MojAndroid

SMS lístok vo vlakoch sa rozširuje a zjednodušuje. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v júni spúšťa novú celoslovenskú službu na všetky osobné vlaky s výnimkou tatranských električiek a zubačiek. Cestujúci budú mať na výber 20-minútový SMS lístok za 1,30 eur, 60-minútový lístok za 2,50 eur alebo 180-minútový lístok na bezplatnú prepravu za 0,30 eur. SMS lístky sú dostupné pre zákazníkov všetkých slovenských operátorov (Orange Slovensko, Slovak Telekom, O2 Slovakia, SWAN Mobile – 4ka).

„Po vyhodnotení pilotnej prevádzky SMS predaja na tratiach Trnava – Kúty, Čadca – Makov a Humenné – Stakčín sme sa rozhodli nákup maximálne zjednodušiť. Nebude treba si pamätať ani zisťovať čísla staníc. Typ lístka si cestujúci zvolí jedným znakom v SMS, ktorú pošle na číslo 2255. Následne dostane do dvoch minút SMS s cestovným lístkom. Pred vypršaním platnosti lístka príde cestujúcemu na mobil upozornenie o možnosti jeho predĺženia,“ vysvetľuje riaditeľ úseku obchodu a člen predstavenstva Karol Martinček. „Výhodou pre cestujúceho je, že na stanici bez predaja cestovných lístkov môže s SMS lístkom nastúpiť do vlaku a nemusí vyhľadať vlakvedúceho. V staniciach s otvorenými pokladnicami sa zas vyhne čakaniu,“dodáva.

Súčasný SMS lístok na troch tratiach Trnava – Kúty, Čadca – Makov a Humenné – Stakčín bude zrušený 10. júna, nový celoslovenský SMS lístok začne platiť od 11. júna. Cestujúci vo Vysokých Tatrách budú môcť ďalej využívať časový lístok na tatranské električky a zubačky s číslom 2233, ktorý funguje už od roku 2014, a jeho podmienky sa nemenia. K dispozícii bude tiež aplikácia „ZSSK SMS lístok“ pre smartfóny a tablety s operačnými systémami Android a iOS dostupná v Google Play a iTunes Apple. Nový SMS lístok bude platiť v spojoch kategórie osobný vlak, čo je výrazná väčšina vlakov prevádzkovaných ZSSK. Viac než štyri pätiny vlakov prevádzkovaných ZSSK sú práve osobné vlaky.

Verzia: 1.2.2
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.2.2
Aktuálna cena: Zdarma

Vlaky premávajúce na troch zmienených pilotných tratiach boli až doposiaľ označené oranžovými a červenými nálepkami. Tie usmerňovali cestujúcich, v ktorom vozni je možné kúpiť si lístok.  Od systému nálepiek však ZSSK teraz upúšťa.

„Nálepky nebudeme rozširovať na celé Slovensko a tam, kde doteraz boli, ich prestávame používať. Aj v tomto prípade chceme cestovanie zjednodušovať,“ poznamenáva K. Martinček.

Naďalej platí, že ak cestujúci nastupuje do vlaku na stanici, kde nie je otvorená pokladnica, môže si zabezpečiť lístok vo vlaku bez prirážky. Potrebné je však aktívne vyhľadať vlakvedúceho, nestačí počkať, kým príde sám.

Novinka vo forme SMS lístkov pre celé Slovensko značne odbremení okienka na vlakových staniciach a uľahčí cestovanie tým, ktorí na stanicu príde tesne pred odchodom vlaku. Výhodou je mobilná aplikácia, ktorá bude plne podporovať zakúpenie SMS lístka. Službu po jej spustení otestujeme a dáme vám vedieť, ako sa nám pozdáva a kde sú jej nedostatky.

Zdroj: ZSSK

23.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Flea

  Fiha to je ale parada ze v roku 2017 sa uz bude dat kupit listok aj cez mobil.zeleznice neskutocne napreduju

 • kubo

  Mate chybu v clanku 180 minutovy za 0,30 € asi malo byt 3€

  • Lubomir

   na “bezplatnu prepravu”… je to spravne

   • kubo

    Aha moja chyba. Beriem späť.

 • Marek

  Fascinuje ma, ako dokážu slovenské železnice robiť jednoduché veci zložito :)

 • Peter Baroš

  mohli by spraviť konečne aj appku na online predaj aj so zoznamom nakúpených lístkov a oblúbenými trasami a bez nutnosti sa stále prihlasovať

 • megy

  “180-minútový lístok na bezplatnú prepravu za 0,30 eur.” :D
  …keď už vytváram aplikáciu, tak vytvorím takú kde je aspoň možnosť zakúpiť lístok normálnym spôsobom a nie cez sms. proste na slovensku je to tak :D

  • Marek

   To aby mali priestor na tvorbu ďalších aplikácií. Napr. aplikácia čisto pre IC, aplikácia na miestenky, VIP aplikácia pre lístky 1. triedy, aplikácia pre južnú časť stredného Slovenska a to najlepšie na koniec: aplikácia pre orientáciu v aplikáciách SLOVENSKÉHO prepravcu. Už dávno sme tu nemali nejaký 100 mil. € tender na objednávku IT služieb…

 • gapa torino

  Bezplatný listok za peniaze, to je také slovenské :-)

  • Bezplatný lístok máš stále zadarmo, platíš poplatok za jeho sprostredkovanie cez SMS. Stále môžeš ísť ku pokladni a počkať si radu, no lístok budeš mať zadarmo :)

 • SeppWinkler

  Rozhodne radšej zaplatím cez SMS ako kade tade registrovať a sprístupňovať kartu, takže za mňa je to správny krok.

 • Lendo

  Hlavne keby uz tie vlaky aspon stale nemeskali…

 • Lucia

  Určite to bude mať nejaké muchy, ale konečne nejaký ústretový krok. Nebudem musieť letieť na nádražie a kúpim lístok cez smartfón. Super!

 • Karol

  Bezplatná preprava za 30 centov :DDDDDDDDDD Wtf? Nejak mi to významovo nesedí :D

  • Je to poplatok za vybavenie cestovného lístka cez SMS.

+