MojAndroid

Na Slovensku je v populácii približne 100-tisíc ľudí so zrakovým postihnutím a ich počet stále rastie. Dôvodom je nielen starnúca populácia a vyššia výška dožitia, ale aj životný štýl, v ktorom sú mobilné telefóny, počítače, monitory a televízory našou každodennou súčasťou (obrazovková generácia). Ich negatívny vplyv na zdravie, najmä oči, je nespochybniteľný.

Mohlo by vás zaujímať:

Mastercard Touch Card
Mastercard Touch Card | Zdroj: Lenka Ivančíková

Detail, ktorý pomáha

Malá dizajnová drobnosť na platobnej karte Mastercard, uľahčí každodenné používanie. Nielen ľuďom, ktorí majú problémy so zrakom, ale aj tým, čo sa chcú rýchlo a presne zorientovať vo svojej peňaženke. Malý výrez v bočnej stene karty pomôže rozlíšiť, o aký druh ide. Či debetnú, kreditnú alebo predplatenú. Za vývojom inovatívnej karty Touch Card stojí technologická spoločnosť Mastercard.

“Karta Touch Card je skvelým pomocníkom pre všetkých, najmä pre ľudí, ktorým spôsobuje stres rýchla orientácia v peňaženke, pričom výrazne uľahčí život ľuďom s čiastočnou alebo úplnou stratou zraku. V Mastercard sa snažíme vytvárať svet pre všetkých a poskytovať rovnaké príležitosti na využívanie možností dnešného digitálneho sveta,”

hovorí Jana Lvová, generálna riaditeľka spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku.

Mastercard Touch Card
Mastercard Touch Card | Zdroj: Lenka Ivančíková

Novinka je už dostupná v piatich bankách

Karty nového štandardu sa dajú používať vo všetkých platobných termináloch a bankomatoch. Touch Card je na Slovensku už dostupná, a to v piatich bankách, ktoré spolupracujú so spoločnosťou Mastercard: 365.bank, ČSOB, mBank, UniCredit Bank a VÚB banka.

Nový globálny štandard dizajnu platobných kariet vznikol v spolupráci s Kráľovským národným inštitútom nevidiacich (The Royal National Institute of Blind People) z Veľkej Británie, s Organizáciou služieb pre nevidiacich a slabozrakých VISIONS zo Spojených štátov a spoločnosťou IDEMIA, ktorá vyvíja aj mobilné vodičské preukazy a biometrické platobné karty.

Mastercard Touch Card
Mastercard Touch Card | Zdroj: Mastercard

Touch card sa stane novým štandardom 

Na tlačovej besede sa zástupci všetkých bánk vyjadrili, že nový typ karty s výrezom bude postupne štandardom pri vydávaní novej platobnej karty. Takže v priebehu času sa s ňou stretneme v našich peňaženkách viacerí. Nie je teda určená len ľuďom so zrakovým znevýhodnením, ale celej populácii. Drobný výrez, ktorý vám napovie, o aký typ karty ide, možno oceníte pri platení v zlých svetelných podmienkach alebo vám pomôže v rýchlej orientácii medzi ostatnými kartami v peňaženke.

Náš tip
Motorola Razr 50 a Razr 50 Ultra oficiálne: Atraktívny dizajn, veľký displej, výborná výbava

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+