MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém – stará dobrá Motorola

Posledný smartfón značky Lenovo, ktorý sme testovali pred Moto G5, bola Lenovo Moto M. Tento dostupný štýlový smartfón zaujal najmä svojim dizajnom, no vytýkali sme mu kompromisy v systéme, ktoré sa preniesli do celého používateľského zážitku. Našťastie, v prípade línie Moto G5 sa Lenovo vrátilo k pôvodným hodnotám a systém v nových smartfónoch patrí medzi ich najväčšie prednosti.

Hneď na úvod môžeme poznamenať, že ak ste v minulosti používali smartfón značky Moto, budete sa tu cítiť ako doma. Aj v prípade Lenovo Moto G5 ide o čistý Android s drobnými vylepšeniami, ktoré sú ale skôr súčasťou zážitku a nie jeho náhradou.

Základom je systém Android 7.0 Nougat. Väčšina systému pôsobí presne tak, ako na zariadeniach Nexus, Pixel a iných modeloch s čistým Androidom. Bez zmien je zamknutá obrazovka, domovské obrazovky, menu s nastaveniami a notifikačná lišta. Nechýba ani menu s aplikáciami, ktoré sa ukrýva za gestom potiahnutia zo spodnej hrany smerom nahor. Vďaka tomu si môžete do spodného docku umiestniť päť aplikácií miesto štyroch, čo vždy príde vhod.

Naprieč systémom nájdete niekoľko miniatúrnych odchýlok od čistého Androidu, resp. Pixel Launcheru. Patrí sem napríklad priehľadné pozadie za menu s aplikáciami či niektoré drobné zmeny v menu s nastaveniami. Na 95 % ide ale o totožný systém.

Najväčšie zmeny nájdeme v pridaných funkciách od výrobcu. Nechýba obľúbený náhľad na notifikácie na zamknutej obrazovke. Okrem času tu vidíte zmeškané upozornenia, úroveň nabitia batérie a dátum.

Ďalšími pridanými funkciami sú gestá, ktoré sú pre rad zariadení Moto ikonické. Dvojitým zatrasením telefónu aktivujete baterku, dvojitým zvrtnutím telefónu v zápästí zasa zapnete aplikáciu fotoaparátu. Tieto gestá fungujú aj v prípade, že displej je vypnutý a uľahčia vám tak prístup k týmto často využívaným funkciám.

Ďalej nechýbajú nastavenia ovládača spojené s funkciami skeneru odtlačkov, ktoré sme opísali v samostatnej časti recenzie. Okrem toho Lenovo ponúka aj ďalšie zaujímavé funkcie, ako možnosť zmenšiť obrazovku gestom, ukončiť vyzváňanie po zdvihnutí zariadenia či pri otočení telefónu displejom nadol zapnúť režim nerušiť.

Všetko sú to veľmi praktické funkcie, ktoré sa ukrývajú za ikonkou aplikácie Moto. Nenájdeme ich inde v nastaveniach, čo je trochu prekvapivé. Chválime výrobcu, že neumiestňuje redundantné nastavenia na viaceré miesta v systéme. Je to odvážny krok, ktorý ale robí systém čistejším a prehľadnejším.

A to je asi všetko, čo by ste o systéme v Lenovo Moto G5 mali vedieť. Aj tieto drobné úpravy naznačujú, že Lenovo sa so systémom pohralo a odladilo ho tak, ako sme už zvyknutí. Môžete sa tak tešiť na okamžité reakcie a stabilitu na tej najvyššej možnej úrovni. V priebehu testovania sme sa ani raz nestretli so žiadnym zaseknutím, zaváhaním či pádom aplikácie alebo celého systému. Všetko bežalo bez akýchkoľvek problémov, a to sme telefón v žiadnom prípade nešetrili.

Multimédiá – takmer plnohodnotné multimediálne centrum

Už dlhšie neplatí, že dostupné smartfóny nie sú vhodné na prácu s multimédiami. Neustále narastajúci výkon aj dostupnejších procesorov a zlepšujúca sa kvalita displejov na lacnejších smartfónoch sa podpísali pod to, že aj 200-eurový telefón zvládne základné operácie s multimédiami a Lenovo Moto G5 nie je výnimkou.

Telefón má dostatok výkonu a kvalít, aby si poradil s videami, fotkami, prezentáciami či dokumentami. Samozrejme, všetko s mierou. 5“ displej nie je úplne najvhodnejší na extenzívnu prácu s tabuľkami či rozsiahlymi dokumentmi a aj pre prácu s fotografiami zrejme nájdete vhodnejšie zariadenie. To ale neznamená, že v prípade potreby nemôže Lenovo Moto G5 pomôcť.

Pri pozeraní videí a filmov oceníte predný reproduktor. Ten je umiestnený na mieste reproduktoru pre telefonáty, čo chválime. Síce nejde o najlepší reproduktor na trhu, už iba jeho umiestnenie výrazne zvyšuje zážitok pri používaní.

Samozrejme, v pomerne hrubom 9,5-milimetrovom tele nesmie chýbať ani 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá. Samotné slúchadlá síce v balení nenájdete, no mnohí používatelia by aj tak zvolili radšej svoje overené.

Zo softvérovej multimediálnej výbavy tu nájdete iba esenciálne tituly od Google. To ale nie je prekážkou – stačí si stiahnuť obľúbenú aplikáciu z obchodu Play a môžete začať pracovať s multimédiami.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
11.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+