MojAndroid

Čínsky výrobca MediaTek je momentálne najväčším výrobcom čipsetov pre Android smartfóny. Aj z toho dôvodu by si mal dávať pozor na ich bezpečnosť. Podľa portálu GSMArena totiž obsahujú vážnu zraniteľnosť, ktorú by mala opravovať októbrová bezpečnostná záplata.

Bezpečnostná chyba umožňovala odpočúvať smartfón

Zraniteľnosť objavila bezpečnostná spoločnosť Check Point Research vo firmvéri novších čipsetov MediaTek.  Podľa jej zistení ju mohol potencionálny útočník zneužiť za použitia špecifického kódu a dostať k zvukom, ktoré zaznamenáva systém smartfónu. Zároveň mohol vložiť škodlivý kód do ovládača DSP procesora. Následne mohol v smartfóne odpočúvať prakticky čokoľvek.

Zraniteľnosť bola veľmi rozšírená a dotýkala sa čipsetov série Dimensity, G a P, ako sú MediaTek Helio G90 alebo Helio P90. Konkrétne sa má dotýkať architektúry Tensilica APU, ktorú využívajú aj čipsety značky Kirin od spoločnosti Huawei. Či sa chyba našla aj v nich, nebolo potvrdené. Spoločnosť Check Point Research už o chybe informovala Mediatek, ktorý okamžite zareagoval.

Už v októbri bola vydaná oprava, ktorú by mali výrobcovia distribuovať vo forme bezpečnostnej záplaty na smartfóny s týmito čipsetmi. Pokiaľ vlastníte smartfón s čipsetom MediaTeku série Dimensity, G alebo P, tak by ste si mali v nastaveniach overiť, či ju máte nainštalovanú. Podľa MediaTeku však zraniteľnosť nebola zneužitá.

Náš tip
RTVS spustí novú športovú televíziu. Pozriete si ju aj na mobile
27.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+