MojAndroid

Prípadov, kedy došlo k zraneniu v dôsledku zhorenej alebo inak poškodenej batérie sa ročne objaví hneď niekoľko. Vzhľadom na množstvo smartfónov, ktoré sa vo svete predá a vyrobí síce nejde o nijako závratné čísla, výrobcovia sa však podobným udalostiam chcú vyvarovať. Predsalen, ide o dobré meno spoločnosti, ktoré pri podobných incidentoch a nehodách utrpí nejaké tie šrámy. Tomu by však s novým typom lítiových batérií mohol byť koniec. Vedci zo Stanfordu totižto vyrobili Li-ion batériu, ktorá sa v prípade prehriatia sama vypne, prípadne naopak, ak teploty dosiahnu opäť bezpečné hodnoty, znova sa aktivuje.

Takýmto spôsobom sa nielenže zabráni prípadnému poškodeniu alebo zničeniu batérie, ale dôjde aj k predĺženiu jej životnosti. Na dosiahnutie požadovaných vlastnosti museli vedci vytvoriť tenký elastický film s vodivými čiastočkami niklu, ktorý obklopuje batériu. Keď sa batéria zahreje, nikel expanduje a spôsobí, že vodivé častice sa od seba vzdialia a batériu vypnú. Po ochladení sa všetko vracia späť do normálu. “Navrhli sme prvú batériu, ktorá sa pri prehriatí dokáže sama vypnúť a neskôr po ochladení znovu obnoviť, a to bez ovplyvnenia jej kapacity alebo výkonu.” hovorí Zhenan Bao, profesorka a chemická inžinierka v Standforde.

Typická lítium-ionová batéria pozostáva z dvoch elektród a tekutého alebo gelového elektrolytu, ktorý nesie nabité častice. Pri zapojení batérie do obvodu, pri jej skrate alebo prebití teplota rástie. Ak presiahne 150 stupňov celzia, elektrolyt môže začať horieť a spustiť explóziu. Hoci v minulosti sa objavili pokusy, ktoré by varovali pred prehriatím alebo zabránili nebezpečnému výbuchu batérie, väčšinou išlo o riešenia, ktoré ju nenávratne poškodili. To však nie je prípad novej technológie.

V experimente vedci obalili malé “špicaté” častice niklu do grafenu, ktoré vsadili do tenkého filmu vyrobeného z polyetylénu. Ten pripojili k jednej z elektród batérie tak, aby cez neho mohol tiecť elektrický prúd. Aby to bolo možné, musia sa jednotlivé častice fyzicky dotýkať. Avšak pri zvyšovaní teploty dochádza k ich vzďaľovaniu a po dosiahnutí určitého tepelného bodu bude vzdialenosť medzi nimi taká veľká, že elektrický prúd prestanú viesť a batéria sa tak doslova vypne. Ako to funguje môžete vidieť aj na videu.

Zdroj: eurekalert

12.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+