MojAndroid

Téma drony je neustále živou témou. Je tomu najmä z dôvodu, že štátne orgány celkom hlasno hovoria o tom, čo všetko máme plniť, ak chceme lietať a robiť snímky alebo videá. Aj keď prvotné reakcie boli vlažné, dnes už pribúda aj počet registrovaných na Dopravnom úrade. Stále sa však zabúda na Národný bezpečnostný úrad.

Lietam s dronom a povolením

Keď sme prinášali prvotné informácie pred vyše dvoma rokmi o tom, že Dopravný úrad prijal dovtedy málo známu reguláciu, ktorá platí aj pre drony, bolo to na okraji záujmu. Veď si kúpim dron, naučím sa základy a lietam. Dnes už väčšina dronov, aj tých lacných má zabudovanú kameru. Teda vyhotoviť s ním snímky alebo video nie je problém. Avšak, keď by sme sa zahĺbili do informácií publikovaných našim Ministerstvom obrany, potom každý majiteľ dronu, ktorý chce lietať a fotiť, musí získať povolenie na letecké práce.

A súčasťou povolenia je okrem iného aj súhlas Ministerstva obrany Slovenskej republiky s tým, že môžem s dronom vykonať letecké snímkovanie (foto alebo video). Totiž podľa zákona (zákon o ochrane utajovaných skutočností) jediný, kto môže vykonávať snímkovanie je práve toto ministerstvo. A každý iný subjekt (musí to však byť podnikateľ) to vie robiť iba vtedy, ak na to ministerstvo udelilo súhlas.

Každý záber musí schváliť štát

A nie len to, ide sa ešte ďalej, ministerstvo posudzuje a schvaľuje každý výstup, ktorý urobím. Čiže lietam s dronom, robím video a toto musím zaslať na posúdenie na ministerstvo. Až po jeho schválení, môžem napríklad video publikovať na YouTube. A takéto posúdenie podľa ministerstva trvá približne dva týždne.

To však nie je všetko. Nastupuje na scénu Národný bezpečnostný úrad a potvrdenie o priemyselnej bezpečnosti. Reálne ho získať nie je jednoduché a najmä časovo náročné. NBU o celom procese publikuje rozsiahlu dokumentáciu, čo všetko sa posudzuje. Úprimne, ak robím zábery so svadby alebo iné drobné komerčné aktivity, zrejme by som po prečítaní niekoľkých strán od NBU zmenil povolanie. Zatiaľ však platí, že práve potvrdenie o priemyselnej bezpečnosti ako podnikateľ, ktorý lieta a snímkuje s dronom, musím mať. Ak však snímkovanie nerobím, tak sa ma to netýka, otázka však je, načo mi potom dron s kamerou je. Veď to je jeden z dôvodov, prečo si takéto zariadenie s možnosťou vytvorenia snímku alebo videa kupujem.

Inak licenciu na lietanie s dronom na letecké práce, o ktorých vydáva povolenie Dopravný úrad vlastní dnes vyše stovka subjektov. Dopravný úrad dokonca publikoval, že ukladá za porušenie lietania a snímkovania bez povolenia aj prvé pokuty. Je ich zatiaľ pár a boli v rozmedzí do 50 EUR. Celkom zaujímavé by bolo vedieť, ako prišli na takéhoto majiteľa a či bola úhrada dobrovoľná alebo nie.

Podnikanie s dronom po slovensky

Mnohé administratívne riešenia, ktoré u nás máme sú extrémne. Ak som fotograf a chcem urobiť pre klienta aj zaujímavé video, potom by som musel splniť toľko administratívnych podmienok, že to musí odradiť každého. A to nás v najbližšej dobe čaká európsky zásah do celej politiky dronov. Jeho základy sú publikované aj graficky. Tak sa uvidí, či nás z tejto situácie vytiahne Európska únia.

13.1.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+