MojAndroid

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, kde na svete sa nachádza najviac zariadení pripojených k internetu? Asi nie je ťažké si predstaviť, kde je internet najpopulárnejší a kde, naopak, je jeho výskyt veľmi zriedkavý. John Matherly sa pokúsil zdokumentovať výskyt všetkých týchto zariadení pomocou jednoduchej metódy “pingovania”.

Matherly rozposlal “pingy” do všetkých IP adries, ktoré sú pripojené k internetu. Ak bola koncová adresa aktívna, informáciu vrátila späť a táto skutočnosť bola zaznamenaná. Celý proces pritom trval menej ako päť hodín a Matherly mal v rukách informácie o pripojených zariadeniach z celého sveta. Treba podotknúť, že internet nie je taký jednoduchý a je veľmi pravdepodobné, že tieto informácie nie sú úplne presné a nezobrazujú všetky zariadenia pripojené do siete. Ako názorná ukážka sú však postačujúce.

Mapa internetu

Výskumník uvádza, že generovanie tejto mapy trvalo 12 hodín, čo je oveľa dlhšie, ako samotný zber údajov. Výsledok však rozhodne stojí za to. Veľa sa pritom nezmenilo od minulého roku, keď bola vytvorená rovnaká mapa s veľmi podobným výsledkom. Matherly však uvádza, že tentokrát bol zber údajov legálny a dodáva, že touto technológiou merajú poskytovatelia internetu rýchlosť a množstvo stratených dát.

Na mape je pritom jasne vidieť, odkiaľ pochádza najviac pripojení. Už tradične sú v tomto smere najaktívnejšie USA a Európa, zatiaľ čo najmenej pripojených zariadení je v Afrike, veľkej časti Ázie, vo väčšine Južnej Ameriky a v Kanade. Rozširovanie internetového pripojenia aj do menej rozvinutých krajín je v súčasnosti prioritou mnohých technologických gigantov a je preto možné, že ak sa pozrieme na túto mapu o 10 či 20 rokov, aktuálne čierne miesta budú tiež prekypovať aktivitou a množstvom internetového pripojenia.

Zdroj: Shodan via Gizmodo

29.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+