MojAndroid

Smartfón Lenovo Vibe X3 sme s menšími prestávkami používali posledných 5 – 6 mesiacov. Za ten čas sme mali možnosť dôkladne ho otestovať a zistiť, ako obstál v skúške časom. Môžeme skonštatovať, že zo svojich pôvodných kvalít veľa nestratil, práve naopak, v niektorých smeroch je teraz ešte lepší. Naše postrehy sme si postupne zaznamenávali a teraz vám ich konečne môžeme sprostredkovať. Nezabudnite si ale prečítať celú recenziu Lenovo Vibe X3, kde sa mnohým oblastiam venujeme oveľa podrobnejšie.

Konštrukcia

+ Spoľahlivý skener odtlačkov

Pliešok na zadnej strane telefónu neutrpel počas nášho používania žiadne odreniny ani nič podobné. Okrem šošovky fotoaparátu sa tu ukrýva aj skener odtlačkov prstov, ktorý fungoval extrémne dobre. Tento fakt sa počas dlhodobého testovania nijako nezmenil a telefón sme odblokovávali výlučne iba priložením prsta na čítačku. Skener mal problémy iba vtedy, ak sme mali mokrý alebo spotený prst, no to je neduh, ktorým trpí množstvo zariadení.

lenovo-vibe-x3-skusenosti-7_vysledok

– Rám, ktorý sa ľahko oškrie

Ako môžete vidieť na obrázku, telefón sme počas testovania nešetrili a v priebehu mesiacov utrpel niekoľko škrabancov a odrenín. Lenovo síce v balení ponúka jednoduchý plastový kryt, no my sme chceli otestovať skutočnú odolnosť zariadenia. Tá je zhruba na priemernej úrovni. Ani raz nám telefón nepadol z väčšej výšky na tvrdšiu podlahu ako laminátovú, no napriek tomu sme sa niekoľkým drobným ryhám nevyhli. Tie nie sú ale veľmi nápadné a nekazia dobrý dojem zo zariadenia. Tiež ale nie sú neviditeľné a ak ste detailisti, resp. by ste chceli telefón po dlhšom používaní predávať, určite vám odporúčame používať ho v kryte alebo puzdre.

lenovo-vibe-x3-skusenosti-4_vysledok

– Vyššia hmotnosť

Okrem Lenovo Vibe X3 sme počas posledných mesiacov testovali aj množstvo iných telefónov a jednou z vecí, ktoré nám časom na telefóne začali prekážať, je pomerne veľká hmotnosť. Vibe X3 váži slušných 175 gramov a vo vrecku nohavíc to určite pocítite. Hrúbka 9,3 mm tiež nie je najmenšia, no to nám neprekážalo, pretože výrobca použil pomerne robustnú batériu s veľkou kapacitou, ktorej výhody predčia tieto drobné nedostatky.

– Plytké tlačidlo napájania

Toto je znovu iba kozmetický detail, ktorý sme si začali všímať až neskôr. Tlačidlo napájania totiž po čase neponúka až takú skvelú odozvu, ako by sme si predstavovali. Jeho stlačenie môže byť niekedy problematické a hoci vďaka skeneru odtlačkov sme toto tlačidlo nestláčali až tak často, stále ide o jeden z najpoužívanejších prvkov na smartfóne. Dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti je ale dostatočne vysoké a pohodlné.

Multimédiá

+ Fantastické reproduktory a skvelý 3,5mm jack

Jednou z najlepších funkcií telefónu Lenovo Vibe X3 sú jeho predné stereo reproduktory. Tie sú tak kvalitné ako v čase písania našej recenzie a aj za niekoľko mesiacov sa na našom trhu neobjavilo veľa zariadení, ktoré by v tomto smere prekonali vlaňajšiu vlajkovú loď spoločnosti Lenovo. Vďaka reproduktorom ide tiež o jedno z najlepších multimediálnych zariadení na trhu, s ktorým je pozeranie videí na YouTube niekedy ešte lepšie ako na tablete či počítači. Poteší aj vylepšený audio výstup, ktorý oceníte najmä s kvalitnými slúchadlami a zvukovými stopami vo vyššej kvalite.

lenovo-vibe-x3-skusenosti-10_vysledok

– Nižší maximálny jas displeja

Lenovo Vibe X3 ponúka 5,5″ Full HD IPS displej. Ten ponúka dostatočné rozlíšenie a práca s ním nie je vôbec problematická. Maximálny jas je ale na pomerne nízkej úrovni a práca s telefónom na priamom slnku môže robiť problémy. Telefón síce obsahuje funkciu s názvom Inteligentný jas, ktorá rozozná keď ste s telefónom vonku a upraví jas a kontrast displeja tak, aby bol obsah čitateľnejší, no takto klesá kvalita zobrazovaného obsahu a my sme túto možnosť radšej nepoužívali.

