MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej – bez kompromisov

Lenovo Moto Z ponúka 5,5“ QHD AMOLED displej, ktorý je dokonalám symbolom špičky mobilných displejov súčasnosti. Možno nejde o najlepší displej na trhu, no nenašli sme ani jeden aspekt, v ktorom by za tými najlepšími tento panel zaostával.

moto-z-17_vysledok

V prvom rade, AMOLED technológia je stále na vzostupe a v prípade vlajkových lodí spoločnosti Motorola je táto technológia preferovaná už niekoľko rokov. Zlepšuje to aj zážitok z funkcie rýchleho náhľadu na notifikácie a čas, ktoré sa zobrazujú na čiernej zamknutej obrazovke.

Lenovo ani v tomto prípade nenechalo nič na náhodu. Napriek tomu, že ide o AMOLED panel, nespozorovali sme neprirodzenú sýtosť farieb, čo je veľmi potešujúce. Pozorovacie uhly sú na špičkovej úrovni a aj jas je dostatočný na to, aby ste telefón bez akýchkoľvek obmedzení mohli používať aj v slnečnom prostredí. K dispozícii je aj softvérový nástroj Farebný režim, ktorý umožňuje zmeniť zobrazované farby v dvoch režimoch – Štandardný a Živá farba. Názvy ale podľa nás nezodpovedajú realite – štandardný režim je extrémne nevýrazný, farby sú šedé a biela farba má výrazne chladný nádych. Naopak, živé zobrazenie je oveľa atraktívnejšie, saturácia nie je prehnaná a toto je určite režim, ktorý by sme odporúčali používať aj ostatným majiteľom tohto telefónu.

moto-z-18_vysledok

Samozrejme, QHD rozlíšenie je pri takto veľkom displeji absolútne dostačujúce. Pri 5,5“ uhlopriečke nemáme žiadne problémy ani s Full HD displejmi a v rámci tohto konkrétneho modelu by sme možno aj privítali toto riešenie pre ušetrenie batérie, no musíme povedať, že po dlhodobom používaní telefónu s 5,5“ Full HD displejom sme pri prechode na QHD panel v Moto Z v niektorých okamihoch spozorovali jemnejšie rozlíšenie. Vo väčšine prípadov je ale skutočne náročné spozorovať akýkoľvek rozdiel.

Výkon a pamäť – na papieri exceluje

Lenovo Moto Z je vlajkovou loďou aj po stránke hrubého výkonu. Srdcom zariadenia je procesor Snapdragon 820, ktorému sekunduje RAM s kapacitou 4 GB. Vnútorná pamäť má kapacitu 32/64 GB v závislosti od pamäťovej verzie, no v každom prípade nechýba dedikovaný slot na microSD pamäťové karty s kapacitou až do 256 GB. Výpočtovej sily aj úložného priestoru je tak skutočne dosť. V praxi sme sa ale stretli s niekoľkými negatívnymi aspektmi.

Nepodarilo sa nám spraviť benchmark v AnTuTu, keď 3D test skončil zakaždým neúspešne.

V prvom rade ale musíme poznamenať, že telefón funguje skutočne veľmi rýchlo. To by sme od tejto hardvérovej zostavy aj mohli očakávať, a tak sa určite nebudete musieť obmedzovať. Náročné aplikácie, hry, multitasking a všetko medzi tým telefón naozaj zvládne. Má to však aj svoju cenu. Niekoľkokrát sme sa počas používania stretli s pomerne nepríjemným prehrievaním zariadenia. Teplota krytu telefónu sa síce nikdy nedostala na takú úroveň, že by sme ho nedokázali držať v ruke, no napriek tomu sme to výrazne cítili.

Niekedy sme dokázali telefón zahrať aj pri bežnom multitaskingu. Prepínanie medzi tromi-štyrmi bežnými aplikáciami v priebehu niekoľkých desiatok minút spôsobilo podobné zahriatie, ako hranie stredne náročnej hry. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sme v priebehu takmer celého testovania používali jeden z krytov výrobcu.

Oveľa sporadickejšie, no predsa sme narazili aj na zníženie výkonu spôsobené týmto prehrievaním. Na to naozaj nie sme zvyknutí a dávame to za vinu práve dizajnu telefónu. Ten nenechal veľa priestoru na súčiastky, ktoré sú inak použité v často aj o 50 – 70 % hrubších telefónoch. Chyba je možno niekde úplne inde a je tiež možné, že týmito nedostatkami trpel iba náš testovací kus. Dobrou správou je, že v priebehu dňa sme na tieto problémy narazili skutočne iba pri náročnejšom používaní.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

11.11.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+