MojAndroid

Lenovo tento rok ešte nepredstavilo svoju novú vlajkovú loď. Napriek tomu si výrobca na konferencii MWC 2017 zaslúžil obrovské množstvo pozornosti. Predstavil tu totiž novú generáciu úspešnej línie Moto G. Výkonnejší a drahší model Lenovo Moto G5 Plus dopĺňa dostupnejší, no stále veľmi zaujímavý Lenovo Moto G5, ktorý zavítal aj do našej redakcie.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Balenie – UNBOXING

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Lenovo Moto G5

Android 7.0 Nougat 5.0"
Qualcomm MSM8937 Snapdragon 4301080 x 1920 pixelov, Full HD
2 alebo 3 GB13 MP, f/2.0
16 / 32 GB

Konštrukcia a dizajn – kov už aj v nižšej strednej triede

Lenovo Moto G5 je telefón zacielený na používateľov, ktorí nemajú v pláne za mobil zaplatiť väčšiu časť výplaty. Ide o model, ktorý sa snaží používateľom priniesť čo najviac funkcií a možností v rozumnej cenovej hladine. Práve línia Moto G bola vždy výnimočná v tom, aký používateľský zážitok dokázala priniesť za skutočne nízku cenu.

Tento rok sa Lenovo zameralo okrem výkonu a systému aj na dizajn telefónu. Ten je skutočne zaujímavý pri väčšom a drahšom modeli Lenovo Moto G5 Plus, no takmer rovnaké inovácie nájdeme aj v modeli Lenovo Moto G5. V niektorých smeroch Lenovo vypočulo naše predchádzajúce sťažnosti, v iných vypočulo požiadavky masy zákazníkov v tejto cenovej kategórii. Výsledkom je skutočne praktické zariadenie s prvkami elegancie vyššej triedy.

Zmeny nájdeme už aj na prednej strane. Štvorcový skener odtlačkov z vlaňajšej generácie je nahradený väčším a praktickejším pozdĺžnym skenerom, ktorý je navyše pekne zapustený do predného skla. Nad displejom nájdeme iba reproduktor, ktorý plní úlohu multimediálneho reproduktoru aj reproduktoru pre hovory. Vedľa sa nachádza už iba šošovka predného fotoaparátu a pod displejom vedľa čítačky odtlačkov nájdeme ešte drobnú štrbinku reproduktoru.

Musíme uznať, že rozmery 144,3 x 73 x 9,5 mm sú na telefón s 5“ displejom pomerne veľké. Hmotnosť 145 gramov nie je najhoršia, no aj pri prvom pohľade na telefón sú zjavné pomerne hrubé rámiky okolo displeja. To nepôsobí práve najkrajšie, no pri telefóne v tejto cenovej kategórii je zrejmé, že výrobca sa skôr zameral na praktickosť používania a nie dizajn.

Hrany zariadenia ponúkajú štandardné ovládacie prvky. Napravo je to dvojtlačidlo hlasitosti a tlačidlo napájania, ktoré má výrazne textúrovaný povrch, vďaka čomu ho ľahko rozoznáte. Ľavá strana je prázdna, hore nájdeme iba 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá a dole microUSB konektor. Dole v rohu sa nachádza aj drobná štrbinka, ktorá umožňuje odobranie zadného krytu.

Toto je funkcia, ktorá zostala v telefóne zachovaná z predchádzajúcej generácie a umožňuje okrem iného aj odobrať batériu. To je dnes už skutočne rarita a znovu to potvrdzuje, že Lenovo sa s modelom Moto G5 zameralo skôr na praktickosť ako na dizajn.

Dizajnové požiadavky používateľov naplnilo tým, že tento kryt je z veľkej časti kovový. Plastové sú prakticky iba hrany a horná a dolná časť. Vďaka tomu je telefón príjemnejší na dotyk, no z nášho subjektívneho hľadiska nepôsobí veľmi elegantne. Objektívne ale nepôsobí tak lacno, ako tenučký plastový kryt, ktorý Lenovo použilo v tejto línii smartfónov v minulosti.

