MojAndroid

Možno sa čudujete, že o niečom takomto by sme s vami chceli diskutovať. Veď ROOT na našej stránke pokrývame často a výdatne. V posledných rokoch ale ROOT-ovanie telefónov prestáva byť populárne. Prečo je to tak? A prestali ste si aj vy ROOT-ovať vaše zariadenia?

Náš tip
50 najlepších aplikácií pre rootnutý Android #4

ROOT ako taký vyhľadávajú používatelia z viacerých dôvodov. Niektorých omrzel predinštalovaný systém v ich smartfóne alebo tablete a chcú zmenu. Iní chcú iba špeciálne aplikácie, ktoré v štandardnom Androide nefungujú. Sú tu aj takí, ktorí sa zaujímajú o vývoj Android aplikácií či pokročilé funkcie, ktoré je možné spustiť a sledovať iba v ROOT-nutých zariadeniach. Bez ohľadu na to, do ktorej skupiny patríte, možno ste si všimli, že ROOT potrebujete čoraz menej.

Root Chcker

Náš tip
Koniec trápeniu očí, známa aplikácia f.lux prichádza na Android [ROOT]

Jedným z najatraktívnejších dôvodov bola v minulosti možnosť získať rôzne špeciálne funkcie, ktoré klasický Android nemal. Aj ten sa ale v priebehu rokov vyvíjal a dnes ponúka množstvo tých funkcií, ktoré boli kedysi iba súčasťou alternatívnych ROM. Aj preto možno čoraz menej ľudí vyhľadáva spôsob, akým by získalo ROOT oprávnenia na svojom zariadení.

root s4 ilustracia nova

Ďalším dôležitým dôvodom bola v minulosti rýchlosť, ktorou alternatívne ROM disponovali. Dnes už ale ani to nie je problém väčšiny moderných smartfónov. Ak si nekúpite niektorý z najlacnejších low-end smartfónov, o rýchlosť sa vo väčšine prípadov báť nemusíte. Aj vďaka tomu odpadá ďalší dôvod, prečo robiť ROOT.

Samozrejme, vývojári a najzanietenejší používatelia budú ROOT využívať stále. Ešte vždy sa nájde množstvo pokročilých aplikácií, pomocou ktorých môžete buď prispôsobiť systém podľa vlastných predstáv, lepšie si zálohovať údaje, alebo vykonávať funkcie a činnosti, ktoré možno nedokážete ani na vašom počítači. Títo používatelia sa môžu tešiť z množstva jednoduchých nástrojov, ktoré dnes zvládnu vykonať ROOT na smartfóne. Kým niekedy bolo pre ROOT-ovanie potrebné poznať množstvo príkazov do príkazového riadku, dnes už je veľa zariadení možné ROOT-nuť aplikáciou alebo jednoduchým nástrojom v počítači.

Do ktorej skupiny používateľov patríte vy? Máte na vašom zariadení ROOT, prípadne nahratú alternatívnu ROM? Ak áno, čo vás k tomu viedlo? Hlasujte v našej ankete a dajte nám v diskusii vedieť, či ešte stále máte nna svojich zariadeniach ROOT.

Máte ROOT aspoň na jednom z vašich zariadení, ktoré aktívne používate?

Loading ... Loading ...

22.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+