MojAndroid

Možnosť porozprávať sa s Oliverom Ebelom, viceprezidentom a generálnym manažérom smartfónovej divízie Lenova, nedostane človek každý deň. Bol to celkom exkluzívny rozhovor a my sme sa snažili naplno využiť tých pár minút, ktoré mal na nás vyhradené.

Ambícia medzi TOP 3 svetovými hráčmi

V prvom rade nás zaujímalo, kde vidí Lenovo svoje miesto medzi výrobcami smartfónov. Pán Ebel nám prezradil, že Lenovo má ambície dostať sa medzi TOP 3 najväčších svetových výrobcov mobilných telefónov. Nie je to podľa nich nemožné. Dlhodobo držia silné postavenie v oblasti počítačov a “od ničoho” sa im podarilo preraziť na trhu so smartfónmi a získať si silné miesto. Po spojení s Motorolou sa ich možnosti ešte o mnoho rozšírili. To nás viedlo k otázke, ako to vyzerá so smartfónmi Lenovo v budúcnosti.

“Pred troma rokmi sme kúpili Motorolu, vďaka čomu sme získali dve úplne rozdielne portfóliá. Našu ponuku tvorilo spolu vyše 25 modelov smartfónov a niektoré sa dokonca prelínali v súvislosti s parametrami či zameraním. Dospeli sme k záveru, že v biznise so smartfónmi chceme vystupovať iba ako Motorola.”

Rozhodli sa tak na základe rozsiahleho prieskumu. Ukázalo sa v ňom, že v rámci odvetvia smartfónov sú ľudia viac stotožnení so značkou Motorola. Momentálne sa Lenovo snaží tvoriť zrozumiteľnú ponuku a vytvorilo portfólio s približne 10 zariadeniami. Tie sú v piatich modelových radách, teda Moto Z, Moto X, Moto G, Moto E, Moto C.

moto mods – obmedzenie či inovácia?

Naša ďalšia otázka smerovala k moto mods. Faktom je, že tieto modulárne doplnky mierne “obmedzujú” Lenovo v rámci dizajnu smartfónov. Nakoľko sľúbili podporu pre 3 po sebe idúce genrácie moto z, musia dodržať 16-pinové uchytenie a veľkosť uhlopriečky 5,5 palca. Na niekoľko rokov si tak odsekli cestu k výraznejšej zmene.

“Ľuďom, ktorí si kúpili smartfóny rady moto z sme sľúbili podporu troch nasledujúcich generácií. Majú tak istotu, že ich zakúpené moto mods budú po dlhšiu dobu kompatibilné a nestanú sa bezcennými hneď po vyjdení nového smartfónu. Nemyslím si však, že by nám chýbali inovácie. To, že máte rovnakú uhlopriečku neznamená, že sa nemáte kam pohnúť:

Pozrite sa na naše moto mods. Dnes sme predstavili mod s 360-stupňovou kamerou. Jednoducho ho nacvaknete a máte rovno v smartfóne túto skvelú možnosť. Rovnako GamePad. Sú to nadčasové riešenia. Existuje množstvo možností, ako využiť pripojenia tohto “príslušenstva”. A ešte stále nám zostáva obrovský priestor na inovácie. Rovnaké fungovanie moto mods však nemôžeme potvrdiť napríklad do piatej generácie, pretože v priebehu času zrejme nádjeme niečo, čo sa dá výrazne vylepšiť. Uvidíme…”

moto mods sú istým spôsobom aj záruka

Lenovo potvrdilo, že množstvo ľudí si vyberá smartfóny rady moto z práve preto, že má možnosť dokúpenia dodatočného riešenia v podobe moto mods. Čo sa týka podpory moto mods u iných zariadení, pán Ebel bol dosť tajomný. Viac menej hovoril o tom, že zariadení s podporou moto mods nie je zase až tak málo v sérii z, no zároveň nevyvrátil, že by nepremýšľali aj nad podporou v rámci budúcich generácií, napríklad moto x. “Na závery je ešte príliš skoro,” povedal doslovne.

Zároveň, moto mods sú istým spôsobom aj záruka, že spokojný zákazník zostane pri tejto značke. Ak má viacero moto mods, rád si kúpi ďalší smartfón novej generácie, ktorý ich bude podporovať. Moto mods podľa nich navyše predstavujú veľmi príjemné kompromisy.

“Ak vyrobíte tenké zariadenie s možnosťou jednoduchého pricvaknutia batérie, dodá mu to vo výsledku skvelú výdrž. Ide podľa nášho prieskumu o lepšie riešenie, ako keby vyrobíme klasické zariadenie (a teda aj hrubšie) s len o kúsok lepšou výdržou. Moto mod s prídavnou batériou ponúka omnoho vyššiu flexibilitu. Raz oceníte tenučký smartfón, onedlho oceníte vyššiu výdrž po nasadení moto modu s batériou.”

Ako sú na tom ohybné mobilné zariadenia?

V poslednej dobe je pomerne skloňovanou témou aj vývoj ohybných smartfónov. Na svojich zariadeniach pracuje Samsung, ZTE, dokonca aj Huawei. Lenovo už pred časom dokonca predstavilo na svojom podujatí Lenovo Tech World ohybný smartfón aj tablet. V akej fáze vývoja sa teda nachádzajú teraz?

“Ako ste videli, naše prototypy sú už aj funkčné a dokážu plne pracovať. V tejto chvíli však bojujeme so životnosťou. Zariadenie totiž potrebujete neustále ohýbať, rozkladať – a zároveň mu neublížiť. Kým sa s tým nepopasujeme, nechystáme sa ponúkať na predaj takýto produkt. Viac podrobností vám však nemôžem prezradiť.”

Pánovi Ebelovi ďakujeme za rozhovor a tešíme sa na ďalšie novinky z dielne tohto výrobcu. Na Slovensku niečo predstavia už zajtra. Tipnete si, čo to bude? :)

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+