Tento článok je rozdelený na niekoľko častí:
Displej – bez kompromisov
Lenovo Moto Z ponúka 5,5“ QHD AMOLED displej, ktorý je dokonalám symbolom špičky mobilných displejov súčasnosti. Možno nejde o najlepší displej na trhu, no nenašli sme ani jeden aspekt, v ktorom by za tými najlepšími tento panel zaostával.
V prvom rade, AMOLED technológia je stále na vzostupe a v prípade vlajkových lodí spoločnosti Motorola je táto technológia preferovaná už niekoľko rokov. Zlepšuje to aj zážitok z funkcie rýchleho náhľadu na notifikácie a čas, ktoré sa zobrazujú na čiernej zamknutej obrazovke.
Lenovo ani v tomto prípade nenechalo nič na náhodu. Napriek tomu, že ide o AMOLED panel, nespozorovali sme neprirodzenú sýtosť farieb, čo je veľmi potešujúce. Pozorovacie uhly sú na špičkovej úrovni a aj jas je dostatočný na to, aby ste telefón bez akýchkoľvek obmedzení mohli používať aj v slnečnom prostredí. K dispozícii je aj softvérový nástroj Farebný režim, ktorý umožňuje zmeniť zobrazované farby v dvoch režimoch – Štandardný a Živá farba. Názvy ale podľa nás nezodpovedajú realite – štandardný režim je extrémne nevýrazný, farby sú šedé a biela farba má výrazne chladný nádych. Naopak, živé zobrazenie je oveľa atraktívnejšie, saturácia nie je prehnaná a toto je určite režim, ktorý by sme odporúčali používať aj ostatným majiteľom tohto telefónu.
Samozrejme, QHD rozlíšenie je pri takto veľkom displeji absolútne dostačujúce. Pri 5,5“ uhlopriečke nemáme žiadne problémy ani s Full HD displejmi a v rámci tohto konkrétneho modelu by sme možno aj privítali toto riešenie pre ušetrenie batérie, no musíme povedať, že po dlhodobom používaní telefónu s 5,5“ Full HD displejom sme pri prechode na QHD panel v Moto Z v niektorých okamihoch spozorovali jemnejšie rozlíšenie. Vo väčšine prípadov je ale skutočne náročné spozorovať akýkoľvek rozdiel.
Výkon a pamäť – na papieri exceluje
Lenovo Moto Z je vlajkovou loďou aj po stránke hrubého výkonu. Srdcom zariadenia je procesor Snapdragon 820, ktorému sekunduje RAM s kapacitou 4 GB. Vnútorná pamäť má kapacitu 32/64 GB v závislosti od pamäťovej verzie, no v každom prípade nechýba dedikovaný slot na microSD pamäťové karty s kapacitou až do 256 GB. Výpočtovej sily aj úložného priestoru je tak skutočne dosť. V praxi sme sa ale stretli s niekoľkými negatívnymi aspektmi.
Nepodarilo sa nám spraviť benchmark v AnTuTu, keď 3D test skončil zakaždým neúspešne.
V prvom rade ale musíme poznamenať, že telefón funguje skutočne veľmi rýchlo. To by sme od tejto hardvérovej zostavy aj mohli očakávať, a tak sa určite nebudete musieť obmedzovať. Náročné aplikácie, hry, multitasking a všetko medzi tým telefón naozaj zvládne. Má to však aj svoju cenu. Niekoľkokrát sme sa počas používania stretli s pomerne nepríjemným prehrievaním zariadenia. Teplota krytu telefónu sa síce nikdy nedostala na takú úroveň, že by sme ho nedokázali držať v ruke, no napriek tomu sme to výrazne cítili.
Niekedy sme dokázali telefón zahrať aj pri bežnom multitaskingu. Prepínanie medzi tromi-štyrmi bežnými aplikáciami v priebehu niekoľkých desiatok minút spôsobilo podobné zahriatie, ako hranie stredne náročnej hry. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sme v priebehu takmer celého testovania používali jeden z krytov výrobcu.
Oveľa sporadickejšie, no predsa sme narazili aj na zníženie výkonu spôsobené týmto prehrievaním. Na to naozaj nie sme zvyknutí a dávame to za vinu práve dizajnu telefónu. Ten nenechal veľa priestoru na súčiastky, ktoré sú inak použité v často aj o 50 – 70 % hrubších telefónoch. Chyba je možno niekde úplne inde a je tiež možné, že týmito nedostatkami trpel iba náš testovací kus. Dobrou správou je, že v priebehu dňa sme na tieto problémy narazili skutočne iba pri náročnejšom používaní.
Konštruktívna kritika na recenziu –
Riešenie je ale jednoduché – používajte špeciálny kryt od Motoroly – Od Moto alebo od Lenova a nie od Motoroly prosím pekné. Aj samotný Marek Tóth to nemá rád :-)
Dlhá brada – skener ale aj iný HW ukrytý pod ňou pre tenkosť zariadenia, stačí pozrieť video kde Z-ko rozoberajú. Toť daň za 5mm hrúbku.
Antutu bench – stačí najskôr spustiť Antutu 3DBenchmark a potom klasický test a ide to, inak – 132 844 bodov
Batéria s podpriemernou kapacitou – batéria s nízkou kapacitou vzhľadom na malú hrúbku zariadenia mi znie lepšie lebo o5 vzhľadom na 5mm telo je to asi maximálna batéria v dnešnej dobe, väčšia kapacita by sa nezmestila.
Mínusy – umiestneniu skeneru odtlačkov/obrovská brada pod displejom – o5 vzhľadom na malú hrúbku kde tak mal výrobca skener umiestniť? lepšie ho mať dole ako ho nemať vôbec…
Úplne s tebou súhlasím, batéria je možno s podpriemernou kapacitou ale myslím, že výdrž nie je vôbec špatná. Nie je to síce telefón s dvojdňovou výdržou ale aj pri intenzívnom používaní mám večer 30-40% k dispozícii. Podobne to bolo pri Xperii Z5 a aj Lumii 950 DS. A to Z5-ka mala ak sa nemýlim 2900 a Lumia 3000 mAh batériu. Skener odtlačkov prstou je podľa môjho názoru na dobrom mieste, nechýba mi ani funkcia home button. Počas mesiaca čo tento telefón vlastním sa mi len raz podarilo klepnúť po ňom v domnení, že ma vráti na domovskú obrazovku :)
“Okrem toho, že sa to podpísalo pod menšiu kapacitu batérie, má však tento aspekt aj ďalšie výhody…”
Takze slaba bateria je vlastne vyhodou, dobre vediet.
Výhodou je to, že aj po pripojení modulov je hrúbka stále prijatelná ;)
Ako sa dá spustiť manuálny režim v aplikácii camera?
Včera vyšla aktualizácia na Android 7.0 Nougat :)
jedna otazocka….je telto telefon vodeodolny alebo vodotesny nikde som sa to totiz nedocital dakujem :)
Nie, nie je :) Inak by ste sa to docitali vsade :)
Matúš dakujem krasne ;)