MojAndroid

Čínska spoločnosť MediaTek je v súčasnosti najväčším výrobcom čipov na svete a svoju pozíciu si chce udržať novými ohlásenými čipsetmi. Po vlajkovom Dimensity 9000 pre smartfóny teraz oznamuje TV čipset MediaTek Pentonic 2000, ktorý je v mnohých aspektoch prvý na svete. Informáciu priniesol portál GSMArena.

Čipset MediaTek Pentonic 2000 si uchmatol niekoľko prvenstiev

Pentonic 2000 je úplne prvým 7nm čipsetom pre smart televízory. Zároveň je to prvý komerčný televízny čipset, ktorý podporuje univerzálne kódovanie videa (VVC) pre obsah H.266. Ide o nový kodek s vylepšenou účinnosťou kompresie, najmä pre streamovanie a vysielanie médií. Na zozname natívne podporovaných kodekov sú tiež HEVC, VP9 a VS3.

MediaTek Pentonic 2000 | Zdroj: GSMArena.com

Výkon čipsetu dokazuje to, že dokáže spustiť video s 8K rozlíšením pri 120 Hz s podporou MEMC. Rýchlosť prehrávania zvyšuje aj podpora úložiska UFS 3.1 Upscaling obsahu s menším rozlíšením ako 8K na maximálne rozlíšenie televízorov je samozrejme možný a MediaTek tvrdí, že čipsetu pritom pomáha aj AI.

Čipset podporuje širokú škálu konektivity. Nechýba podpora pripojenia cez rozhranie Wi-Fi 6E a dokonca je v ponuke aj voliteľná podpora 5G, pokiaľ sa niektorí výrobcovia OEM televízorov rozhodnú túto funkciu zahrnúť. Prvé smart televízory s čipsetom Pentonic 2000 by sa mali objaviť na trhu niekedy v roku 2022 a to vrátane Slovenska.

Náš tip
Fitbit vás prirovná k zvieraťu podľa toho, ako spíte
22.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+