Výkon a pamäť

+ Stále dostatočne výkonný

Lenovo Vibe X3 nikdy nebol najvýkonnejším zariadením na trhu, no to pre pohodlné fungovanie nie je potrebné. Systém v telefóne bol vždy dostatočne dobre odladený a procesor Snapdragon 808 a 3 GB RAM sú stále dostatočná výpočtová sila aj na väčšinu súčasných aplikácií a úloh, ktoré by ste s telefónom mohli robiť.

+ microSD

Hoci dnes už nenájdeme na trhu veľa vlajkových lodí, ktoré ponúkajú v základnej verzii iba 16 GB vnútornej pamäte, teší nás, že Lenovo už vlani ponúkalo Vibe X3 v konfigurácii s 32 GB vnútornej pamäte. To považujeme dnes za úplné minimum, no pre všetkých náročnejších používateľov je k dispozícii aj microSD slot. Ten sme ocenili na telefóne práve až neskôr, keď sa nám začala plniť vnútorná pamäť zariadenia.

lenovo-vibe-x3-skusenosti-8_vysledok

– Pomalšie reakcie pri náročnejších nových aplikáciách a hrách

Hoci Lenovo Vibe X3 zvládne ešte aj dnes akúkoľvek novú hru alebo aplikáciu, môže sa stať, že na jej načítanie budete čakať trochu dlhšie. Vývoj ide stále dopredu a Vibe X3 nemal najlepší procesor na trhu ani v čase, keď šlo o novinku. Aj preto je táto zmena pomerne rýchla, no ak používate iba základné aplikácie, žiadne spomalenie nespozorujete.

– Pomalé rozsvietenie obrazovky pri stlačení tlačidla napájania

Toto je zrejme najväčší ukazovateľ starnutia zariadenia. Obrazovka sa po stlačení tlačidla zapnutia niekedy rozsvieti až o 3-4 sekundy, čo je skutočne dlhá doba, ak si chcete iba skontrolovať zmeškané upozornenia alebo skontrolovať, koľko je hodín. Napriek tomu nejde o obrovskú prekážku, ktorá by kazila zážitok z používania zariadenia.

Systém

+ Takmer čistý android

Lenovo sme chválili už aj v pôvodnej recenzii za to, že zmenilo svoj prístup. Telefóny výrobcu majú dnes nadstavbu veľmi podobnú čistému Androidu, ktorá je doplnená o niekoľko vylepšení a grafických zmien. Ani predinštalovaných aplikácií tu nenájdete až tak veľa a mnohé z nich je možné odinštalovať, čo neskôr určite oceníte. Nám sa páčilo najmä to, že výrobca toho nemenil až tak veľa. Stále to ale môže byť lepšie. Telefóny Moto, ktoré tiež patria výrobcovi Lenovo, majú oveľa svižnejší systém takmer identický s čistým Androidom a boli by sme veľmi radi, ak by sa tento prvok dostal aj na telefóny Lenovo.

– Neskorá aktualizácia na Android Marshmallow

Naše Lenovo Vibe X3 dostalo aktualizáciu na Android Marshmallow presne 4. júla. To je vyše pol roka od oficiálneho predstavenia systému, čo je naozaj veľmi dlho vzhľadom na to, že ide o vlajkovú loď spoločnosti. Na druhej strane, aktualizácia vyriešila niektoré naše výčitky voči telefónu a výrazne zrýchlila jeho reakcie. Potešilo nás napríklad aj to, že systémové nastavenia majú prirodzenejší vzhľad podobný čistému Androidu.

Fotoaparát

+ Pekné video

Jedna z vecí, ktorá sa nám na Lenovo Vibe X3 páčila najviac, je najmä kvalita videa. Video je možné natáčať aj v 4K rozlíšení a kvalita je skutočne na vysokej úrovni. Veľkou výhodou sú aj predné reproduktory, vďaka ktorým si natočené video môžete naplno vychutnať aj pri okamžitom prehrávaní priamo na telefóne.

