MojAndroid

TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), popredný svetový výrobca polovodičov, nedávno vykonal testovaciu prevádzku svojich 2 nm čipov, pričom dosiahol výťažnosť 60 percent. Táto hodnota je tesne pod hranicou potrebnou pre masovú výrobu, ktorá je zvyčajne 70 percent alebo viac. TSMC však očakáva, že do budúceho roka dosiahne požadovanú výťažnosť, čo umožní začať masovú výrobu 2 nm čipov, píše Phonearena. TSMC používa novú technológiu tranzistorov Gate-All-Around (GAA), ktorá zlepšuje výkon a efektivitu.

Menej nanometrov – viac výkonu a menej spotreby

Výťažnosť pri výrobe čipov označuje percento použiteľných čipov, ktoré prešli kontrolou kvality z celkového počtu čipov vyrobených z kremíkového wafera. Ak je výťažnosť nízka, znamená to, že na výrobu potrebného počtu čipov je potrebné použiť viac waferov, čo zvyšuje náklady na výrobu každého čipu. To vedie k nižším ziskom a môže spôsobiť nedostatok dodávok.

Pre porovnanie a veľmi zhruba – rozdiel medzi čipmi vyrábanými 3 nm a 2 nm technológiou je nárast vo výkone o minimálne 15 percent a zníženie spotreby až o 30 percent.

Samsung má s 2nm problémy

TSMC nie je jedinými výrobcom mobilných čipov. Hlavný konkurent Samsung však má problémy s nízkou výťažnosťou svojich 2 nm čipov, čo môže ovplyvniť ich výrobu. Minulý mesiac Samsung poprel fámy o pozastavení vývoja čipu Exynos 2600, ktorý mal byť vyrábaný 2 nm technológiou. Neoficiálne správy tvrdili, že Samsung má problémy s veľmi nízkou výťažnosťou, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 10 až 20 percent.

Samsung čelil podobným problém s výťažnosťou aj v minulosti. V roku 2022 nízka výťažnosť pri výrobe Snapdragonu 8 Gen 1 viedla Qualcomm k tomu, že presunul svoju výrobu k TSMC a následne k prechodu na vývoj Snapdragonu 8+ Gen 1.

Mohlo by vás zaujímať:

Medzi prvými má byť Apple

Apple plánuje používať 3 nm čipy pre svoje procesory A19/A19 Pro v iPhone 17, ktoré budú vyrábané 3 nm technológiou (N3P) od TSMC. Prvé produkty Apple s 2 nm procesormi by mohli byť iPad Pro v roku 2025 a iPhone 18 v roku 2026.

Diskutovať o tomto článku môžete aj na našej stránke AndroidForum. Ak hľadáte odpoveď na problém so svojím mobilným zariadením, aplikáciou alebo príslušenstvom, opýtajte sa v našom novom AndroidFóre

Náš tip
Lokalizácia je v Android 15 presnejšia. Vďaka jednej veci | TÉMA

9.12.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Nie je možné pridávať komentáre.

+