MojAndroid

S PDF súbormi sa na smartfónoch bude už čoskoro pracovať o niečo jednoduchšie. Respektíve, lepšie povedané, ich čítanie sa stane omnoho pohodlnejších.

Postarať sa o to má novinka z dielne spoločnosti Adobe predstavená pod názvom Liquid Mode. Tá v dohľadnej dobe pribudne v Adobe Acrobat Reader. Smartfóny sa majú dočkať už dnes, počítače už čoskoro.

Pod týmto označením sa skrýva funkcia, ktorá s využitím umelej inteligencie “preskladá” obsah PDF súborov tak, aby bol na menších obrazovkách ľahšie čitateľný. Súčasne sa veľký dôraz kladie na to, aby pri tejto úprave zo súboru neboli odstránené žiadne prvky.

Potešiť by to malo hlavne používateľov smartfónov, ktoré majú menšie uhlopriečky a pre pohodlné čítanie textu z PDF súborov je potrebné neustále používanie priblíženia, čo text zvykne zväčšiť za cenu horšej orientácie v hierarchii daného dokumentu.

PDF treba modernizovať

Adobe objasňuje pozadie svojho celkom logického kroku tým, že formát PDF je tu s nami už takmer 30 rokov, no počas tohto obdobia neprešiel výraznejšou modernizáciou, ktorá by ho pripravila na dnešné zariadenia – smartfóny.

Zapnutím funkcie Liquid Mode dôjde k patričným úpravám ako presunutie a zmena veľkosti obrázkov, prispôsobenie veľkosti textu či pridanie kapitol s rýchlym textovým odkazom na ich otvorenie. Funkcia pritom PDF dokument po otvorení analyzuje a vyhodnotí, či takáto úprava dáva zmysel.

Používateľ si ručne môže upraviť veľkosť písma, formátovanie či veľkosť medzier v texte presne podľa svojich preferencií pre čo najväčšie pohodlie pri čítaní textu na svojom zariadení.

Najlepšie by sa to celé dalo prirovnať asi k responzívnym webovým stránkam, ktoré svoje prvky a text prispôsobujú veľkosti obrazovky zariadenia. Ako to vyzerá v praxi veľmi efektívne demonštruje oficiálne video.

Ide o nedeštruktívnu úpravu, ktorá v skutočnosti nemení samotný dokument, takže po vypnutí Liquid Mode máte svoj dokument v pôvodnom stave.

Náš tip
Uložte si dokumenty do PDF pomocou fotoaparátu smartfónu | NÁVOD
24.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+