MojAndroid

Veľa ľudí sa po kauzách spoločnosti Facebook z minulého roka obáva o svoje osobné dáta na serveroch internetových gigantov. Práve na nich smeruje nový open-source projekt Librem One, ktorý chce poskytnúť kompletné bezpečné riešenie pre mail, chat, sociálnu sieť aj šifrovane prenesených dát.

Balíček Librem One pozostáva zo 4 aplikácií. Librem Mail je emailovým klientom s podporou IMAP protokolu. Pre šifrovanie využíva OpenKeychain a OpenPGP, ale pri posielaní zašifrovaných mailov je nutné, aby osoby medzi sebou poznali šifrovacie heslo.

Librem Chat slúži pre end-to-end šifrovanú konverzáciu a využíva k tomu open-source decentralizovaný Matrix protokol. Ten využívajú viaceré služby, takže je možne prepojenie napríklad s IRC alebo Slack. Samozrejmá je aj podpora VOIP a videohovorov.

Librem social nahrádza sociálne služby ako Facebook a Twitter. Využíva decentralizovaný ActivityPub protokol, ktorý využíva napríklad služba Mastodon.

Librem Tunnel slúži na vytvorenie virtuálne súkromnej siete s end-to-end šifrovaním postavenej na OpenVPN.

Librem One síce môžete používať aj zdarma, ale len v obmedzenej forme. Pri mesačnej platbe 0 až 5,99 dolárov sa funkcie obmedzia len na Librem Chat a Librem Social. Pri 7,99 dolároch mesačne alebo 71,91 dolárov ročne máte k dispozícii kompletný balík.

Verzia: 0.1.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 0.1.0
Aktuálna cena: Zdarma
6.5.2019
Zdroj: AndroidCentral

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+