MojAndroid

Na webe MojAndroid.sk sa snažíme podporovať aj šikovných slovenských vývojárov, ktorí často prinášajú skutočne unikátne riešenia či už pre platformu Android alebo aj iné. Jedným z takýchto šikovných vývojárov je aj Martin Spano. O jeho práci sme vás informovali už aj v minulosti – na konte má úspešné projekty ako SearchApp pre Facebook či KeywordsApp. Tentokrát však zabodoval v inej sfére. Napísal knihu The Artificial Intelligence in a Nutshell, v ktorej približuje umelú inteligenciu bežným ľuďom. Aj o tejto, dnes extrémne často skloňovanej téme, sme sa porozprávali so samotným autorom.

Ahoj Martin, môžeš sa nám v skratke predstaviť – odkiaľ si a čo robíš?

Pochádzam z Čaky v levickom okrese, bývam už desať rokov s manželkou vo Viedni, kde pracujem ako softvérový vývojár vo firme zaoberajúcej sa smart komunikáciami. Celý život sa venujem umelej inteligencii, pred mesiacom som o nej vydal knihu v USA, pred pár dňami vyšiel slovenský preklad “Umelá inteligencia v orechovej škrupinke”. Okrem toho sa zaoberám vývojom technológií do budúcnosti.

Umelá inteligencia je dnes veľmi často spomínaná téma, no pojem ako taký existuje už veľmi dlho. Kedy si sa začal o AI zaujímať ty? Na svojom konte máš okrem aktuálnej knihy aj niekoľko zaujímavých projektov, o ktorých sme písali na webe MojAndroid.sk. Ide o nástroje SearchApp či KeywordsApp. Kedy si sa začal zaujímať o technológie či konkrétne programovanie?

Už od útlej mladosti som rád čítal knihy. Raz som v rodičovskej knižnici natrafil na knihu “2001: Vesmírna Odysea” , kde som prvýkrát počul o umelej inteligencii. Fascinovala ma. Keď krátko na to otec doniesol osobný počítač, môj osud bol spečatený – chcel som naprogramovať vlastného Hal-a (počítač z knihy so všeobecnou umelou inteligenciou). Chudák otec sa k počítaču skoro nedostal, lebo som mu ho celý čas okupoval. (smiech)

Čo ťa na umelej inteligencii fascinuje najviac a prečo si sa rozhodol knihu venovať práve tejto téme?

Najviac ma fascinuje, že sme sa vďaka pokrokom v teórii, množstve dát, ktoré produkujeme (big data) a počítačovej sily dostali v jej vývoji tak ďaleko, že sa začínajú uskutočňovať vízie tvorcov science-fiction. Čakajú nás mimoriadne vzrušujúce časy. Vďaka filmom a médiám sa ale v oblasti umelej inteligencie začali vytvárať mýty, ktoré som chcel vyvrátiť a preto som napísal vlastnú knihu.

Prečo si sa rozhodol predávať knihu na Amazone a tušil si, že sa stane takým bestsellerom?

Podobne ako športovec ide do zápasu vyhrať aj ja som chcel uspieť tak som do toho dal všetko. Obdivujem moju manželku a veľmi ju milujem zo to, že to vydržala, lebo počas posledných šesť mesiacov som bol väčšinu času duševne neprítomný, ponorený hlboko do mojich myšlienok súvisiacich s knihou. Ale vyšlo to a teraz sme obaja veľmi radi. 6 z 10 online kníh predaných na svete sa predá práve na Amazone, takže to bola jasná voľba.

Ako vnímaš umelú inteligenciu, s ktorou sa dnes stretávame napríklad v telefónoch? Kam si myslíš, že sa posunú inteligentní asistenti v najbližších piatich rokoch?

Nebudeme ďaleko od Samanthy vo filme Ona (Her), i keď určite nikam neodíde ako to urobila Samantha (smiech). Spôsob, akým používame v súčasnosti zariadenia ako počítače a mobily, teda rukami a klávesnicou, je nám neprirodzený, je iba otázka času, kedy klávesnica zanikne a budeme ovládať všetko hlasom a neskôr myšlienkami pomocou priameho prepojenia nášho mozgu na internet. Ale to je otázka ďalekej budúcnosti, v najbližších piatich sa nám podarí, aby nám inteligentní asistenti dokonale rečovo rozumeli.

Používaš aktívne nejakého inteligentného asistenta? Ak áno, ktorého a prečo? A ak nie, neplánuješ im dať šancu?

Vyskúšal som ich všetky a po vyhodnotení som všade, kde sa zdržiavam, nasadil Google Assistant. Funguje v angličtine perfektne, milé je napríklad, keď ráno vstanem, poviem mu dobré ráno a on mi povie zhrnutie správ z minulého dňa, ukáže mi na TV dopravnú situáciu, v prípade zápchy navrhne obchádzku a nakoniec mi ešte povie na základe kalendára, čo ma v ten deň čaká.

Čo je pre teba najväčší úspech umelej inteligencie a prečo si to myslíš?

Najväčším úspechom je paradox, že čím viac ju budeme používať, tým budeme ľudskejší. Zbaví nás nutnosti robiť neľudské ťažké manuálne či málo napĺňajúce repetitívne duševné práce. Títo ľudia si následne po rekvalifikácii nájdu prácu v zmysluplnejších zamestnaniach.

Na aké výdobytky budúcnosti sa najviac tešíš a prečo?

V budúcnosti bude vďaka bezprecedentnému technologickému pokroku možné vyriešiť mnohé problémy ľudstva. Vďaka “restoratívnej” umelej inteligencii, čo je pojem, ktorý prinesiem vo svojej budúcej knihe s pracovným názvom v slovenskom preklade znamenajúcim niečo ako “Dve minúty do polnoci: Ako zachrániť planétu pomocou restoratívnej umelej inteligencie”, bude možné zastaviť a neskôr zvrátiť procesy pôsobenia človeka na klímu. Ďalej sa teším na personalizované lieky, čo budú lieky šité na mieru každého pacienta, ktoré násobne zvýšia účinnosť liečby. Pomocou nich a ďalších výdobytkov sa obávané choroby ako rakovina stanú minulosťou.

Povinná otázka v našich rozhovoroch – aký smartfón používaš a prečo? A aké appky máš  na ňom najradšej?

Používam Samsung Note sériu, momentálne Note 9 a už sa teším na Note 10. Dokonca aj moje knihy na nej píšem, pretože kvôli náročnej práci mám častokrát čas na písanie len keď napríklad niekde čakám, prípadne som niekde, kde by sa laptop nedal dobre používať. Note má veľký jasný displej so skvelým perom, ktorým napríklad podpisujem zmluvy, ktoré mi prichádzajú bez toho, aby som ich musel pred tým vytlačiť, podpísať a znovu naskenovať. Okrem toho má skvelý fotoaparát, dlhú výdrž batérie a napriek veľkosti sa veľmi dobre drží v ruke. Ak by mi raz nebodaj Samsung ponúkol promovať tento mobil, bez váhania do toho idem, pretože to robím už teraz všade, kde chodím, som nadšenec Note.

Najviac na ňom používam appky pre písanie kníh, či už základnú Google Docs, alebo špecializované diktovacie nástroje “Dragon Anywhere”, pomocou ktorej môžem text do mobilu diktovať. Nakoľko táto aplikácia používa umelú inteligenciu, rozumie 99% anglického textu, ktorý jej diktujem.

3.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+