MojAndroid

Bezpečnostní analytici objavili nový typ malvéru, ktorý útočí na zariadenia s operačným systémom Android. Jeho názov je MaliBot a najčastejšie sa skrýva za krypto aplikácie, objaviť sa môže aj v prehliadači Google Chrome. V poslednom čase útočil na používateľov z Talianska a Španielska. Je pravdepodobne len otázkou času, kedy dorazí aj k nám. Téme sa venoval portál Bleepingcomputer.

Jeho hlavným cieľom je ukradnúť citlivé informácie napadnutého používateľa, s dôrazom na bankové informácie. Napríklad prihlasovacie údaje, informácie o krypto peňaženke, osobné detaily a podobne. Dokonca dokáže získať aj dvojfaktorové autentifikačné údaje z notifikácií.

Aplikácie z Google Play sú v bezpečí

Prvú informáciu o tomto nebezpečnom malvéri priniesol portál f5.com. Ten ďalej informuje, že riadiaci server sa nachádza v Rusku a jeho IP adresa bola počas posledných dvoch rokov spojená s viacerými kampaňami na distribúciu škodlivého softvéru.

Toto sú nebezpečné aplikácie, ktoré by ste mali okamžite odinštalovať

Finančná správa upozorňuje na podvodný e-mail, ktorý sa šíri Slovenskom

Populárne finančné a bankové aplikácie sú terčom hackerských útokov

O aplikácie stiahnuté z obchodu Google Play sa obávať nemusíte, do nich sa MaliBot nedostal. Problémom sú krypto aplikácie, ktoré si stiahnete na internete a nainštalujete ako APK inštalačný súbor. Práve z tohto dôvodu vždy odporúčame aplikácie inštalovať výhradne oficiálnymi cestami.

Najhoršie je to, že tieto upravené aplikácie sú klonmi oficiálnych. Používateľ si tak môže jednoducho myslieť, že do svojho smartfónu inštaluje overenú aplikáciu.

Malvér MaliBot okrem iného dokáže aj toto:

  • kradnúť peniaze z krypto peňaženiek
  • kradnúť kódy MFA/2FA
  • kradnúť cookies
  • kradnúť SMS správy
  • obísť dvojfaktorové overenie
  • posielať SMS správy
  • zhromažďovať informácie zo zariadenia

Bleeping Computer ďalej uvádza, že na distribúciu škodlivého kódu útočníci využívajú aj smishing. Toto slovo už veľmi dobre poznáme, pretože podvodné SMS správy sa vo veľkom šíria aj na Slovensku.

Náš tip
Disney+ je oficiálne na Slovensku. Čo všetko prináša?

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+