MojAndroid

Spoločnosť Mastercard predpovedá, že v roku 2018 nahradia peňaženku nositeľné zariadenia. Podľa ich predpovedí bude až 62 % nositeľných zariadení, často označovaných ako smart hodinky, obsahovať do roku 2020 platobné funkcie.

„Nositeľné zariadenia, ktoré donedávna zvládali len relatívne jednoduché úkony, ako je počítanie krokov alebo meranie srdcového tepu, získavajú so schopnosťou sprostredkovávať platby celkom nové možnosti,“ uviedol generálny riaditeľ Mastercard pre Slovensko, Českú republiku a Rakúsko Miroslav Lukeš.

Počet mobilných platieb neustále stúpa

Podľa Mastercardu sa očakáva ďalší rast aj rozširovanie schopností sprostredkovávať platby cez smart hodinky. Zvýšenie predajov v Británii o 45 % v roku 2016 bol jeden z najvýraznejších nárastov medzi európskymi krajinami: predalo sa tu až 13 miliónov nositeľných zariadení.

Náš tip
MWC 2016: Platby pomocou wearables a iné novinky od MasterCard | VIDEO

Jedným z dôvodov, prečo spoločnosť dôveruje inteligentným hodinkám je aj to, že dôveruje bezkontaktným technológiám. Počet mobilných platieb uskutočnených v siedmich najvyspelejších krajinách EÚ (Británia, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Švédsko, Holandsko a Španielsko) vzrástol koncom roka 2015 na 52 miliárd dolárov, pričom v nasledujúcich piatich rokoch sa očakáva jeho strojnásobenie.

Platby nositeľným zariadením čoskoro realitou aj u nás?

Vo veľkých mestách je navyše veľký potenciál vo využívaní rýchlych a bezpečných bezkontaktných platieb, napríklad aj vo verejnej doprave. A nositeľné zariadenia tieto platby ešte uľahčujú. Stávajú sa tak stále obľúbenejšími a dopyt po nich sa v európskych krajinách len medzi januárom a júnom 2017 v medziročnom porovnaní zvýšil o 22 percent. Na Slovensku si na možnosť platby pomocou nositeľného zariadenia zatiaľ musíme počkať.

„V súčasnej dobe na slovenskom trhu túto možnosť žiadna z bánk neponúka, ale zo skúseností z okolitých trhov, kde sú už mobilné platby dostupné, vyplýva, že je to len otázkou nie príliš vzdialeného času,“ dopĺňa Lukeš.

Bezpečnosť aj vďaka tokenom

Systém Mastercard Tokenization nesie obrovskú zásluhu na tom, že platby prostredníctvom nositeľných zariadení sú bezpečné. Stará sa o to, že šestnásťmiestne číslo platobnej karty sa v smart hodinkách nikde nepoužíva ani neukladá. Využíva sa namiesto toho náhradný číselný kód „token“, ktorý je vygenerovaný samostatne pre každé zariadenie sprostredkúvajúce platby. Výsledné zabezpečenie používané pri digitálnych platbách je podobné, ako elektronický čip platobných kariet.

Tokenizácia tvorí aj ďalšiu úroveň zabezpečenia. Originálne číslo platobnej karty totiž zostává skryté aj počas platobnej transakcie v mieste predaja. Keďže väčšina ľudí dáva prednosť digitálnej peňaženke od svojej vlastnej banky, tento postup umožní jednoduchší prístup k dôveryhodnému spôsobu realizácie elektronických platieb.

Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+