MojAndroid

Technológia Liquid Flow batérií (s tekutým elektrolytom) nie je úplne najnovšia, no doteraz sa používala najmä v technológii solárnych panelov či veterných turbín za účelom uskladnenia elektrickej energie. Nová technológia od výskumníkov z ETH Zurich a IBM research Zurich však sľubuje súčasné napájanie aj chladenie zariadení takýmito batériami.

Táto technológia je revolučná hneď v niekoľkých smeroch. Dôležité je, že ju bude možné použiť v článkoch hrubých iba 1,5 mm, ktoré budú vhodné aj pre zariadenia ako tablety či smartfóny. Okrem toho, bolo by to prvýkrát, čo by tekutý elektrolyt zariadenie poháňal a zároveň ho aj chladil.

Chladenie kvapalinou je dnes pomerne rozšírené a využiť na to priamo kvapalinu v batérii je skutočne zaujímavý počin. Batéria by mala byť aj veľmi efektívna a takéto chladenie by mohlo umožniť procesorom pracovať na vyššej frekvencii bez hrozby prehrievania.

Tím výskumníkov už pripravil aj prototyp, ktorý ale zatiaľ nie je schopný poháňať plnohodnotný procesor. Je to ale prvý krok k niečomu skutočne senzačnému, no ako obyčajne, aj teraz musíme byť skeptickí. Hoci ide o skvelý technologický počin, podobných pokusov o revolučnú technológiu batérií tu už bolo skutočne veľa a zatiaľ ešte stále používame dnes už archaickú technológiu li-ion.

Zdroj: IBM Research Zurich via The Verge, Android Authority

21.3.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+