MojAndroid

Inteligentné svetlá, termostaty, reproduktory, žalúzie a iné IoT zariadenia sa už stali bežnou súčasťou aj slovenských domácnosti. Tri veľké americké softvérové spoločnosti Apple, Google a Amazon teraz podľa portálu CNET certifikovali sieťový štandard s názvom Matter, ktorý je určený pre tieto IoT produkty do domácnosti

Štandard Matter je výrobcom dostupný bezplatne ako open source

Pôvodne mal tento sieťový protokol pre IoT zariadenia názov Connected Home over IP (skrátene CHIP).  Apple, Google a desiatky ďalšie spoločností sa pred dvoma rokmi dohodli, že vytvoria univerzálny protokol pre inteligentné domácnosti, pomocou ktorého sa dohovorí zariadenie výrobcu A so zariadením výrobcu B.

Nový certifikovaný štandard Matter je založený na rovnakom IP protokole. Na prenos dát zatiaľ podporuje rozhranie Wi-Fi a Thread (IEEE 802.15.4) a Bluetooth Low Energy pre registráciu nového zariadenia do siete. Protokol sa vyvíja ako open source a je k dispozícii na webovej službe GitHub. Vďaka tomu za neho nemusia výrobcovia platiť žiadne poplatky.

Spoločne s novým názvom štandardu mení svoj názov tiež aliancia Zigbee Alliance, ktorá doteraz zastrešovala stovky výrobcov, ktorí používali pôvodný protokol. Jej novým meno má byť Connectivity Standards Alliance (CSA). Členmi aliancie CSA sú všetky veľké spoločnosti ako Apple, Google, Ikea, Samsung, ARM a dokonca aj čínsky Huawei.

Výrobky s logom Matter by mali mať záruku vzájomnej kompatibility

Certifikovaný štandard pomôže hlavne zákazníkom. Napríklad pri kúpe smart reproduktorov typu Amazon Echo alebo Google Home budú mať vďaka logu Matter na tele výrobku istotu kompatibility s iným zariadeniami. Smart reproduktor sa bude môcť ľahšie prepojiť napríklad so smart televízorom alebo s iným reproduktormi pre vytvorenie viackanálového zvuku.

Matter logo | CNET.com

Zároveň ma byť zjednodušené vytvorenie celého ekosystému inteligentnej domácnosti od ovládania zámkou dverí, žalúzií, svetiel až po klímu. Štandard Matter má zaručiť spoľahlivosť, flexibilitu a bezpečnosť. Hlavne posledný bod je pre väčšinu zákazníkov pri budovaní inteligentnej domácnosti ten najdôležitejší.

Náš tip
Clubhouse pre Android je už na dosah, poznáme dátum vydania
17.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+