MojAndroid

Dostali sme možnosť nahliadnuť do útrob jediného logistického centra Alzy na Slovensku. Nachádza sa v Senci. Zásobuje celé Slovensko, Moravu, Rakúsko a aj Maďarsko. Jeho plocha je 19 000 metrov štvorcových a až 1/3 všetkých objednávok ide práve z tohto skladu. Ako to v takomto obrovskom sklade vyzerá?

Spoločnosť v roku 2017 vybavila až 7,9 milióna objednávok. To znamená vysoké nároky na skladové hospodárstvo, všetko musí fungovať tak, ako má. Nie sú dovolené žiadne chyby. V logistickom centre pracuje množstvo ľudí, no neoddeliteľnou súčasťou sú aj technológie, s ktorými to je oveľa ľahšie. Množstvo procesov je plne automatizovaných. Pri prijímaní skladových zásob funguje spoločnosť bez papierov, to znamená, že dodacie listy a faktúry sú vystavované a posielané elektronicky. Pokiaľ príde kamión a nebol doručený online dodací list, sklad jednoducho tovar nepreberie. Takto sa spoločnosť snaží aspoň trochu chrániť životné prostredie, keďže na toto nie je potrebný papier.

Po príjme tovaru ho pracovníci vytriedia. K tomu im pomáhajú rôzne elektronické systémy a skenery čiarových kódov. Všetko predsa musí mať svoje miesto. Pýchou celého skladu je moderná sústava robotov, ktorá vie pracovať samostatne, presúva skladové zásoby a vydáva objednaný tovar. Roboty pracujú aj v noci a sú plne samostatné, sami si triedia tovar tak, aby jeho výdaj bol najrýchlejší. Bez človeka to ale nejde. Objednaný tovar sa dostane k pracovníkovi skladu v prepravke. Ten z nej vytiahne presný počet kusov, ktoré potrebuje a presunie ich do inej prepravky. Do ktorej mu samozrejme ukáže elektronika. Ak by sa pomýlil, prepravka jednoducho neodíde. Systém neustále kontroluje, čo do prepraviek zamestnanec uložil a či všetko sedí. Sedieť musí čiarový kód tovaru a aj jeho hmotnosť. Takto roztriedený tovar ide buď priamo na výdaj alebo do ďalších častí skladu v závislosti od toho či nie je potrebné doplnenie ďalšieho tovaru k objednávke.

Prepravka putuje po páse ďalej k ďalšiemu zamestnancovi. Zastaví sa pri jeho sekcii. Ten na základe naskenovaného čiarového kódu z prepravky vyhľadá tovar, ktorý musí do prepravky vložiť. Kde sa tovar nachádza mu ukáže na displeji. Zamestnanec tovar vyhľadá v regále, ešte raz naskenuje čiarový kód regálu. Tak sa uistí, že je na správnom mieste. Potom vyberie požadovaný tovar, naskenuje jeho čiarový kód. Ak všetko urobí správne, môže tovar vložiť do prepravky a tá putuje ďalej.

1 prepravka = 1 objednávka

Zaujímavosťou je to, že jedna prepravka znamená vždy jednu objednávku. Prepravky putujú po pohyblivých pásoch, ktorých sa v sklade nachádza cez 2 kilometre. Sú schopné naraz prevážať vyše 2000 prepraviek (objednávok). Keď už je objednávka hotová, existujú tri možnosti ako ďalej. Závisí to od odberu objednaného tovaru. Jednou cestou idú tie, ktoré sú pripravené na vyzdvihnutie na predajni. Tie sa nijako špeciálne nebalia, nepoužívajú sa žiadne prepravné balenia. Prepravky sa zapečatia a môžu ísť.

Náš tip
Alza otvára v Prahe predajňu bez predavačov

Druhá cesta slúži na expedíciu pomocou pošty, prípadne kuriérov. Alza sa s firmami, ktoré zabezpečujú prepravu dohodla, že na balíky nemusia prelepovať. Všetky informácie o zásielke sa už na balíku nachádzajú. To znamená, že prepravca balík prevezme a len doručí na stanovenú adresu. Ihneď, ako je balík prebratý, dorazí zákazníkovi sms o expedícii tovaru. Posledný sme prepravy je určený pre balíky, ktoré nebudú putovať do predajných miest, prípadne poštou. Buď sú určené do Alza boxov alebo interným kuriérom Alzy.

Sklad takýchto objednávok vybaví týždenne 40 000, pričom počas najväčšieho náporu (Vianoce) z neho vyexpedujú až 150 000 objednávok týždenne. Zákazníci si pre objednaný tovar môžu prísť aj osobne, no najväčšou novinkou je výdajňa tovaru ťažšieho, ako 100 kilogramov.

 

19.6.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+