MojAndroid

Je skvelé, že niektoré, ak nie viaceré dnešné smartfóny budú mať aktuálny softvér ešte o tri až štyri roky. V minulosti tomu však tak nebolo. Oficiálna softvérová podpora končila pokojne už po dvoch rokoch. Riešenie pre tento problém zvykla priniesť komunita vývojárov zaujímajúcich sa o zostavy alternatívnych ROM. Tá je doteraz aktívna v prípade modelu LG V30, ktorý má už 6 rokov. Aj napriek tomu LG V30 získava operačný systém Android 13, a to vďaka Lineage OS 20. Správu prináša web GizmoChina.

LG V30 dostáva Android 13 vďaka Lineage OS 20

Nebolo to tak dávno, kedy bolo LG veľmi podstatným hráčom na trhu so smartfónmi. Jedným z podarenejších kúskov bolo LG V30. To práve dostalo Lineage OS postavené na Androide 13. Softvér na tomto telefóne beží plynule, pričom po vizuálnej stránke korešponduje s aktuálnym dizajnovým jazykom. Oficiálny softvér pre LG V30 skončil na verzii Android 9.0 Pie v roku 2019. Poslednú aktualizáciu dostal koncom ďalšieho roka.

Inštalácia Lineage OS môže rozhodne stáť za to. Potrebné je však naštudovať si hneď niekoľko vecí a oboznámiť sa s postupom inštalácie. Vo všeobecnosti sa tento proces odporúča skúsenejším jedincom. Je skvelé vidieť rozširujúcu sa podporu Lineage OS aj pre staršie modely. LG V30 sa nachádza v databáze podporovaných zariadení, no je pravdepodobné, že systém si budete musieť zostaviť sami vzhľadom na to, že odkaz k súboru v čase písania tohto článku nevedie nikam. Viac informácií si prečítate na stránke wiki.lineageos.org.

Náš tip
Máte radi vanilkovú zmrzlinu? Android 15 dostal kódové označenie

6.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+