MojAndroid
V prípade, že jazdíte na bicykli, prilba je priam nutnosťou. Chrániť hlavu je dôležité aj v prípade, že ste opatrní. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Nám sa do rúk dostala táto zaujímavá prilba, ktorá okrem ochrany hlavy poskytne aj hromadu smart funkcií. Lumos Helmet sa vyznačuje tým, že na hlave drží veľmi dobre. Po jej nasadení nemáte pocit, že sa jedná o nejakú napodobeninu za 5 €, ale naozaj o kvalitnú pomôcku, ktorá dokáže hlavu ochrániť. Nasadenie na hlavu je bezproblémové a jednoduché. Rovnako si môžete jednoducho nastaviť veľkosť remienkov tak, aby vám presne sedela. Pokiaľ ju máte na hlave, pocit z nej je veľmi dobrý a určite sa cítite bezpečnejšie.

Všade samé LEDky

Poďme však na funkcie, ktoré robia túto prilbu zaujímavou. Obsahuje až 48 LED svediel, z ktorých je 38 vzadu a 10 vpredu. Tie sú dostatočne jasné a vedia svietiť naozaj poriadne. Dokážu svietiť 3 farbami. Predné svietia bielou, zadné červenou a dokonca sa tu nachádzajú aj smerovky, ktoré sú oranžové. Konkrétne 16 je červených a 11 žltých na oboch stranách. Predné svetlá dobre poslúžia na osvetlenie cesty, no určite sa na ne nemôžete spoliehať ako na hlavný zdroj svetla.
Okrem toho je možné na prilbe aktivovať aj brzdové svetlá, ktoré svietia automaticky pri prudšom spomalení bicykla. Funkcia je stále v Beta verzii a nefunguje úplne správne. Niekedy sa svetlá zapnú aj vtedy, keď bicykel vôbec nemení rýchlosť a niekedy zase nedokážu zareagovať na prudšiu zmenu rýchlosti.
Zaujímavým príslušenstvom, ktoré k prilbe dostanete, je ovládač, ktorý môžete namontovať priamo na korman bicykla. Pomocou neho ovládate vstavané smerovky a tak dáte okoliu veľmi jednoducho najavo, kam sa chystáte odbočiť. Smerovky blikajú nažlto vpredu aj vzadu, navyše cyklista je informovaný o tom, že dáva znamenie o zmene smeru jazdy aj priamo v šilte prilby, kde mu bliká žltá diódka. Dôvod je jednoduchý – aby nezabudol vypnúť smerovku. Zapnutie a vypnutie smeroviek je sprevádzané pípnutím. Nám to zo začiatku trochu prekážalo, pretože je dosť hlasné, no časom sme si na to zvykli a v premávke je to úplne v poriadku.

Trackovanie aktivity

Do vášho smartfónu stačí stiahnuť aplikáciu s názvom Lumos Helmet a v nej si môžete prezerať informácie o vašich jazdách. Stačí nastaviť automatické trackovanie aktivít, ktoré by malo fungovať tak, že po zapnutí prilby a jej pripojení k telefónu pomocou Bluetooth, by sa automaticky mala zapnúť aplikácia a aj trackovanie. Vo väčšine prípadov sa tak nedeje a aplikáciu je potrebné v telefóne spustiť manuálne. Po vypnutí prilby, stopnutí trackovania a vypnutí aplikácie sa aplikácia znovu zapne, pričom zostane spustená na pozadí. Informuje o tom aj ikona v notifikačnej lište. Problém je v tom, že normálnym spôsobom ju nevypnete. Jedine vynútením zastavenia aplikácie v nastaveniach.

Prilba, ako aj ovládač na smerovky, obsahuje nabíjateľné batérie. Obe zariadenia nabijete rovnakým káblom, ktorý sa k prilbe aj ovládaču pripojí magneticky. Nabíjanie trvá približne dve hodiny. Výrobca udáva výdrž do 3 hodín v prípade neustáleho svietenia, 6 hodín pri blikaní. Naše testovanie udávanú výdrž potvrdilo, reálne sa pohybuje v číslach, o ktorých hovorí výrobca. V aplikácii môžete sledovať aj aktuálne nabitie prilby a ovládača, pričom smartfón vám ukáže, na koľko percent sú tieto dve zariadenia nabité. Používatelia majú dokonca aj možnosť nastavenia upozornenia v prípade, že v batérii nie je dostatok energie.

Oplatí sa?

Na úvod treba povedať, že prilba rozhodne nie je lacná. Jej cena je na úrovni okolo 170 dolárov (približne 150 €). Štandardné kvalitnejšie prilby kúpite už za tretinovú cenu. Tie však nedokážu to, čo dokáže Lumos Helmet. Všetky funkcie síce zatiaľ nefungujú stopercentne, no vývojári pracujú na odstránení všetkých nedostatkov. V každom prípade sa jedná o veľmi zaujímavého pomocníka pre cyklistov. Možnosť oznámiť zmenu smeru jazdy sa môže hodiť, ostatní účastníci cestnej premávky aspoň budú rýchlejšie reagovať. Zníži sa tým aj riziko úrazu. No a v neposlednom rade vám prilba ochráni hlavu, čo je vlastne jej hlavným poslaním.

Verzia: 2.3
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.3
Aktuálna cena: Zdarma

Za zapožičanie helmy ďakujeme spoločnosti Asbis.

+