MojAndroid

Juhokórejská spoločnosť LG tento týždeň predstavila svoju vlajkovú loď LG G7 ThinQ a dá sa povedať, že ňou určite zaujala. Prináša najnovšie technológie ako procesor Qualcomm Snapdragon 845, vysokú odolnosť (IP68 aj MIL-STD-810G), skvelý fotoaparát, audio a hlavne mimoriadny displej. Ten má nielen výrez v displeji pre selfie kameru a senzory po vzore iPhonu X od spoločnosti, ktorý ide prípadne “schovať”, alebo vysoké rozlíšenie 3120 x 1440 pixelov, ale aj novú použitú technológiu. Miesto technológie OLED, ktorú má napríklad LG V30, spoločnosť prekvapivo technológiu M+ LCD. Aký na to mala dôvod?

Náš tip
LG G7 ThinQ vs LG G6 | POROVNANIE

Vysoká svietivosť a cena

LG sa displeja LG G7 chváli svietivosťou 1000 nitov. To je výborná hodnota, hlavne pre viditeľnosť na priamom slnku. Nieje to ale jediný dôvod kvôli, ktorému bol použitý typ M+ LCD displeja. Spoločnosť minulý rok na prezentácii LG V30 označila radu V ako tú, ktorá má prinášať inovácie. Rada G bola naopak označená ako mainstream. A tomu musí odpovedať aj cena. Displeje značené ako M+, ktoré poznáme napríklad z 4K LED televízorov, využívajú maticu RGBW. Vďaka tomu môžu byť o niečo lacnejšie ako 4K televízory s RGB maticou.

Utrpí kvalita zobrazenia displeja kvôli RGBW matici?

To sa ale bohužiaľ podpisuje aj na kvalite obrazu a napríklad 4K rozlíšenie nie je tak úplne 4K rozlíšením v prípade televízorov s M+ LCD displejom. Klasický displej je tvorený z RGB pixlov – R (red – červený), G (green – zelený) a B (blue – modrý). Miešaním ich intenzít sa vytvárajú farby z celého farebného spektra. U M+ displejov sa k RGB pridáva biely pixel (W). Tento typ displejov tak netvorí matica RGB + RGB + RGB + RGB atď, ale matica pixelov zložených zo subpixelov RGB, WRG, BWR a GBW. RGB displej na 4K televízoroch má 8,29 milióna R, 8,29 milióna G a 8,29 milióna B subpixelov, čo celkovo dáva 24 883 200 subpixlov na celom Ultra HD displeji. RGBW displej má na 4K televízoroch 6,22 milióna R, 6,22 milióna G, 6,22 milióna B a 6,22 milióna W, čo taktiež celkovo dáva 24 883 200 subpixelov, ale len 18,66 milióna RGB subpixelov. To je presne o 25 % menej ako klasické RGB 4K televízora. Vďaka tomu je červená menej červená, zelená menej zelená a podobne. LG G7 ThinQ bude mať teda tiež o 25 % menej RGB subpixelov než smartfón s rovnakým rozlíšením displeja a RGB panelom. Pri tak malej uhlopriečke displeja to ale nebude tak viditeľne, ako ná veľkých LCD televízoroch.

11.5.2018
Zdroj: PocketNow

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+