MojAndroid

Spojené štáty sa ešte minulý rok pustili do tvrdého boja proti technologickej spoločnosti Huawei. Ako dôvod svojho počítania označili obavy o národnú bezpečnosť, nakoľko Huawei má údajne dáta o amerických občanoch posúvať čínskej vláde.

Postupom času preto došlo k zavedeniu množstva opatrení a uvaleniu viacerých zákazov, ktoré efektívne decimujú biznis tejto známej čínskej spoločnosti. Vo svojich nových smartfónoch napríklad nemôže používať služby Google a postupne a ocitá na okraji záujmu o spolupráci pri budovaní 5G sietí.

Zavedené opatrenia boli nedávno sprísnené a Huawei sa už nemôže dostať k vôbec žiadnym americkým technológiám bez oficiálneho požehnania z vládnej strany. Všetky bočné cestičky boli odrezané. Veľký problém to predstavuje pre segment smartfónov, ktorý vyžaduje pravidelné dodávky čipov a ďalších súčastí.

Záujem o spoluprácu pretrváva

Napriek celému humbuku majú veľké spoločnosti záujem o spoluprácu a dodávateľský vzťah. Ide o lukratívny biznis, ktorého sa vzdáva len veľmi ťažko. Qualcomm sa preto pred časom obrátil na americkú vládu so žiadosťou o udelenie výnimky, no do hry súčasne vstúpil aj ďalší záujemca – MediaTek.

Ako sa ukazuje, záujem o spoluprácu je skutočne seriózny. Agentúra Reuters hlási, že MediaTek oficiálnou cestou požiadal o udelenie potrebných licencií, ktoré umožnia pokračovať v dodávateľsko-odberných vzťahoch so spoločnosťou Huawei.

Tento biznis podľa všetkého skutočne potrebuje. Analytické firmy uvádzajú, že MediaTek patrí medzi firmy, ktoré najnovšie reštrikcie zo strany USA zasiahnu najviac. Aktuálne už nové zákazky neprijíma, a pokiaľ nezíska požehnanie zo strany USA, tak to ani neplánuje zmeniť. Napriek tomu prirodzene dúfa, že potrebné licencie budú udelené.

MediaTek chce dodávať už od 15. septembra

MediaTek by s novými dodávkami čipoch chcel začať už 15. septembra, kedy Huawei musí odstaviť produkciu vlastných čipsetov značky Kirin. V predmetnom výrobnom procese sú totiž zapojené americké technológie a kvôli novým reguláciam produkcia jednoducho nemôže pokračovať. Na pomoc sa preto snaží utekať MediaTek.

Spoločnosť v oficiálnom vyjadrení uviedla, že rešpektuje všetky príslušné príkazy a pravidlá pre globálny obchod a so žiadosťou o udelenie potrebných oprávnení sa obrátila na vládu USA. Huawei sa podľa agentúry Reuters k aktuálnemu vývoju situácie odmieta vyjadriť.

Náš tip
Orange plánuje znížiť svoju závislosť na technológiách Huawei (Vyjadrenia operátorov)
28.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+