MojAndroid

Olympijské hry sa v posledných rokoch nestávajú iba udalosťou, ktorá ponúka maximum zo športu, ale aj významným podujatím, na ktorom môžu technologickí giganti predstaviť svoje najnovšie technológie. Inak tomu nebude ani pri nadchádzajúcich olympijských hrách.

Olympijské hry, ktoré sa budú konať už tento rok v brazílskom Rio de Janeiro, opäť posunú zážitok divákov pri televíznych obrazovkách o úroveň vyššie. Časť olympijských hier bude totiž natočená v rozlíšení 8K (7680 x 4320 bodov) a vo virtuálnej realite. Celkovo by v rozlíšení 8K „Super-Hi Vision“ spolu s VR malo byť natočených asi 130 hodín, pričom okrem vizuálneho zážitku sľubuje olympiáda aj ten zvukový sprevádzaný 22 kanálovou 3D technológiou zvuku.

Na mieste je však otázka, pre koho je vlastne tento audiovizuálny zážitok určený. Vlastníkov televízií s 8K rozlíšením je na trhu minimum. Nie je sa však čo čudovať, pri cenovkách približujúcich sa sume 130 000 amerických dolárov a slabej dostupnosti vysielania v 8K rozlíšení, je kúpa 8K televízie skôr vecou prestíže a nie reálneho využitia produktu. Našťastie, virtuálna realita je čo sa týka technológie hudba súčasnosti, otázne však bude pre aké rôzne VR zariadenia bude vysielanie dostupné a či si tak budú môcť majitelia zariadení tieto vylepšenia vychutnať naplno. V prípade že áno, vychutnajú si nielen prenosy naživo, ale napríklad aj archív olympijských hier so všetkými výhodami svojho zariadenia.

Celkovo sa plánuje natočiť približne 7000 hodín videa, a to vrátane spomínaného 8K rozlíšenia, či virtuálnej reality. Okrem toho však oproti predchádzajúcim prenosom medzi vylepšeniami nebude chýbať 4K downscaling, HDR, či napríklad rozšírenie farebného gamutu.

Všetky tieto výhody si však budú môcť užiť iba obyvatelia technologickej veľmoci, teda Japonska. Pre nás ostatných „smrteľníkov“ ostáva tešiť sa „len“ na štandardné vysielanie vo FullHD v rozlíšení 1080p.

autor: Jakub Bajzath

Zdroj: verge

9.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+