MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém – stará dobrá Motorola

Posledný smartfón značky Lenovo z vlaňajšej edície bol Lenovo Moto M. Tento dostupný štýlový smartfón zaujal najmä svojim dizajnom, no vytýkali sme mu kompromisy v systéme, ktoré sa preniesli do celého používateľského zážitku. Našťastie, v prípade línie Moto G5 sa Lenovo vrátilo k pôvodným hodnotám a systém v nových smartfónoch patrí medzi ich najväčšie prednosti.

Hneď na úvod môžeme poznamenať, že ak ste v minulosti používali smartfón značky Moto, budete sa tu cítiť ako doma. Aj v prípade Lenovo Moto G5 Plus ide o čistý Android s drobnými vylepšeniami, ktoré sú ale skôr súčasťou zážitku a nie jeho náhradou.

Základom je systém Android 7.0 Nougat. Väčšina systému pôsobí presne tak, ako na zariadeniach Nexus, Pixel a iných modeloch s čistým Androidom. Bez zmien je zamknutá obrazovka, domovské obrazovky, menu s nastaveniami a notifikačná lišta. Nechýba ani menu s aplikáciami, ktoré sa ukrýva za gestom potiahnutia zo spodnej hrany smerom nahor. Vďaka tomu si môžete do spodného docku umiestniť päť aplikácií miesto štyroch, čo vždy príde vhod.

Naprieč systémom nájdete niekoľko miniatúrnych odchýlok od čistého Androidu, resp. Pixel Launcheru. Patrí sem napríklad priehľadné pozadie za menu s aplikáciami či niektoré drobné zmeny v menu s nastaveniami. Na 95 % ide ale o totožný systém.

Najväčšie zmeny nájdeme v pridaných funkciách od výrobcu. Nechýba obľúbený náhľad na notifikácie na zamknutej obrazovke. Okrem času tu vidíte zmeškané upozornenia, úroveň nabitia batérie a dátum.

Ďalšími pridanými funkciami sú gestá, ktoré sú pre rad zariadení Moto ikonické. Dvojitým zatrasením telefónu aktivujete baterku, dvojitým zvrtnutím telefónu v zápästí zasa zapnete aplikáciu fotoaparátu. Tieto gestá fungujú aj v prípade, že displej je vypnutý a uľahčia vám tak prístup k týmto často využívaným funkciám.

Ďalej nechýbajú nastavenia ovládača spojené s funkciami skeneru odtlačkov, ktoré sme opísali v samostatnej časti recenzie. Okrem toho Lenovo ponúka aj ďalšie zaujímavé funkcie, ako možnosť zmenšiť obrazovku gestom, ukončiť vyzváňanie po zdvihnutí zariadenia či pri otočení telefónu displejom nadol zapnúť režim nerušiť.

Všetko sú to veľmi praktické funkcie, ktoré sa ukrývajú za ikonkou aplikácie Moto. Nenájdeme ich inde v nastaveniach, čo je trochu prekvapivé. Chválime výrobcu, že neumiestňuje redundantné nastavenia na viaceré miesta v systéme. Je to odvážny krok, ktorý ale robí systém čistejším a prehľadnejším.

A to je asi všetko, čo by ste o systéme v Lenovo Moto G5 Plus mali vedieť. Aj tieto drobné úpravy naznačujú, že Lenovo sa so systémom pohralo a odladilo ho tak, ako sme už zvyknutí. Môžete sa tak tešiť na okamžité reakcie a stabilitu na tej najvyššej možnej úrovni. V priebehu testovania sme sa ani raz nestretli so žiadnym zaseknutím, zaváhaním či pádom aplikácie alebo celého systému. Všetko bežalo bez akýchkoľvek problémov, a to sme telefón v žiadnom prípade nešetrili.

Multimédiá – žiadne kompromisy

Kým o Lenovo Moto G5 sme tvrdili, že hoci má svoje multimediálne kvality, no nejde o úplne špičkový multimediálny smartfón, väčší z rodiny Moto G5 je na tom o poznanie lepšie. Tomu pomáha najmä väčší a kvalitnejší displej, ale aj lepšia výdrž na jedno nabitie.

Všetky ostatné kvality zostali zachované. Aj v tomto prípade musíme Lenovo pochváliť za vkusné umiestnenie reproduktoru na prednú stranu na miesto, kde je zväčša iba reproduktor pre telefonáty. Vďaka tomu je práca s multimédiami oveľa jednoduchšia a pohodlnejšia.

Musíme podotknúť, že reproduktor na Moto G5 Plus je pomerne hlasný, no nepatrí medzi tie najlepšie na trhu. Na sledovanie seriálov je ale vhodný a najmä pri takejto práci oceníte jeho umiestnenie. Je skutočne náročné ho zakryť pri akomkoľvek rozumnou používaní, čo sa nedá povedať o väčšine súčasných vlajkových lodí a zároveň telefónoch v tejto strednej cenovej kategórii.

Ako sme už spomínali, základom pre prácu s multimédiami je pekný veľký displej. Ten Moto G5 Plus má a poslúži vám ako pri prezeraní obrázkov na sociálnych sieťach, tak pri práci s dokumentmi, tabuľkami či prezentáciami a v prípade záujmu si na ňom môžete aj prečítať knihu.

Ani v tomto prípade nenájdete v telefóne žiadne extra multimediálne aplikácie. Okrem klasického balíčka od Google sa budete musieť spoľahnúť na vaše obľúbené tituly, ktoré si budete musieť stiahnuť z obchodu Play. Ak tak ale spravíte, z Lenovo Moto G5 Plus sa stane skutočne plnohodnotný multimediálny telefón, ktorý zvládne všetko tak, ako mnohé oveľa drahšie zariadenia a v niektorých smeroch je dokonca ešte lepší.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
17.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+