MojAndroid

Výdrž batérie je stále tá vlastnosť telefónu, ktorú by chcel zrejme zlepšiť každý používateľ. Síce veľa telefónov dnes už na jedno nabitie vydrží celý deň, ak má ísť skutočne o pomocníka pre každý moment, výdrž na batériu sa bude musieť v budúcnosti zlepšiť. Dnes už nájdeme niekoľko telefónov s nadpriemerne veľkými batériami, ktoré robia krok správnym smerom. Zväčša však ide o zariadenia, ktoré sú buď veľmi drahé, alebo naopak, majú až príliš slabú hardvérovú výbavu. Moto E4 Plus spája všetko užitočné do jedného celku. Veľmi slušný telefón je v tomto prípade doplnený o gigantickú batériu. Výsledok skutočne stojí za to.

Lenovo Moto E4 Plus

Android 7.1.1 Nougat5,5"
Mediatek MT6737720 x 1280 px
3 GB13 MP
16 GB720p

Balenie – štandardná výbava

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Lenovo Moto E4 Plus prichádza vo farebnej krabičke, ktorá symbolizuje aktuálne smerovanie spoločnosti. Tá sa snaží osloviť aj mladších používateľov so svojim sviežim a moderným prístupom. V balení potom okrem telefónu nájdeme štandardné príslušenstvo. Nechýba tu USB kábel, napájací adaptér s výstupom 10 W a výrobca do balenia pribalil aj štandardné slúchadlá do uší. Nejde ale o štuplíky, ale o väčšie slúchadlá, ktoré nemusia každému sedieť.

Konštrukcia a dizajn – veľký, no stále praktický

Spoločnosť Lenovo má s telefónmi s veľkými batériami bohaté skúsenosti. Na prelomový Vibe P1 naviazal ešte vydarenejší model Vibe P2. Oba ponúkali výrazne nadpriemernú kapacitu batérie a veľmi solídne špecifikácie. Moto E4 Plus je prvý pokus výrobcu priniesť telefón s excelentnou výdržou do nižšej triedy zariadení. Jednou z výčitiek, ktoré sme mali voči Vibe P1 a P2 boli aj rozmery, ktoré rozhodne boli cítiť. Inak to nie je ani v prípade Moto E4 Plus, no výrobca tu spravil výrazný krok vpred.

Telefón má síce na dnešnú dobu nadpriemerné rozmery 155 x 77,5 x 9,6 mm a hmotnosť 198 gramov, no pri prvom uchopení do ruky by ste to možno neuhádli. Iste, E4 Plus je veľký telefón, no nepôsobí ako žiaden obor. Až na hrúbku ide o priemerne veľký 5,5″ mobil. Hmotnosť tiež nie je takou prekážkou, ako by sme si mohli myslieť. Výrobca veľmi dobre rozložil hmotnosť do celého telefónu a pohodlnému držaniu v ruke pomáhajú aj zaoblené hrany zadného krytu.

Samotný dizajn telefónu a rozloženie ovládacích prvkov je veľmi podobný tomu, čo Lenovo tento rok predstavilo v línii Moto G5. Vpredu tak nájdeme skener odtlačkov prstov pod displejom. Nad ním je to nenápadné logo moto, reproduktor, šošovka fotoaparátu a dokonca aj selfie blesk. Napravo v rohu je za nečinnosti neviditeľná notifikačná dióda. Lenovo pochválime aj za veľmi úzke rámiky po bokoch, ale konečne aj nad a pod displejom. Aj vďaka tomu sa telefón veľmi dobre ovláda a drží v ruke.

Odoberateľný zadný kryt prechádza aj do bokov zariadenia. Napravo nájdeme tlačidlo napájania s textúrou, vďaka ktorej ho ľahšie rozoznáte hmatom. Nad ním je už tradične dvojtlačidlo ovládania hlasitosti. Dole sa nachádza microUSB port, mriežka reproduktoru a štrbinka mikrofónu. Hore potom nájdeme už iba 3,5mm jack pre slúchadlá.

Ako sme spomínali, zadný kryt je odoberateľný. Z veľkej časti je ale vyrobený z kovu a subjektívne sa nám páči ešte o čosi viac ako v prípade modelu Moto G5 Plus. Je čistý, jednoduchý, nezachytáva odtlačky a veľmi pekne odráža svetlo. Hore je uložený tradičný kruhový pliešok so šošovkou fotoaparátu a bleskom. Fotoaparát nevyčnieva a nemali by ste tak mať problém s nadmernými škrabancami.

Po odobratí zadného krytu sa naskytne pohľad na hlavnú hviezdu zariadenia – obrovskú batériu. Tá síce nie je prispôsobená na odoberanie, ale pripevnená je iba niekoľkými skrutkami. Okrem toho tu nájdeme tradičný slot na primárnu SIM kartu, nad ktorým sa nachádza slot na pamäťovú microSD kartu. Na opačnej strane konštrukcie potom nájdeme ešte samostatný slot na sekundárnu SIM, takže znovu ide o skvelú ponuku slotov aj pre najnáročnejších používateľov.

Celkovo nemáme voči konštrukcii telefónu žiadne výhrady. Je ťažší, ale to sa dalo čakať. Napriek vyššej hmotnosti sa však veľmi dobre ovláda a drží v ruke aj pri dlhodobejšom používaní. Zadný kryt je elegantný a keďže je odoberateľný, je aj praktický. Potešili nás úzke rámiky okolo displeja a aj fakt, že oproti nedávno predstaveným telefónom sa dizajn veľmi nezmenil.

Skener odtlačkov – rovnako praktický a spoľahlivý

Aj napriek tomu, že Lenovo Moto E4 Plus patrí do nižšej cenovej kategórie, nájdeme tu všetky prvky, ktoré zdobia líniu Moto G5.

To znamená, že skener na prednej strane telefónu slúži aj ako tlačidlo Domov. A nie len to. Lenovo úplne prepracovalo skener odtlačkov tak, že je jeho prostredníctvom možné ovládať telefón bez pomoci softvérových tlačidiel.

Používateľ má k dispozícii dva režimy – s klasickými softvérovými tlačidlami na obrazovke, kedy je skener odtlačkov neaktívny. V druhom režime sú softvérové tlačidlá na obrazovke ukryté a k navigácii v systéme sa používajú gestá na skeneri. Klasický dotyk na skeneri slúži ako tlačidlo Domov, potiahnutie zľava doprava slúži pre spustenie multitaskingu a potiahnutie opačným smerom funguje ako tradičné tlačidlo späť.

Takéto ovládanie vyžaduje niekoľko momentov na to, aby ste si úplne zvykli, no následne je používanie veľmi jednoduché a intuitívne. Pre ľavákov je k dispozícii aj invertovaná verzia gest, kde funkcie Multitaksing a Späť aktivujete opačnými gestami.

Za toto Lenovo skutočne chválime a sme veľmi radi, že skener vpredu neslúži už iba na odomykanie zariadenia. Táto funkcia tu, pochopiteľne, stále je a funguje veľmi dobre. Skener je dostatočne rýchly a veľmi spoľahlivý. Môžete mu priradiť hneď niekoľko rôznych prstov a spoľahnúť sa, že odtlačok rozozná zakaždým. Tu Lenovo žiadne kompromisy nerobilo, práve naopak, zo skeneru odtlačkov spravil výrobca plnohodnotný nástroj na ovládanie zariadenia.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
7.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+