MojAndroid

Čínsky výrobca čipov MediaTek uviedol na trh nový čipset Dimensity 9200, ktorý chce byť konkurenciou najlepším čipsetom od Qualcommu.  Podľa portálu PhoneArena má podporu Wi-Fi 7 a je prvým čipsetom s jadrom Cortex-X3 s frekvenciou cez 3 GHz. Navyše má 11-jadrové GPU s HW podporou ray-tracingu

Prvý čipset s jadrom Cortex-X3

Podľa oficiálnych stránok MediaTeku má nový čipset aj ďalšie pôsobivé špecifikácie. Model Dimensity 9200 je vyrábaný 4nm procesom u výrobcu TSMC (N4P) a podporuje obidve pásma pre dátové pripojenie 5G, teda mmWave aj Sub-6GHz.  Ako už bolo povedané, tak je prvým procesorom pre smartfóny, ktorý má jadro ARM Cortex-X3. Jeho frekvencia je presne 3,05 GHz.

MediaTek Dimensity 9200 | Zdroj: PhoneArena.com

CPU ďalej tvorí trojica jadier Cortex-A710 s frekvenciou 2,85 GHz a štvorica jadier Cortex-A510 na 1,8 GHz. Tiež je tu nové 11-jadrové GPU Immortalis G715, ktoré je revolučné hardvérovou podporu ray-tracingu. Vysokú efektivitu zaisťuje eXtreme Power Saving Technology, ktorá o 30 % znižuje spotrebu pri redukcii šumu pomocou AI (AI-NR) a dokonca o 45 % pri aplikáciách so super rozlíšením (AI-SR).

Nižšia spotreba, lepšia konektivita a podpora displejov s vysokým rozlíšením

AI Processing Unit (APU 690) pre spracovanie algoritmov umelej inteligencie má oproti predošlej generácii o 35% vyšší výkon. Revolučnou je aj podpora Wi-Fi 7 s rýchlosťami až 6,5 Gbps. K dispozícii je aj nové rozhranie Bluetooth 5.3. Prítomná je aj natívna podpora pre RGBW čipy, čo znižuje o spotrebu 34% pri spracovávaní dát. Video s rozlíšením 8K pri frekvencii 30 snímkov tak  spracuje o 12,5% úspornejšie.

MediaTek Dimensity 9200 | Zdroj: PhoneArena.com

Obrazový procesor má podporu Full HD+ displejov s frekvenciou až 240 Hz, WHQD displejov do 144 Hz a 5K displejov do 60 Hz. Nechýba podpora operačných pamätí LPDDR5X-8533 a rozhrania UFS 4.0 vrátane technológie MCQ (Multi-Circular Queue). Vďaka nej môže každé z jadier Cortex-A510 priamo pristupovať k úložisku. Prvé smartfóny s týmto čipsetom sa na trhu objavia možno ešte tento rok.

Náš tip
Skrytý nástroj Facebooku, ktorý odstráni vaše zdieľané kontaktné informácie
10.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+