+ Vysoké rozlíšenie, pekné denné fotky

Lenovo Vibe X3 ponúka 21 MP snímač s clonou f/2.0, fázovou detekciou a dual-tone LED bleskom. Kvalita fotografií zhotovených v peknom svetle je na veľmi dobrej úrovni. Podanie farieb je väčšinou veľmi prirodzené, čomu pomáha aj inteligentný Smart režim v aplikácii fotoaparátu. Využiť ale môžete aj množstvo ďalších režimov vrátane manuálneho a fotografiu tak dotvoriť podľa vlastných predstáv. Je možné dosiahnuť aj pekný bokeh efekt pri fotení malých objektov, čo sme veľmi radi používali.

– Fotografie v zlom osvetlení

Všetko sa ale diametrálne mení pri už trochu zhoršených fotografiách. Skrátka, tu to telefón nezvláda. Môžete si vybrať, či budú fotografie plné šumu kvôli vysokému ISO, alebo rozmazané kvôli krátkej uzávierke. Nehovoríme pritom iba o nočných fotografiách, ale aj o fotografiách zhotovených v šere či aj pri príliš jasnom počasí, kedy sú mnohé prvky často preexponované. Samozrejme, tieto problémy vyrieši statív, prípadne veľmi pevná ruka, no to nie je pri mobilnej fotografií vždy samozrejmosťou.

– Rozmazané selfie fotografie

Hoci Lenovo Vibe X3 ponúka 8 MP selfie fotoaparát, kvalitou zaostáva za mnohými ďalšími zariadeniami na trhu. Úroveň detailov aj v tomto prípade oceníte iba vo veľmi dobrom osvetlení. Večerné selfie budú takmer vždy rozmazané. To síce nespozorujete na displeji telefónu a fotky budú vhodné pre pridávanie na sociálne siete, najmä Instagram či Snapchat, no pre ďalšie spracovanie vhodné skutočne nebudú.

Batéria

+ Stále skvelá výdrž

Lenovo Vibe X3 ponúka batériu s kapacitou 3500 mAh, ktorá sa stará o veľmi dobrú výdrž na jedno nabitie. Stále je možné s telefónom v priebehu jedného dňa dosiahnuť 4 – 5 hodín zapnutého displeja, čo je pre veľkú väčšinu používateľov dostatok. Telefón sa nevybíja veľmi rýchlo ani v pohotovostnom režime a nemusíte sa báť, že ak máte večer 30 % batérie, ráno by bol telefón nepoužiteľný. Bez problémov zvládnete rannú kontrolu sociálnych sietí a cestu do práce, kde si už môžete telefón bez problémov nabiť. Hoci nejde o zariadenie s najdlhšou výdržou na trhu, stále ide o spoľahlivý smartfón, ktorého výdrž batérie stále patrí medzi tie lepšie.

– Na dnešnú dobu pomalé nabíjanie

Vzhľadom na to, že batéria má skutočne vysokú kapacitu, nám chýbalo rýchle nabíjanie. Telefón totiž na našom trhu nemá aktivovanú funkciu rýchleho nabíjania a v závislosti od nabíjacieho adaptéra budete telefón nabíjať z 0 % na 100 % približne dve až tri hodiny. To je trochu škoda, pretože rýchlejšie nabíjanie by telefónu skutočne prospelo a používanie by bolo skutočne oveľa pohodlnejšie. V balení ale nájdete 2A nabíjačku, s ktorou je možné telefón nabiť v optimálnych podmienkach za 2 hodiny a 15 minút.

Záver

Môžeme skonštatovať, že telefón Lenovo Vibe X3 obstál skúšku časom veľmi dobre. Ak ste jeho majiteľom, môžete byť spokojní s tým, čo vám dnes ponúka. Výkonu má stále dostatok a vo väčšine smerov dramaticky nezaostáva ani za novšími telefónmi. Ak ale nie ste jeho majiteľom, zrejme si ho dnes už nekúpite. Stále si totiž drží cenu na úrovni 449 EUR, za čo dnes môžete získať oveľa výkonnejšie a novšie zariadenia. Oproti tým má ale veľkú výhodu najmä vo svojich reproduktoroch, ktoré sú stále jedny z najlepších na trhu.

16.9.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+