MojAndroid

Pre juhokórejskú spoločnosť LG nebol minulý rok veľmi úspešný. Ich vlajkový model LG G6 nebol verejnosťou prijatý veľmi prívetivo, pretože na väčšine trhov vrátane nášho ponúkal len verziu bez bezdrôtového nabíjania (len pre USA trh) a zvukový výstup Hi-Fi Quad DAC (len pre kórejský trh). O pol roka neskôr síce spoločnosť vydala výborný smartfón LG V30 prakticky bez zásadných nedostatkov, ale kvôli pomalému uvedeniu na viacero trhov sa nejednalo o predajný hit. Včera predstavená vlajková loď LG G7 ThinQ vychádza práve z vylepšenej verzie LG V30 ThinQ a pokiaľ nebude mať LG s distribúciou na svetové trhy, tak by mohol byť konkurenciou pre model Galaxy S9/S9+ od juhokórejského konkurenta Samsungu. Ale predtým než si tieto dva tohtoročné top smartfóny porovnáme, si musíme porovnať LG G7 ThinQ s predchadzujúcou generáciou LG G6.

Náš tip
LG predstavilo svetu svoju vlajkovú loď LG G7 ThinQ

 

Dizajn s malými zmenami, konštrukcia bez nich

Oba modely majú podobný dizajn v kombinácii predného a zadného skla s hliníkovými bokmi. LG G7 ThinQ má ale obidve strany tvorené tvrdeným sklom Gorilla Glass 5, zatiaľ čo u LG G6 sa jedná o kombináciu 5. a 3. verzie Gorilla Glass. Predná strana LG G7 ThinQ zaujme zákazníka určite viac vďaka displeju bez rámčekov s výrezom. Tento trend zaviedol americký gigant Apple so svojím minuloročným smartfónom iPhone X a väčšina ostatných výrobcov z neho dnes ťaží. Na zadnej strane nájdeme u oboch modelov skener odtlačkov pod duálnym fotoaparátom. Vďaka tomu nedochádza k nechceným odtlačkom na snímačoch duálneho fotoaparátu. Tie sú u LG G7 ThinQ umiestnené vo vertikálnej polohe a u LG G6 v horizontálnej. Aj keď má LG G7 ThinQ podstatne vyššiu uhlopriečku displeja je s rozmermi 153,2 x 71,9 x 7,9  milimetrov o niečo vyšší než LG G6 s rozmermi 148,9 x 71,9 x 7,9 milimetrov. Váha telefónov je praktický rovnaká (162 vs 163 gramov). Vo výsledku LG G7 ThinQ pôsobí ale o niečo lepšie a drahšie. Z pohľadu odolnosti majú obidva telefóny odolnosť voči vode a prachu vďaka certifikácii IP68 (vodeodolnosť do 1,5 metra po dobu 30 minút pri laboratórnych podmienkach) a odolnosť voči pádom vďaka vojenskému štandardu MIL-STD-810G.

Displej je veľkým krokom vpred

Ako už bolo zmienené LG G7 ThinQ má výrez v displeji pre selfie kameru a senzory. Vďaka tomu zaberá o niečo viac prednej plochy (82,6%) než displej LG G6 (78,6%). Má taktiež väčšiu uhlopriečku displeja než LG G6 (6,1 vs 5,7 palcov), väčší pomer strán (19,5: 9 vs 18:9) a aj rozlíšenie (3120×1440 pixelov vs 2880×1440 pixelov). Paradoxne sa ale nezmenila jemnosť displeja, hustota pixelov ostáva na 564 PPI. To podstatné, čo ale zmenilo, je technológia displeja. Ak si niekto myslel, že IPS technológiu v LG G6 vymení spoločnosť za OLED z LG V30, tak sa mýlil. LG G7 ThinQ využíva M+ LCD panel, ktorý je novou generáciou IPS panelu. Má svietivosť až 1000 nitov a vďaka tomu by mal byť jasne viditeľný aj na priamom slnku. Taktiež by mal mať až o 30 percent nižšiu spotrebu než displej u LG G6. Má tiež podporu pre HDR 10. V blízkej dobe môžeme očakávať aj výsledky testu webu DispleyMate, zameraného priamo na testovanie displejov mobilných zariadení. Momentálne prvenstvo drží Samsung s modelom Galaxy S9, ale je možne, že ho LG G7 ThinQ z trónu zosadí. Je ale jednoznačným víťazom oproti svojej predošlej generácii.

