MojAndroid

Kryptomeny zažívajú momentálne veľký boom a taký Bitcoin už tento rok dávno prekonal hranicu 10 tisíc dolárov. Ľudia, ktorý prepadli tejto investícii, množstvom obmedzené kryptomeny nielen nakupujú ale aj ťažia. Využíva sa k tomu hardware počítača a tým pádom také ťaženie nie je náročne len na výkon ale aj spotrebu energie. Aj kvôli tomu vznikol pred časom malware, ktorý infikuje cudzí počítač a využíva ho k ťaženiu kryptomeny pre úplne cudziu osobu. A práve takýto malware sa teraz objavil aj na Android zariadeniach, ktoré majú stále výkonnejšie procesory a sú pre túto činnosť viac než vhodné. A práve tá vám pri zvýšenom výkone a zaťaži batérie môže zničiť telefón.

Zákerný softvér spôsobí hardvérový problém

Túto hrozbu odhalila a informovala o nej spoločnosť Kaspersky Lab na svojom webe. Malware  označený ako Trojan.AndroidOS.Loapi (Loapi) sa šíri prostredníctvom pochybných internetových stránok a cez neoficiálne obchody s aplikáciami. Najčastejšie je distribuovaný pod falošnými názvami antivírusových riešení alebo vo forme porno aplikácií. Aplikácia si po nainštalovaní vyžiada administrátorské práva a po ich získaní sa tvári, že vyhľadáva vírusy. Tie samozrejme nenájde a ak áno, tak nimi označí nainštalované skutočné antivírové aplikácie, aby sa ich zbavilo. A popritom začne ťažba kryptomeny. Tento malware okrem ťaženia robí aj DDoS útoky alebo inú záškodnícku činnosť podľa toho aký modul využíva.

Škodlivé aplikácie sa nachádzajú najmä mimo obchodu Play

Testeri z Kasperky labs pri testovaní tohto malware a ťažbe kryptomeny Monero, prišli o telefón na ktorom bol test vykonávaný. Keďže ťažba kryptomeny je hardwareovo náročná a telefóny nie sú stavané na takúto záťaž, prehriata batéria sa nafúkla do enormných rozmerov a zničila šasi mobilného telefónu.

Ak už teda inštalujete aplikácie mimo Obchod Google Play, presvedčte sa čo inštalujete a hlavne čomu dávate administrátorské práva a prístup k funkciám telefónu.

Zdroj: Techspot

23.12.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+