MojAndroid

O dronoch píšeme pomerne často a dá sa povedať, že je čoraz ťažšie zaujať záujemcov o tento druh lietajúcich zariadení. Niečo prevratné sa zjaví len raz za čas. Nuž a práve teraz si pozornosť na chvíľu ukradol dron pochádzajúci z dielne Oakland University, presnejšie jej laboratória Embedded Systems Research. Nazýva sa Loon Copter a je to poriadny obojživelník. Okrem toho, že vie lietať, môže aj pristávať na vode a pozor – navigovať sa pod vodou.

Na prvý pohľad sa dron zásadne neodlišuje od konkurenčných zariadení, no tajomstvo jeho úspechu tkvie v tom, že obsahuje vztlakovú komoru, ktorú po pristátí na hladine naplní vodou a začne sa mierne potápať. Dômyselná konštrukcia potom zabezpečí, aby sa ponor uskutočnil v podobe 90-stupňového náklonu – a vrtuľa môže stroj opäť poháňať ako “závesný motor”. Lepšie však raz vidieť ako dva krát čítať :) pozrite si celú funkcionalitu vo videu:

Pravdou je, že Loon Copter je známy už vyše dvoch rokov, no v začiatkoch išlo len o prototyp a spomínané vlastnosti boli iba zbožným želaním. Momentálne je však dron už dokonca semifinalistom v súťaži Drones for Good 2016. Hlavnou myšlienkou tohto dronu (a spomínanej súťaže) je niečo ako využitie na “dobré účely”, teda na rôzne záchranné akcie či podvodný výskum. Kým sa tak oficiálne stane, vývojári sa ešte musia trochu potrápiť. Dron totiž nie je určený primárne len na plávanie, ale na zachytávanie okolitého prostredia prostredníctvom kamery – čiže okrem jeho samotných schopností lietať či potápať sa musia inžinieri ešte doriešiť prenos videa v reálnom čase. Nateraz sa video nahráva len do zariadenia a prehrať sa dá až zo záznamu.

Zdroj:

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+