MojAndroid

O alternatívnych formách získavania elektrickej energie hovoríme často a to isté platí aj o nových spôsoboch výroby batérií. Hoci často ide o rôzne projekty, ktoré sa nikdy nezrealizujú v masovej výrobe, niektoré predsa len majú aspoň malý vplyv medzi bežnými používateľmi. Presne pre tých je určený nový produkt z názvom Living Light. Ide o skutočne živé svetlo, keďže o elektrickú energiu sa tu starajú žijúce rastliny.

Náš tip
Na svete je prvý mobilný telefón bez batérie. Ide o zaujímavú technológiu

Najčistejšia energia

Skôr, než si poviete, že zasa ide iba o experiment bez potenciálu, si pozrite video nižšie. To znázorňuje, ako celý systém funguje. Hoci produkcia elektrickej energie je na úrovni iba 0,1 mW, výsledkom je dosť energie na drobné svetlo. To môže byť iba okrasné, ale môže slúžiť aj ako svetlo na nočnom stolíku.

Celý proces získavania energie je pomerne jednoduchý. Pri fotosyntéze rastliny uvoľňujú do pôdy rôzne zlúčeniny látok. Baktérie potom tieto chemické zlúčeniny rozkladajú. Pri tomto procese sú ale do pôdy uvoľňované elektróny a protóny, ktoré je možné “vyťažiť”. V pôde je umiestnená batéria štandardnej konštrukcie s katódou a anódou. Anóda zachytáva elektróny, ktoré sa následne presúvajú na katódu a vzniká elektrická energia ako sme zvyknutí.

Zdravšia rastlinka = viac svetla

Celý projekt je síce ešte iba v rannom štádiu, no nie je úplne prvý svojho druhu. Living Light pochádza z Holandska, kde už podobný projekt s názvom Plant-E funguje. Práve spolupráca týchto dvoch projektov by mala priniesť v budúcnosti zlepšenia, ako napríklad zvýšenie energetického výkonu takéhoto systému. Zaujímavosťou je napríklad to, že Living Light vás bude motivovať k tomu, aby ste sa o rastlinku dôkladne starali. Čím zdravšia totiž bude, tým viac svetla bude schopná vyprodukovať.

Zdroj: TNW

24.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+