MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém – tradičná Motorola

Operačný systém Lenova Moto Z vychádza z ostatných zariadení série Moto. Nájdete tu teda takmer čistý Android 6.0.1 Marshmallow, ktorý výrobca doplnil o niektoré aplikácie a funkcie. V praxi to znamená, že telefón je veľmi dobre odladený, ponúka rýchle reakcie a pocit čistého Androidu, ktorý poznáme aj z Nexusov.

Domovská obrazovka, uzamykacia obrazovka, notifikačná lišta, menu s aplikáciami a menu s multitaskingom sú identické s tými, ktoré nájdeme v čistom Androide Marshmallow. Zmeny je potrebné hľadať skutočne hlbšie v systéme. V nastaveniach nájdete položku Motorola Privacy, kde môžete nastaviť, či chcete odosielať anonymné údaje o tom, ako používate vaše zariadenie. Tiež tu nájdete špeciálnu položku Motorola ID, kde si viete vytvoriť svoje špeciálne konto pre všetky zariadenia Motorola.

Na zariadeniach Moto je tiež skvelé, že predinštalované aplikácie nie sú k dispozícii dvojmo. To znamená, že miesto galérie je tu iba aplikácia Fotky Google, miesto kalendára je tu iba Google Kalendár, atď. Rovnako to platí aj o ďalších aplikáciách.

Skutočné zmeny ale nájdeme pod povrchom. Aplikácia Moto toho ponúka naozaj veľa a k dispozícii sú zaujímavé nastavenia. V rámci kategórie Akcie si môžete vybrať hneď niekoľko gest, ktorými sa dajú ovládať funkcie telefónu.

 • Otočiť pre režim nerušiť: Položením telefónu tvárou nadol stlmíte upozornenia a hovory.
 • Zmenšenie obrazovky potiahnutím prsta: Potiahnutím prsta od dolného okraja telefónu sa zmenší obrazovka pre lepšie ovládanie jednou rukou.
 • Rýchle snímanie otočením zápästia: Rýchle spustenie fotoaparátu rýchlym otočením zápästia dvakrát.
 • Moto obrazovka: Po priblížení sa k zariadeniu sa automaticky aktivuje obrazovka, ktorá zobrazí aktuálny čas, dátum a upozornenia.
 • Vypnutie vyzváňania zodvihnutím: Po zodvihnutí telefónu dôjde k stlmeniu zvonenia.
 • Zapnutie baterky: Vypnutie alebo zapnutie baterky zvislým dvojitým zatrasením.

Ako celok môžeme systém Moto Z označiť sa veľmi podarený. Tak, ako v prípade ostatných Moto zariadení, aj tu vidíme výhody dobre optimalizovaného čistého Androidu. Už tradične sú vylepšenia zo strany výrobcu minimálne, no o to užitočnejšie. Výsledkom je skutočne veľmi atraktívna podoba systému Android, ktorá nemá ďaleko od toho, ako ju prezentuje Google na svojich vlastných zariadeniach.

Multimédiá – veľké kompromisy

Hoci iPhone 7 je možno najkontroverznejším telefónom v histórii výrobcu, táto kontroverzia pramení z klamnej predstavy väčšiny ľudí. Tí si totiž myslia, že to bol práve Apple, kto ako prvý odstránil 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá. Opak bol však pravdou a ako obyčajne, aj tu výrobcu predbehli iné spoločnosti. Jednou z nich je aj Lenovo, ktoré svoju vlajkovú loď bez 3,5-milimetrového jacku predstavilo ešte v lete.

moto-z-21_vysledok

Mysleli sme si ale, že táto drobnosť nás nebude nijako obmedzovať. Priložená redukcia z USB-C na 3,5mm jack je veľmi jednoduchá a nepamätáme si, kedy naposledy sme potrebovali nabíjať telefón a používať slúchadlá súčasne. Všetko sa ale zmenilo prvýkrát, keď sme k telefónu chceli pripojiť káblové slúchadlá a zistili sme, že redukcia nám chýba. Ani nám nenapadlo vziať si ju ráno z domu, a tak sme zostali bez obľúbených podcastov. Chýbajúci vstup pre slúchadlá tak nie je ani tak o obmedzovaní sa, ako o prispôsobení sa novej situácii. Samozrejme, redukcia nikdy nebude taká pohodlná ako plnohodnotný port, no je možné si na novinku zvyknúť a to sme spravili aj my.

Aj inde ale robilo Lenovo kompromisy. Nájdeme tu iba jeden reproduktor pre multimédiá a hoci je umiestnený rozumne vpredu, veľmi by sme ocenili ešte jeden podobný v spomínanej dolnej brade. Samotný reproduktor nie je najhorší, no ani najlepší. Poslúži ale svojmu účelu, no hudbu si na ňom prehrávať zrejme nebudete.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

11.11.2016
 • Thomas

  Konštruktívna kritika na recenziu –
  Riešenie je ale jednoduché – používajte špeciálny kryt od Motoroly – Od Moto alebo od Lenova a nie od Motoroly prosím pekné. Aj samotný Marek Tóth to nemá rád :-)
  Dlhá brada – skener ale aj iný HW ukrytý pod ňou pre tenkosť zariadenia, stačí pozrieť video kde Z-ko rozoberajú. Toť daň za 5mm hrúbku.
  Antutu bench – stačí najskôr spustiť Antutu 3DBenchmark a potom klasický test a ide to, inak – 132 844 bodov
  Batéria s podpriemernou kapacitou – batéria s nízkou kapacitou vzhľadom na malú hrúbku zariadenia mi znie lepšie lebo o5 vzhľadom na 5mm telo je to asi maximálna batéria v dnešnej dobe, väčšia kapacita by sa nezmestila.
  Mínusy – umiestneniu skeneru odtlačkov/obrovská brada pod displejom – o5 vzhľadom na malú hrúbku kde tak mal výrobca skener umiestniť? lepšie ho mať dole ako ho nemať vôbec…

  • Ladislav Péter

   Úplne s tebou súhlasím, batéria je možno s podpriemernou kapacitou ale myslím, že výdrž nie je vôbec špatná. Nie je to síce telefón s dvojdňovou výdržou ale aj pri intenzívnom používaní mám večer 30-40% k dispozícii. Podobne to bolo pri Xperii Z5 a aj Lumii 950 DS. A to Z5-ka mala ak sa nemýlim 2900 a Lumia 3000 mAh batériu. Skener odtlačkov prstou je podľa môjho názoru na dobrom mieste, nechýba mi ani funkcia home button. Počas mesiaca čo tento telefón vlastním sa mi len raz podarilo klepnúť po ňom v domnení, že ma vráti na domovskú obrazovku :)

 • zase ja

  „Okrem toho, že sa to podpísalo pod menšiu kapacitu batérie, má však tento aspekt aj ďalšie výhody…“
  Takze slaba bateria je vlastne vyhodou, dobre vediet.

  • Ladislav Péter

   Výhodou je to, že aj po pripojení modulov je hrúbka stále prijatelná ;)

 • Hmmm.

  Ako sa dá spustiť manuálny režim v aplikácii camera?

 • Ladislav Péter

  Včera vyšla aktualizácia na Android 7.0 Nougat :)

 • Jakub

  jedna otazocka….je telto telefon vodeodolny alebo vodotesny nikde som sa to totiz nedocital dakujem :)

  • Nie, nie je :) Inak by ste sa to docitali vsade :)

   • Jakub

    Matúš dakujem krasne ;)

+