MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita – tradičný základ

V strednej triede zariadení nie sú medzi jednotlivými modelmi veľké rozdiely vo výbave pripojení a dostupných sietí. Ani Lenovo Moto G5 nijako nevytŕča z radu, no zároveň ani výrazne nezaostáva za konkurenciou.

Základ tvorí pripojenie k Wi-Fi 802.11 a/b/g/n a nechýba ani dual-band pripojenie. K mobilným sieťam sa pripojíte cez GPRS, EDGE, HSPA s rýchlosťami do 42,2 Mbps a telefón podporuje aj LTE s rýchlosťami do 150 Mbps.

Chýbať nesmie ani Bluetooth v4.2, GPS, A-GPS a GLONASS. O pripojenie k nabíjačke a k počítaču sa stará microUSB port. Hoci USB-C by sme určite pochválili, v tejto kategórii telefónov nemáme dôvod toto rozhodnutie kritizovať. Bude ešte nejaký čas trvať, kým sa USB-C stane štandardom aj v strednej a nižšej triede zariadení a pre používateľov v tejto cenovej kategórii aspoň nespôsobí nový konektor šok.

Počas nášho testovania fungovali všetky možnosti pripojenia bez akýchkoľvek problémov. Hlasové telefonáty, pripojenie k mobilnému internetu aj k Wi-Fi boli rovnako kvalitné ako pri ktoromkoľvek z moderných zariadení. Veľmi dobre fungovalo aj GPS, aj keď je pravda, že sme ho nepotrápili nikde v teréne s horším signálom či väčším množstvom prekážok. V klasickom mestskom prostredí vás ale nesklame.

Celkovo sme tak s výbavou telefónu spokojní. Podľa očakávania tu chýba NFC, ale to je už tradičný spôsob šetrenia pri lacnejších modeloch. Väčšina používateľov si ale tento chýbajúci prvok zrejme ani nevšimne a my vynechanie NFC výrobcovi nijako nezazlievame. Vo všetkých ostatných smeroch je telefón plne vybavený a pripravený na plnohodnotné fungovanie vo vrecku moderného používateľa.

Fotoaparát – jednoduchý a priamočiary

Zrejme najväčším lákadlom drahšieho modelu Lenovo Moto G5 Plus je kvalitný fotoaparát, ktorý ešte len budeme testovať. Lacnejší model Lenovo Moto G5 ponúka slabší, no pomerne schopný 13MP snímač vzadu a 5MP prednú kameru.

Hlavný fotoaparát má svetelnosť f/2.0 a ponúka aj fázovú detekciu autofokusu, vďaka čomu je zaostrovanie skutočne rýchle a bezproblémové. Kvalita fotografií je na tom už ale horšie. Na väčšine fotografií síce poteší úroveň detailov, no fotoaparát mal problémy s vyvážením expozície.

Pri fotení v ideálnych podmienkach počas dňa s nenáročnou svetelnou scénou nebudete mať problém. Reprodukcia farieb je pomerne slušná aj v automatickom režime, kým HDR je v niektorých okamihoch pomerne agresívne. Aj nám sa podarilo spraviť niekoľko veľmi pekných fotografií, a to najmä pri predmetoch fotografovaných z blízka.

Od fotografií v horšom osvetlení sme veľa nečakali. Samozrejmosťou je výraznejší šum a oveľa horšia reprodukcia farieb. Aj v jasnom prostredí sa ale potrápite. Fotoaparát na Lenovo Moto G5 má tendenciu preexponovať pozadie, čoho výsledok sú nevýrazné, až neexistujúce farby.

Treba uznať, že v testovacích fotografiách vidíte niekoľko skutočne náročných situácií, kde by mal problém aj nejeden drahší telefón. Ak sa takýmto scénam vyhnete, telefón vás svojimi fotografiami môže potešiť. Trochu ale zamrzí, že tu chýbajú pokročilé fotografické režimy, ktoré mnohí používatelia radi využívajú. Aj to je ale dôkazom toho, že fotoaparát v tomto telefóne jednoducho nie je jeho najväčšou pridanou hodnotou.

V čom nás ale smartfón Lenovo Moto G5 výrazne prekvapil je kvalita videa. Telefón síce zvládne nahrávať iba 1080p video s frekvenciou 30 FPS, no výsledok je skutočne slušný. Chýbajúca optická stabilizácia sa tu síce prejaví, ale pri statickom videu sa môžete tešiť na veľmi slušnú reprodukciu farieb a vysokú úroveň detailov.

Predná selfie kamera je tiež priemerná a zvládne zhotoviť fotografie vhodné na sociálne siete. Celkovo je zrejmé, že kvalita fotoaparátov nebola pri návrhu telefónu najvyššou prioritou, no výrobcovi to nemôžeme zazlievať. V tejto cenovej kategórii si používatelia väčšinou pýtajú iné funkcie ako kvalitný fotoaparát. Okrem toho, ak niekto skutočne chce smartfón Moto a potrpí si na kvalitný foťák, stačí trochu priplatiť a môže siahnuť po Moto G5 Plus.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
11.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+