Po odobratí zadného krytu sa naskytne pohľad na odoberateľnú batériu a slot na SIM karty a microSD kartu. Na telefóne je presne vyznačené, ktorý slot je na akú kartu a ako sa karta zo slotu vyberá. Samostatný slot naľavo je určený pre sekundárnu SIM a v strede sa nachádzajú dva sloty umiestnené na sebe. Nižšie je to slot na primárnu nanoSIM a nad nám sa nachádza miesto pre microSD pamäťovú kartu.

Vzadu ešte nájdeme už ikonický okrúhly pliešok so šošovkou fotoaparátu, ktorá v tomto prípade vôbec nevytŕča z tela telefónu. Pod šošovkou je umiestnený LED blesk a potom už iba nenápadné logo Moto. Vľavo hore nad fotoaparátom je ešte dodatočný mikrofón a inak je telo telefónu skutočne jednoduché a čisté.

Celkovo tak voči konštrukcii zariadenia nemáme žiadne výhrady. Telefón je skutočne praktický, pôsobí trvácne a vďaka odnímateľnému zadnému krytu sa nemusíte obávať prípadných prasklín či odrenín. Lenovo Moto G5 určite nechce byť najkrajším telefónom na trhu, ale to nevadí. Mnohí budúci majitelia ocenia robustnejšiu konštrukciu s kovovým zadným krytom, ktorý doteraz v tejto triede zariadení pravdepodobne nemali. Aj napriek väčšiemu rámiku okolo displeja sa zariadenie ovláda veľmi dobre aj jednou rukou a nestratí sa ani v menších ženských dlaniach.

Displej – nevytŕča z radu

Lenovo Moto G5 ponúka 5“ IPS LCD displej s Full HD rozlíšením. Ide tak, na dnešné pomery, o menšie zariadenie, ktoré ale stále disponuje vynikajúcim rozlíšením. Sme radi, že výrobcovia nemajú problém s používaním Full HD displejov ani v tejto triede zariadení. Vďaka tomu sú aj dostupnejšie smartfóny vhodné na prácu s multimédiami, čo sa ešte pred niekoľkými rokmi nedalo povedať.

Vďaka rozlíšeniu a použitej technológii je displej skutočne vhodný na všetko, na čo 5“ obrazovku využijete. Záleží iba na vás, či je to dosť na pozeranie videí, filmov a seriálov alebo prácu s dokumentami. My na tieto aktivity uprednostňujeme väčšie obrazovky, no nemali sme s nimi žiaden problém ani na Lenovo Moto G5. Okrem toho je menší displej aj vhodný na komunikáciu a ako sme už spomínali, jednou rukou sa ovláda oveľa jednoduchšie ako väčšie zariadenia.

Použitá technológia sa tiež stará o verné zobrazovanie farieb, no najväčším nedostatkom displeja je slabý jas. Ten vám nebude stačiť pri práci v jasnom exteriéri, kde budete mať zrejme problém. Nie, že by bol displej vyslovene tmavý, no rolu tu zohráva aj skutočne lesklé sklo nad displejom. Najskôr sme si pritom mysleli, že tmavšie zobrazenie vonku spôsobuje nesprávne fungujúci adaptívny jas. Ten ale funguje veľmi dobre, akurát nie je schopný zobraziť displej v plnej kráse v jasnom prostredí.

Voči displeju, resp. softvéru telefónu, máme ešte jednu výčitku. Nikde v nastaveniach sme totiž nenašli možnosť zapnutia nočného režimu. Ten Lenovo používalo aj v iných líniách zariadení, no tu chýba. To aj napriek tomu, že základný systém Android 7.0 Nougat ho zabudovaný má. Je to veľká škoda, pretože tento režim aktívne využívame na každom inom zariadení. Veríme, že ho sem Lenovo doplní v niektorej z budúcich aktualizácií.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
11.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+