Fotoaparát a multimédia sú najväčším lákadlom LG G7 ThinQ

Duálny fotoaparát LG G7 ThinQ má dva 16 megapixelové snímače. Prvý má svetelnosť f/1.6, optickú stabilizáciu (OIS), laserové ostrenie a uhol snímania 71 stupňov. Druhý širokouhlý má uhol snímania až 107 stupňov, svetelnosť f/1.9, fixované ostrenie a je bez optickej stabilizácie. Obraz by mala vylepšiť aj technológia umelej inteligencie LG AI Camera pre situácie pri fotení v slabšom svetle. Duálny fotoaparát LG G6 má 13 megapixelové snímače. Prvý s optickou stabilizáciou má svetelnosť f/1.8 a druhý bez stabilizácie f/2.4. LG G6 má tiež duálny LED blesk, ale to mu asi nepomôže k lepším fotografiám než má LG G7. Predná selfie kamera má LG G7 ThinQ 8 megapixelov a svetelnosť f/1.9, zatiaľ čo tá u LG G6 5 megapixelov a svetelnosť f/2.2. Aj keď zatiaľ nemáme k dispozícii reálne testy, fotoaparát LG G7 ThinQ by mal byť veľkým vylepšením oproti fotoaparátu u LG G6. Čo sa týka zvuku oba telefóny pri nahrávaní videá podporujú záznam zvuku pri 24-bit/192kHz stereo kvalite. Dvojica mikrofónov u LG G7 ThinQ by mala zrozumiteľne rozpoznať hlas až do vzdialenosti 5 metrov. Reproduktor Boom Box by mal pri hlasitom odposluchu zabezpečiť dostatočný zvuk bez nutnosti dodatočného reproduktoru. Potešujúce je tiež, že si LG G7 ThinQ zachoval 3,5 mm jack. Veľa ľudí stále vlastní kvalitné sluchátka s týmto rozhraním a nemieni si kupovať nové s USB-C rozhraním len preto, že sa tento trend snažia zaviesť viacerí výrobcovia. Vďaka DTS-X dokáže telefón simulovať 7.1 priestorový zvuk po pripojení slúchadiel a nechýba ani 32 bitový Hi-Fi Quad DAC, ktorý bol už  prítomný aj u LG G6 na juhokórejskom trhu. Dá sa povedať, že LG G7 ThinQ mieri hlavne na milovníkov multimédií.

Výkon, softvér, konektivita a batéria

O výkon sa u LG G7 ThinQ stará nový procesor Qualcomm Snapdragon 845. Logicky tým pôjde o výkonnejšie zariadenie než LG G6, ktoré dokonca využívalo starší procesor Snapdragon 821 napriek tomu, že už bol v tom čase dostupný Snapdragon 835. Vylepšená bola aj operačná pamäť, ktorá u LG G7 ThinQ môže mať až 4 GB. Vnútorná pamäť má rovnaký strop ako u LG G6 a to 128 GB rozšíriteľných micro SD kartou. LG G7 ThinQ prichádza na trh s predinštalovaným systémom Android Oreo a ako novinka bude mať aj väčšiu podporu pri ďalších verziách systému než minuloročný model. Mal by mať aj predinštalovaný balík aplikácií AI Pack 2.0 pre využitie umelej inteligencie a lepšie prepojenie s Google Asistentom aj vďaka postrannému špeciálnemu hardvérovému tlačítku. O konektivitu sa postará LTE-A kategórie 16/13 (1Gbps/150Mbps), Wi-Fi a/b/g/n/ac, GPS, Bluetooth 5.0, USB typu C(USB 3.1) a NFC, ktoré sme mohli nájsť ale aj u minuloročného modelu LG G6. Ten mal ale Bluetooth len vo verzii 4.2 a taktiež pomalšie LTE. Batéria u LG G6 má ale vyššiu kapacitu 3300 mAh oproti LG G7 ThinQ s 3000 mAh. Vďaka úspornejšiemu procesoru a displeju ale nemusí mať LG G7 ThinQ horšiu výslednú výdrž. Batéria išla u LG G6 bezdrôtovo dobíjať len u verzie pre americký trh, u LG G7 ThinQ by táto možnosť mala byť dostupná na všetkých trhoch. LG G7 ThinQ má tiež podporu pre rýchlonabíjanie QuickCharge 4.0, ale v balení nájdeme len nabíjačku s podporou QuickCharge 3.0.

Verdikt

Aj keď zatiaľ nebola cena LG G7 ThinQ spoločnosťou oznámená, dá sa predpokladať, že sa bude pohybovať minimálne na hranici 800 Eur. Práve cena je možno jediný atribút, ktorý bude hovoriť v prospech minuloročného modelu LG G6. Aj keď sa novinka z pohľadu dizajnu a konštrukcie od minulej generácie príliš nelíši, vďaka výkonnému procesoru, svietivosti displeja, parametrom fotoaparátu a zvuku ju necháva ďaleko za sebou.

3.5.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+