku a EKG je výsadou len drahých modelov. Ale ani tie ho nemôžu ponúkať v každej krajine svojvoľne a musia čakať na schválenie od príslušných úradov.

Platí to aj pre spoločnosť Samsung, ktorá sprístupnila túto funkciu v ďalších 31 krajinách. Slovenskí majitelia smart hodiniek Galaxy Watch 3 a Galaxy Watch Active 2 budú môcť pomocou aplikácie Samsung Health Monitor merať krvný tlak aj EKG už od marca 2021.

Merania EKG sa dočká celkovo 31 krajín

Aplikácia Samsung Health Monitor získala v decembri 2020 certifikát CE, čo Samsungu umožňuje rozšíriť službu do 28 európskych krajín. Certifikát CE potvrdzuje, že výrobok spĺňa požiadavky na bezpečnosť, zdravie a ekologický štandard na území EÚ.

Vďaka tomu si budú môcť merať krvný tlak a EKG používatelia v 31 ďalších krajinách vrátane Slovenska a Českej republiky. Okrem toho bude aplikácia Samsung Health Monitor dostupná aj v Čile, Indonézii a Spojených arabských emirátoch, takže celkový počet nových krajín narastie na 31.

Aplikáciu Samsung Health Monitor od jej spustenia v Kórei vlani v júni používa na monitoring svojho zdravotného stavu už vyše milión ľudí. Sme veľmi radi, že ju týmto môžeme ponúknuť väčšiemu množstvu užívateľov po celom svete. Posledný vývoj pre nás znamená veľký míľnik v plnení nášho poslania.

TaeJong Jay Yang, vrchný viceprezident a riaditeľ zdravotníckeho oddelenia v divízii mobilnej komunikácie Samsung Electronics

Meranie krvného tlaku pomôže ľudom s chorým srdcom

Meranie tlaku sa určite hodí ľudom s diagnózou ochorenia mozgu, obličiek či srdca. Vhod ale príde aj starším ľudom, ľudom s nadváhou  a dokonca ja vrcholovým športovcom  Vysoký krvný tlak totiž môže viesť k srdcovému zlyhaniu či iným kardiovaskulárnym problémom.

Vďaka smart hodinkám značky Samsung Galaxy je možné krvný tlak pravidelné merať prostredníctvom aplikácie Samsung Health Monitor. V aplikácii majú potom presný obraz o svojom zdravotnom stave a kvalifikovanejšie rozhodovať o svojich potrebách.

Pred meraním tlaku je nutné hodinky Galaxy Watch 3 alebo Galaxy Watch Active 2 skalibrovať pomocou tradičného tlakomera s manžetou. Následne stačí jednoducho kliknúť na príkaz Merať a prístroj zmeria krvný tlak kedykoľvek a za akýchkoľvek okolností.

Tlak sa meria pomocou analýzy pulzu, ktorý snímajú senzory na hodinkách. Program analyzuje pomer kalibrovanej hodnoty a zmeny tlaku a z toho odvodí existujúcu hodnotu tlaku. Výsledok následne vidí používateľ na displeji hodiniek aj svojho smartfónu.

K čomu slúži funkcia EKG?

Podľa štatistík trpí približne 33,5 milióna ľudí po celom svete fibriláciou srdcových predsiení, čo je bežná forma poruchy srdcového rytmu. Fibrilácia predsiení je častou príčinou srdcových problémov, ku ktorým patria krvné zrazeniny, zlyhania srdca či infarkt.

Tomu sa dá predísť meraním EKG. EKG alebo elektrokardiogram senzorom sa na hodinkách Galaxy Watch 3 alebo Galaxy Watch Active 2 meria pomocou analýzy srdcovej činnosti. Postup je nasledovný.

Stačí sa pohodlne usadiť, otvoriť v smartfóne Galaxy aplikáciu Samsung Health Monitor a uistiť sa, že vám hodinky sedia pevne na zápästí. Potom si položíte predlaktie na rovný povrch a špičkou prsta druhej ruky zľahka stlačte horné tlačidlo na hodinkách po dobu 30 sekúnd.

Aplikácia zmeria vašu srdcovú činnosť a rytmus a zaradí ho buď do kategórie sínusoidy (bežný, pravidelný tlkot srdca) alebo do kategórie fibrilácia, ak srdce tlčie nepravidelne.

Kedy bude aplikácia Samsung Health Monitor  dostupná?

Samsung Health Monitor sa inštaluje automaticky, keď si používatelia svoje hodinky Galaxy Watch aktualizujú na najnovšiu verziu prostredníctvom aplikácie Galaxy Wearable.

Aplikácia v hodinkách následne otvorí odkaz, ktorý užívateľa nasmeruje na stiahnutie aplikácie pre telefón v internetovom obchode Galaxy Store.

Aktualizovaná aplikácia Samsung Health Monitor bude na modeloch Galaxy Watch3 a Galaxy Watch Active 2 postupne k dispozícii od 4. februára.

V Čechách a na Slovensku budú tieto funkcie dostupné v priebehu marca 2021 v závislosti od rýchlosti a výsledku registrácie kompatibilných zariadení ako zdravotníckeho prostriedku.

Náš tip
Xiaomi Mi Band 6 by mohol mať GPS, SpO2 senzor aj podporu Amazon Alexa
26.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+