MojAndroid

Kategória dostupných smartfónov sa v posledných rokoch zmenila. Niet pochýb, že veľkú zásluhu má na tom práve línia zariadení Moto G. Tak, ako originálna Moto G narobila rozruch v nižšej triede, si svoju pozornosť zaslúžil smartfón Moto G4 Plus v strednej triede. Pomer ceny a výkonu týchto zariadení je skutočne vynikajúci. Keď pridáme záujem zo strany výrobcu adresovať najdôležitejšie požiadavky používateľov, dostaneme skutočne zaujímavý recept. Jeho výsledkom je Lenovo Moto G5 Plus.

Balenie – skromný štandard

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Lenovo Moto G5 Plus nám prišiel vo väčšej krabici ako jeho menší brat Moto G5. Vo vnútri sme okrem potrebnej dokumentácie našli najmä výkonnú Turbo nabíjačku, štandardný microUSB kábel a, samozrejme, samotný telefón. Rad Moto G vždy patril medzi tie, ktoré šetria najmä na balení. Aj tu sa to ale za posledné roky zmenilo a od čias, kedy výrobca nepribalil vôbec žiadnu nabíjačku, sme sa dočkali skutočne skvelej rýchlonabíjačky. Žiadne slúchadlá či kryty tu ale nehľadajte.

Konštrukcia a dizajn – kov strieda lacné plasty

Lenovo s novým smartfónom Moto G5 Plus vypočulo prosby slovenských zákazníkov a aj do strednej triedy prinieslo kvalitnú kovovú konštrukciu. Tá výrazne zlepšuje pocit pri práci so zariadením. Nejde ale o celokovovú unibody konštrukciu – zadný kovový kryt je osadený do plastového rámu. Vďaka tomu má telefón pomerne unikátny vzhľad. Na rozdiel od Lenovo Moto G5 je ale kryt pevne osadený a nie je používateľsky odnímateľný.

Spredu by ste ale G5 Plus od svojho menšieho brata len tak ľahko nerozoznali. Okrem väčších rozmerov sú totiž rozdiely takmer neexistujúce. Pod displejom je rovnaké tlačidlo domov, nad displejom mriežka reproduktoru, ktorý slúži aj pre multimédiá a napravo od neho selfie kamera. Aj v tomto prípade platí, že rámik okolo displeja je pomerne prominentný, no nie je abnormálny a telefón má stále rozumné rozmery 150,2 x 74 x 7,7 mm a hmotnosť 155 gramov.

Ako sme už spomínali, rám okolo displeja je plastový. Ovládacie prvky sú rozmiestnené veľmi štadnardne. Napravo nájdeme tlačidlo napájania a dvojtlačidlo ovládania hlasitosti. Ľavá strana je prázdna, dole sa nachádza microUSB port, 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá a štrbinka mikrofónu. Hore je to potom už iba zásuvka pre SIM karty, resp. pamäťovú kartu.

Musíme uznať, že telefón sa v ruke drží veľmi dobre a svoju úlohu zohráva práve kovový rám. Vlani mal model Moto G5 Plus veľmi tenký a lacný plastový kryt, ktorý nepôsobil vôbec prémiovo.

Na druhej strane, ani Lenovo Moto G5 Plus si s vlajkovou loďou určite nepomýlite. Plastový rám, tlačidlá s iba priemernou reakciou a aj jemnou samostatnou vôľou či celkovo pomerne fádny, aj keď originálny dizajn hovoria jasne o tom, v ktorej triede zariadení sa pohybujeme. Konštrukcia je ale na oveľa vyššej úrovni ako vlani a Lenovo tu spravilo veľký krok vpred.

Skener odtlačkov – konečne aj tlačidlo Domov!

Konečne! To bola naša reakcia, keď sme sa dozvedeli, že skener na prednej strane telefónu bude slúžiť aj ako tlačidlo Domov. A nie len to. Lenovo úplne prepracovalo skener odtlačkov tak, že je jeho prostredníctvom možné ovládať telefón bez pomoci softvérových tlačidiel.

Používateľ má k dispozícii dva režimy – s klasickými softvérovými tlačidlami na obrazovke, kedy je skener odtlačkov neaktívny. V druhom režime sú softvérové tlačidlá na obrazovke ukryté a k navigácii v systéme sa používajú gestá na skeneri. Klasický dotyk na skeneri slúži ako tlačidlo Domov, potiahnutie zľava doprava slúži pre spustenie multitaskingu a potiahnutie opačným smerom funguje ako tradičné tlačidlo späť.

Takéto ovládanie vyžaduje niekoľko momentov na to, aby ste si úplne zvykli, no následne je používanie veľmi jednoduché a intuitívne. Pre ľavákov je k dispozícii aj invertovaná verzia gest, kde funkcie Multitaksing a Späť aktivujete opačnými gestami.

Za toto Lenovo skutočne chválime a sme veľmi radi, že skener vpredu neslúži už iba na odomykanie zariadenia. Táto funkcia tu, pochopiteľne, stále je a funguje veľmi dobre. Skener je dostatočne rýchly a veľmi spoľahlivý. Môžete mu priradiť hneď niekoľko rôznych prstov a spoľahnúť sa, že odtlačok rozozná zakaždým. Tu Lenovo žiadne kompromisy nerobilo, práve naopak, zo skeneru odtlačkov spravil výrobca plnohodnotný nástroj na ovládanie zariadenia.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
17.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+