MojAndroid

Vedeli ste o tom, že Li-Ion batérie, ktoré sa používajú v drvivej väčšine zariadení, sú založené na tdchnológii z roku 1980? Jedným z vedcov, ktorí sa pričinili o tento “vynález” je aj John Goodenough, ktorý má momentálne 94 rokov a stále pracuje ako výskumný pracovník na Cockrell School of Engineering, ktorá je súčasťou The University of Texas v Austine.

Goodenough dal dokopy vlastný tím výskumníkov, ktorých poveril projektom pre vytvorenie nových, efektívnejších batérií. Cieľom výskumu bol vývoj batérie, ktorá by zachovaní rozmerov dokáže uchovať viac energie a bude vhodná pre použitie v mobilných zariadeniach aj v elektro automobiloch.

John Goodenough
John Goodenough

Goodenough spolupracuje najmä so svojou kolegyňou Maria Helena Braga. Najnovšie spolu publikovali vedecký článok v časopise Energy & Environmental Science, kde opisujú batériu, ktorá by sa už čoskoro mohla dostať do komerčnej výroby. Mala by ponúkať dlhšiu životnosť, ako aj väčšiu výdrž na jedno nabitie.

Novinkou v tomto type batérie je zmena z tekutých elektrolytov na sklenené, ktoré fungujú výborne aj pri teplotách pod bodom mrazu. Navyše, nový akumulátor bude vyrábaný z eko-materiálov.

Sklenené elektrolyty umožňujú použitie lacnejšieho sodíka namiesto lítia. Sodík sa dá extrahovať zo slanej vody, ktorej máme na celej zemi dostatok.

Celý tím na čele s Goodenoughom a Bragou aktuálne pracuje na patentoch, ktoré by mohli ponúkať výrobcom batérií po celom svete. Už čoskoro by mali začať aj s testovaním nových materiálov a fyzických vlastností nových batérií.

Zdroj: UTNews, titulka: DigitalTrends

6.3.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+