MojAndroid

Lietanie s dronom a bezpečnostná previerka. Téma, ktorá sa stále nedokázala uzavrieť. Aj keď NBU v tom má jasno, ministerstvo stále trvalo na svojom a previerku vyžadovalo. Dokonca na to upozorňuje aj stránka ministerstva obrany. Teraz sa to konečne mení k lepšiemu.

Konečne bez previerky, aj keď nie úplne pre všetkých

Celkový prehľad toho, ako vlastne previerka a nutnosť ju mať vykonanú vyzerá, sme už prinášali v minulosti. Do celého chaosu, ktorý je celkom veľký a iba vnára pochybnosti o tom, ako vlastne s dronom lietať, zasiahol Národný bezpečnostný úrad. Ten konečne ako prvý jasne povedal, že jeho previerku nepotrebuje ten, kto lieta súkromne a robí letecké práce. To sa udialo pred vyše mesiacom a odvtedy nastal problém s tým, že Ministerstvo obrany na svojom webovom sídle neustále jasne definovalo povinnosť, bezpečnostnú previerku mať. Teda nikto nevedel, ako sa vlastne má zariadiť.

Ministerstvo dokonca rozposielalo list ľudom, ktorí sa reklamou a natáčaním s dronom živia, že musia previerku mať. Toto sa dialo na konci minulého roka. Teraz sa konečne mení aj postoj ministerstva k opačnému pólu a to je dobrá správa pre tých, ktorí doteraz nevedeli, či previerku potrebujú alebo nie. Ministerstvo vo svojom oficiálnom stanovisku uvádza:

Potvrdenie o priemyselnej bezpečnosti sa vyžaduje len vo vzťahu k leteckému snímkovaniu. Bezpečnostné previerky od používateľov dronov je možné vyžadovať iba v prípade použitia dronov na vykonávanie leteckého snímkovania podľa zákona o geodézii a kartografii.“

Aj keď to nie je celkom jasná formulácia, čiže opäť ministerstvo publikuje pre verejnosť odkaz, ktorý treba ďalej rozvinúť. Teda, ak nastane prípad, že som ako súkromná osoba vykonával lety s dronom pre výkon svojho povolania, nemusím previerku mať. Musím však splniť aj tú podmienku, že zároveň pri svojej práci nevykonávam letecké snímkovanie. Zmena v zákone síce nenastala, avšak je zhoda na tom, ako vlastne vykladať pojem letecké snímkovanie a čo ním je. Ide o detaily, ktoré sa nesmú pri mojej práci zobrazovať do úrovne kartografických prác. Čo sa pri turistike, domácom používaní alebo pri snímkovaní svadby nestane. Čiže väčšina majiteľov dronov sa môže bez problémov a bez previerky venovať svojej práci alebo zábave.

Snáď posledný krok

Je dobré, že sa štátne orgány, aj keď neskoro spamätali a uvedomili si absurdnosť toho, aby každý súkromník, ktorý si robí zábery svojho domu napríklad, mal dosiahnuť bezpečnostnú previerku. V realite to aj tak neurobí, avšak vystavuje sa zbytočným otázkam a prípadným anonymným podnetom, kde už musí vysvetľovať. Uvidíme však, čo nám prinesie európska legislatíva, ktorá sa pre celý biznis s dronmi už pripravuje.

7.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

2 odpovede na “Ministerstvo ustupuje a lietanie s dronom bude bez previerky. Aj keď nie pre všetkých”

  1. čiže na turistike na kopcoch v tatrách stále nemôžem používať dron s elektrickými motorčekami, ktoré nie je počuť trepnem cca od 50 metrov, lebo by som s nimi rušil zvieratá ale lanovky hučať môžu. :) stále si nemôžem natočiť pekný výhľad z kopca a zábery na mňa na kopci :) tak tiež stále nemôžem si natočiť zrúcaninu hradu niekde. Takže proste stále si môžem maximálne vyjsť niekde tu na lúku a natáčať to nič také zaujímavé :D takže bez porušovania zákona mi je stále dron s kamerou na dve veci. ;)

Pridaj komentár

+